Symbol Ameriky: Orel bělohlavý

04. 05. 2012 Michaela Truhlářová Články 8851x 0
Symbol Ameriky: Orel bělohlavý Orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus) se díky svému bojovému vzhledu stal národním symbolem Spojených států amerických. Vyskytuje se od Severní Ameriky až po sever Mexika. Na konci 20. století hrozilo vyhynutí populaci orla bělohlavého, avšak tato populace se z toho dokázala vzpamatovat a obnovit se.

 

K záchraně došlo především díky zanesení orla na seznam ohrožených druhů USA. Odtud byl 12. července 1995 vyškrtnut a přesunut na seznam mírně ohrožených druhů. Z tohoto seznamu byl odstraněn 28. června 2007. Podle ornitologů jeho počet ve volné přírodě dále narůstá.

Dospělý jedinec se vyznačuje bílou hlavou a ocasem. Tělo je hnědého zabarvení. Pařáty, zobák a duhovky má svítivě žluté. Orel bělohlavý dosahuje délky 71-96 cm, což jej činí čtvrtým největším orlem na světě. Rozpětí křídel dosahuje mezi 168-244 cm. Samotná hmotnost ptáka se pohybuje v rozmezí 4-6 kg. Nohy s mohutnými spáry disponují silnými krátkými prsty, které jsou zakončeny nebezpečnými drápy. Předními prsty drží kořist v nehybnosti, zatímco drápem na zadním prstu probodává nejcitlivější místa oběti. Nohy nejsou pokryty peřím, protože by tělesná porývka mohla nasáknout vodou.

Orel bělohlavý v letu

Zdroj:Flickr

Tohoto dravého ptáka najdeme prakticky v jakémkoli biotopu: v tundrách, smíšených lesích, polopouštích, jehličnatých lesích nebo kamenitých stepích. Vždy jej spatříme u vodního zdroje, ať už se jedná o velká jezera, pobřeží moře či řeky. Loví především ryby. Nepohrdne ani kachnami, savci, obojživelníky nebo zdechlinami. Aby si ušetřil práci, rád také krade úlovky jiným ptákům. Orel bělohlavý patří mezi velmi dobré letce. Vznáší se při teplých proudech, kde dosahuje rychlosti 56-70 km/h. Pokud nese kořist, snižuje se jeho rychlost na 48 km/h. Orel je sic tažný pták, ale jeho migrace závisí především na vodním zdroji. Pokud se nachází u vody, která nemrzne, setrvává zde po celý rok. V opačném případě přes zimu migruje na jih či k pobřeží. Tento lovec žije monogamním způsobem, ostatně jako většina dravců. Pár si je věrný po celý život. Při námluvách dochází mezi jedinci k rituálu zasnoubení. Rituál spočívá ve vzdušné akrobacii, jejíž součástí je spojení partnerů. Samec střemhlav slétá k samici, která se vznáší pod ním. Otáčí se k samci, vzájemně se zachytí prsty a chvíli spolu létají.

Hnízda orla bělohlavého jsou jedna z největších v Severní Americe. Orel využívá jediné hnízdo po mnoho let. Každoročně jej obohacuje o nový materiál. Hnízda jsou povětšinou poskládána z větví a umístěna na stromech, skalních římsách či na zemi. Mohou dosahovat výšky až 4 m o průměru až 2,5 m. Váha hnízd dosahuje až jedné tuny. Samice snáší 1-3 vejce, ze kterých se po 35-46 dnech líhnou mláďata. Vzácností je, když přežijí všechna mláďata. Ta dosahují pohlavního dospívání během čtvrtého nebo pátého roku života. Do té doby je jejich tělo zbarveno hnědým odstínem s bílými skvrnami. Orel bělohlavý se dožívá až 47 let.


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz