Barevní živočichové: Variace na bílou 2

12. 11. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 4518x 1
Barevní živočichové: Variace na bílou 2 Na jaře na lukách, v létě v módě, na podzim v mlhách, v zimě na sněhu. Bílá je stále v kurzu, tudíž není nutné zdůrazňovat její význam. Je Váš šatník dostatečně ,,bílý" ? Aby také bílá bílou byla a na své zářivosti nešetřila, je třeba o ni důkladně pečovat. Pro letošní rok, co se módy týče, právě bílá střídá černý odstín. O tom ví své i ti, kteří trendy nesledují a pojem ,,nákupy" je jim na hony vzdálen.

 

V polárních oblastech si na vkusnou módu rozhodně potrpí. Stylovost, kontrast, minimalismus, čistota. Elegantní fraky tučňáků, jednoduché kožichy polárních lišek a nenápadnost obleků medvěda ledního. Právě ten dokáže ocenit bílou a zůstává jí věrný po celý život. Samotářský medvěd lední (Ursus maritimus), zvaný též jako polární, patří k typickým obyvatelům polárních oblastí. Pro Inuity se stal posvátným zvířetem. Zdatný plavec - plave rychlostí až 10 km/h, 100 km bez přestávky, obratný skokan přes díry v ledu, přeborík ve šplhu na kolmé kry či vytrvalý potapěč. Medvěd lední si nedopřává víc odpočinku, než je zdrávo. Přes den usilovně pátrá po potravě a absolvuje tak desetikilometrové trasy než nalezne kořist, nejčastěji v podobě tuleňů. Protože disponuje velmi dobře vyvinutým čichem, je schopen vyslídit tulení hnízda, objevit mrtvé pozůstatky ryb, z nichž konzumuje kůži, tuk i vnitřnosti. Medvěd lední působí jako nekonfliktní typ. Na souši totiž nemá žádé napřátele. Avšak ve vodě je ohrožován mroži a kosatkami.

Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus) dostal svůj přídomek ,,smíška" skutečně omylem. Jeho hlas se projevu smíchu rozhodně nepodobá. Hlasitý pták se mnohem častěji prezentuje typickým „krrrjéé“, chraptivým „kik“ nebo „kikikik“. Racek je řazen k evropským zástupcům z čeledi rackovitých. Hnízdí v koloniích u mořských i vnitrozemských pobřeží, zejména v mírném pásu Evropy a Asie. Rackovo štíhlé tělo s bílým břichem, ocasem a hrdlem kontrastuje v bahnitém močálu, blýská se na dáli z rákosí. Šmrnc na visáži dodávají oranžově zbarvené nohy a černá čepice na hlavě. Racek chechtavý si dříve oblíbil i naši zemi. Jižní Čechy mu byly po dlouhou dobu domovinou. V polovině 19. století se bohužel jeho počestnost radikálně snížila.

Víte, která slepice nekvoká? Která je nedůvěřivá k lidem, a proto si drží odstup? Leghornka (Gallus gallus f. domestica) je velmi nosné slepičí plemeno, které pochází z italské oblasti Toskánska. Leghornka je robustní slepicí. Protáhlý až válcovitý tvar těla je doplněn bílýma ušima a žlutými běháky. Avšak ne všechny leghornky vypadají stejně. Ať už japonská, americká či evropská, každá se k poznání liší svou hmotností, typem hřebenu či úhlem nasazení ocasu. Původní zbarvení tohoto druhu bylo bílé. Leghornky patří k výjimečně produktivním tvorům. Za rok totiž snesou až 320 vajec! Plachá leghornka však s člověkem příliš radosti sdílet neumí. V kontaktu s ním je velmi nervózní a prchá.

Kamzík bělák (Oreamnos americanus), přezdíván jako horská koza, asociuje pohádkovou bytost. Tento robustní savec je stvořen k horolezectví či k aktivitám s horami spojenými. Díky svým schopnostem se dostal od Aljašky přes Montanu, Oregon až do Jižní Dakoty. Kamzík šplhá po příkrých, kluzkých skalách ve výškách 4000 m. Vyhýbá se tak nebezpečí kontaktu s dravci, jež jsou potenciální hrozbou. Kamzíci běláci žijí v drobných skupinách. O jejich aktivitě dostatečně vypovídá fakt, že mláďata jsou asi 30 minut po narození schopna skotačit ve skalách. Hustá bílá srst je dokonalou ochranou v mrazivých povětrnostích podmínkách. Dlouhý vous, zahnuté růžky a prohnutý hřbet, jsou typické znaky kamzíka.

Myš domácí (Mus musculus) je obecně považována za hospodářského škůdce, kosmopolitně rozšířeného. Tento drobný hlodavec z čeledi myšovitých může být nežádoucím nájemníkem lidských obydlí, avšak bílé myši se v současné době stávají víc a víc populárními domácími mazlíčky. Myš je řazena do čeledi pravých myší, do níž ostatně spadají i krysy a potkani. Bílým myším nelze upřít sympatický vzhled. Odlišnosti lze nalézt i v oblasti fyziologické. Myši západoevropské se od východoevropských liší kupříkladu délkou těla a ocasu.

Medvěd lední v polární oblasti

Racek chechtavý ve vodě

Leghornka v kurníku

Kamzík bělák v horách

Myš domácí

Zdroj: Flickr


Počet komentářů: 1

1 Lukáš 18. 3. 2013 - 17:20
Jenže to na fotce není leghornka ale kříženec brahmánky...

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz