Australský ovčák: pes s nejvyšším IQ

29. 12. 2016 Bronislav Markowicz Články 3851x 1
Australský ovčák: pes s nejvyšším IQ

Historie Plemene

O původu plemene australský ovčák existuje více teorií. Tou první je možnost, že tento pes je výsledkem křížení španělského a anglického ovčáckého psa, druhá teorie pak hovoří o tom, že předky byli psi migrujících Basků. Ti se nejprve dostali do Austrálie, posléze až do Ameriky, kde přivezli jednak významné ovčí plemeno Merino, ale také menší modré psy.

Tito modří psi byli potomky katalánských a pyrenejských ovčáků, ale také německé kolie či dalších plemen původem z Evropy. I přes svůj název se do své současné podoby australští ovčáci zformovali v Americe. Nejvíce plemeno proslulo pravděpodobně ve 20. století, kdy bylo využíváno pro pobavení na výstavách koní a dobytka. Všechny přihlížející udivovalo svými čtveráckými kousky.

Stavba těla, popis

Australští ovčáci zaujmou na první pohled svou zajímavou stavbou těla, která je celkově robustní a trup má podélný tvar. Hřbetní linie je přímá, můžeme pozorovat rovněž dobře vyvinutý hrudník a kvalitně klenutá žebra. Břicho těchto psů je lehce zatažené.

Hlava je kvalitně vyvinutá a silná, v dobrém poměru k velikosti těla. Čenichová partie je hnědá nebo do černa, oči pak mají ve většinou barvu mandlí. Může se ale jednat také o hnědou nebo jantarovou barvu, ve výjimečných případech se vyskytuje dvoubarevnost očí.

Proporční jsou rovněž uši ve tvaru trojúhelníku, volně visící nebo zcela překlopené. Přední i zadní končetiny těchto psů jsou svalnaté a pevné, působí na první pohled velice stabilně. Ocas je přímý a huňatý, podobně jako zbytek těla. Srst australských ovčáků je typická svým leskem a jemností, někdy je zcela rovná, jindy mírně zvlněná. Zajímavá je podsada, která se může měnit dle roční doby, vždy je ale vysoce odolná proti pronikání vlhkosti.

  • Kohoutková výška psa: 50-59 cm
  • Kohoutková výška feny: 45-55 cm
  • Váha dospělých jedinců se pohybuje mezi 20 a 30 kilogramy

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Australský ovčák se vyskytuje ve více barevných variantách:

  • Red merle- játrové zbarvení
  • Blue merle- modré zbarvení
  • Black solid- černé zbarvení
  • Red solid- červené zbarvení

Rovněž jsou povolené bílé a hnědé znaky.

Charakteristické vlastnosti

Australští ovčáci jsou chytří psi, ba dokonce jedni z vůbec nejchytřejších, což dokazují dokonce i testy IQ. Svému pánovi je tohle plemeno vždy velmi oddané a vyznačuje se ochranářskými vlastnostmi. Své pastevecké návyky má stále dobře vyvinuté, stejně jako schopnost bojovat za svého pána v každé situaci.

Australský ovčák je neustále pozorný, je rád, když se může naučit novým věcem. Pokud budete mít doma další zvířenu, nemusíte se obávat výrazných komplikací, neboť tohle plemeno je v tomto směru v podstatě bezproblémové. Nicméně někdy dokážou být představitelé této rasy dosti důrazní. K dětem se ovšem chovají příkladně.

Někdy můžou být tito inteligentní psi až závislí na svém pánovi a jeho rodině, lidský kontakt je pro ně naprostou nutností. Milují různé formy pohybu a dokonce se nezaleknou ani plavání a vody. S australským ovčákem můžete klidně vyrazit na kolo, bude poslušně klusat po vašem boku.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Vzhledem k tendenci být závislí na svém pánovi a celé lidské rodině, není vhodné umisťovat australské ovčáky do venkovních výběhů a příbytků, vždy je lepší umístit je především v zimě do vnitřních prostor. Aby se nenudili, je důležité zajistit jim různé podněty a pohybové aktivity, stejně jako hru.

Srst není náročná na údržbu, bude stačit pročesání jednou za týden, maximálně za 14 dní, spíše je třeba dát pozor na velkou náchylnost ke genetickým poruchám.

Dostatek pohybu je pro tyto psy nutný, měli byste se jim v tomto směru věnovat i několik hodin denně. Rozhodně se nejedná o plemeno, které by rádo zahálelo.

Využití plemene

Australský ovčák není jen výborným společníkem do rodiny, či pasteveckým psem. Vyniká také při psích sportech, agility soutěžích a také při canisterapii. Velice dobře se osvědčil jako pes záchranář.

Zajímavost

Australští ovčáci se účastnili záchranných prací po útoku na Obchodní centrum v New Yorku, kde velmi pomáhali svým citlivým čichem při hledání osob v sutinách. 

Počet komentářů: 1

1 australský ovčák 8. 6. 2021 - 18:59
australský ovčák je nej Australský ovčák https://hafco.cz/australsky-ovcak/

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz