Jihoruský ovčák: chladnokrevný hlídací pes

16. 02. 2017 Bronislav Markowicz Články 3122x 1
Jihoruský ovčák: chladnokrevný hlídací pes

Historie Plemene

Jihoruští ovčáci mají původ v krymské oblasti Ukrajiny, kde byli postupně šlechtěni pro ovčácké a pastevecké účely. Hlavním cílem tehdejších chovatelů pak bylo získat psa, který se bude umět popasovat s každými klimatickými podmínky, které jsou pro Krym charakteristické. Tito psi významně zvyšovali komfort nejen samotných pastevců, ale také všech kusů ovcí ve stádě.

A kde hledat předky jihoruského ovčáka? Zřejmě u katalánských ovčáků, ale také ovčáků asijského původu a dokonce i chrtů. První pes, který byl již velice podobný současnému jihoruskému ovčákovi, se objevil až v 19. století.

I tohle plemeno bylo dosti fatálně zasaženo druhou světovou válkou a po jejím skončení přežilo jen několik jedinců. A to byl jeden z hlavních důvodů pro následné křížení s dalšími plemeny, kupříkladu s komodorem, většími pudly, nebo s německými ovčáky.

Vzhledem k dlouhému vývoji do současné podoby, byl jihoruský ovčák uznán za samostatné plemeno až v roce 1983.

Stavba těla, popis

Jihoruský ovčák je urostlý a velice dobře stavěný pes se svalnatým krkem a středně širokým, silným hrudníkem. Ten má rovněž mírné zploštění, je ale dostatečně hluboký. Břicho je lehce vtažené. Pánevní končetiny jsou širokého postavení, zatímco hrudní jsou o něco blíže u sebe. Zadní i přední končetiny ovšem disponují velmi silnými svaly.

Hlava je podlouhlého tvaru, vybavena širokou čelní oblastí a viditelným týlním hrbolem. Stop je velmi dobře vyznačený. Čenich jihoruského ovčáka má tmavou barvu a je někdy až nepřirozeně veliký. Oči jsou oválné, s výrazně tmavým zbarvením, ideální je, když jsou kvalitně uzavřené.

Uši těchto pasteveckých psů jsou, například oproti očím, dosti malé, mají trojúhelníkovitý tvar a kopírují linii lebky. Neměly by být nikterak deformované, pouze zplihlé směrem dolů. Jihoruští ovčáci se pyšní silnými čelistmi i skusem, který je pravidelně nůžkovitý.

Povšimnout si můžete také výrazně oválných tlapek, s velmi dobře vyvinutými a pevnými polštářky. Srst má délku kolem 15 centimetrů, její konzistence je hustá a mírně vlnitá.

  • Kohoutková výška psa: cca 65 cm
  • Kohoutková výška feny: cca 62 cm

Zbarvení

Barva srsti jihoruských ovčáků je většinově bílá až krémová, se žlutým nádechem. Rovněž se může jednat o plavé zbarvení či šedé zbarvení se skvrnitostí. Až příliš výrazná skvrnitost je ale považována za chybu, stejně jako černé nebo červené zbarvení.

Charakteristické vlastnosti

Jihoruští ovčáci byli šlechtěni pro střežení ovcí a později také dobytka a své střežící pudy si zachovali dodnes. Projevuje se to tak, že jsou neustále výbornými hlídači, kteří nemají slitování s žádným vetřelcem. Pozemek, na kterém žijí, považují za své teritorium a chrání si ho jako pověstné oko v hlavě.

Hovoříme zde o vysoce inteligentním plemeni, které si ale může někdy postavit hlavu, což je jen jeden z důvodů, proč by ho měli chovat spíše zkušení. Oceníte nezdolnou otužilost jihoruského ovčáka, vytrvalost a houževnatost. Někteří z těchto psů se mohou výjimečně chovat až agresivně, převážně ale jen k cizím nočním návštěvám, ke kterým chovají nedůvěru. To platí pro každého cizího návštěvníka, svého pána tito psi ovšem nekonečně milují.

Abyste zabránili nadměrné agresivitě a samozřejmě také sklonům k obezitě, je třeba hodně pohybu. Jihoruský ovčák má rád přírodu a vůbec mu nevadí ani zimní procházky, konec konců jeho tělo je přesně na takové podmínky stavěné.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Péče o jihoruského ovčáka je poměrně náročná, tak například vyžaduje časté trimování. Svou velkou důležitost má také pravidelné čistění očí a uší a zastřihování chlupů. Nezbytné je vyčesávání, zejména v jarním a podzimním období. Pokud hovoříme o nárocích na prostor a klima, v těchto směrech je naopak nenáročným psem.

Využití plemene

Původně bylo plemeno jihoruský ovčák směrováno ke hlídání stád, především pak ovcí, které byly na Krymu často ohrožovány vlky. Při ostraze proti vlkům se ale příliš neosvědčilo, proto přistoupili chovatelé k dalšímu křížení, tentokráte s již zmiňovanými ovčáckými psy z Kavkazu, ale také s chrty.

V současnosti je využití jednoznačné, jedná se o hlídání majetku a nemovitostí, ale to není vše. Jihoruští ovčáci jsou výborní v soutěžích agility a využívají se také u záchranářských složek a jako lavinoví psi.

Zajímavost

Plemeno jihoruský ovčák vyžaduje poměrně chladné klima a v letním období je někdy nutné zajistit klimatizaci pro ochlazení jeho těla. Lze ho také koupat, z vody nemá strach. 

Počet komentářů: 1

1 patiala m legitimate 25. 7. 2021 - 23:07
Are you looking for Finance? Are you looking for fast cash to enlarge your business Interested people should please contact us reply to us (Whats App) number: +919394133968 patialalegitimate515@gmail.com Mr Jeffery

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz