Barevní živočichové: Variace na červenou

22. 05. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 6476x 0
Barevní živočichové: Variace na červenou Pigmentem posetá těla pravěkých lidí. Červené obaly mrtvých propůjčují sílu a život posmrtnému bytí. Plodnost kypré Venuše v podobě otisků červeným odrem. Egyptské stromy. Dobytek označený červeným odstínem k ochraně a povzbuzení. Červený plášť Erose, řeckého boha lásky a vášně. Řím pročpělý prolitím krve, poutí válek a smrtí válečníků. Červená na protest války Indiánů. Láska proti utrpení, energie a život ke smrti. Červená barva se dramaticky line po křivce minulost - přítomnost. Nelze ji zastavit.

 

Červené amulety, pach krve obětních zvířat chránící před neštěstím či červené světlo, jež zastrašuje protagonisty temné říše. Červená byla, je a bude vždy všudypřítomná. S kůží na trh? Pekelný kníže Mefistofeles miloval svůj rudý plášť. Ryšaví lidé bývali často vystaveni posměchu. Červeným odstínem zbarvení živočichové, liška či veverka, platila za zvířata ďábelská. V dobrém i zlém, někteří tvorové jsou červené věrni dodnes.

Energická barva je připisována ženám a dívkám již od dávnověku. A tak není divu, že někteří muži se jí záměrně vyhýbají. Názory jsou ovšem individuální. Naštěstí příslušníci živočišných druhů tuto zažitou teorii nekompromisně vyvracejí. Řeč je o mužském pokolení v království zvířat.

Příroda se barevně rozvášnila se sviluškou chmelovou (Tetranychus urticae). Dnes již kosmopolitní škůdce z podtřídy roztočů roztáčí drobné pavučiny na listech a květech stromů či jahodníků. Sviluška patří mezi nejznámější představitelky sviluškovitých a je prvním zástupcem pavoukovců. Sviluška disponuje oranžovým až červeným, příp. žlutozeleným zbarvením. Červená forma jen potvrzuje zákeřnost tohoto živočicha. Hospodářský význam svilušky chmelové je mimořádně neprospěšný, protože se týká zbrzděného růstu rostlin, snížené plodnosti či oslabení stromů. Mazaný roztoč je teplomilného charakteru. Škodí především v létě. V zimě se ukrývá v kůrách stromů, půdě či na dalších místech.

Z divokého konga k nám připlouvá perlovka červená (Hemichromis bimaculatus). Africké kořeny a nebezpečný život v rozbouřených řekách naučily perlovku své. Proto se stala agresivním živočichem, který, pokud je chován uměle v zajetí, si nebere servítky při útocích na ostatní. Je proto zapotřebí vychovávat tento druh ryb separovaně. Patentky, korýše, žížaly, malé rybičky či hovězí srdce. Na tom všem si perlovka pochutná. Tato ryba má červené tělo, jež je pokryto dvěma skvrnami. V době tření se pyšní stříbrným závojem ze skvrn.

Pozoruhodný vinejš červený (Anilius scytale) je zvláštní exemplář hada, relikt dob minulých.Vinejš jako jeden z nejprimitivnějších plazů žije především v Jižní Americe. Tento had má pozůstatky pánve tvořené jedinou kostí. Pruhovaným, černo-červeným kabátcem často asociuje korálovce, a tak není divu, že na něj mají domorodci spadeno. Tělo je pokryto šupinami, které mnohem více než hadí, připomínají šupiny ještěrek.  Zajímavostí, jež se sebeobrany týče, je právě ocas. Ocas je velmi podobný hlavě, tudíž vinejš v nebezpečí ukryje hlavu pod závity těla a před nepřítelem se ohání právě ocasem. Tento noční tvor žije na temných, vlhkých místech.

Víte který exot se objevuje ve znaku státu Trinidad a Tobago? Na první pohled možná nesnadná hádanka odkazuje k Ibisi rudému (Eudocimus ruber), středně velkému brodivému ptákovi z čeledi ibisovitých. Sídlí mimo jiné i v Jižní Americe. Pohybuje se především v mokrém prostředí bažin, mokřad a ústí řek, kde se stává nepřehlédnutelným svým vzhledem. Mladí ptáci jsou šedo-bílí. Postupem času, a to díky především intenzivní konzumaci červených krabů, získávají šarlatově červený odstín. Výjimkou jsou černé skvrny na koncích křídel a tmavý zobák.

Červeným puntíkem na závěr je elegantní jedovatá žába z čeledi Dendrobatidae (Dendrobates histrionicus). Ač tento drobný, na oko bezbranný druh nedisponuje jediným jedovatým zubem či drápem, patří mezi nejjedovatější tvory na Zemi. Je vybaven pestrým červeným, oranžovým či žlutým zbarvením v kombinaci s černou barvou, jež má odstrašit potenciálního nepřítele. Tento druh žab žije v tropech Jižní a Střední Ameriky. Obratně šplhají a skáčou na stromech. Na rozdíl od tmavě zbarvených ropuch, které vedou především aktivní noční život, tyto žáby potřebují výstražné zbarvení především pro koloběh denního života.

Červená barva snadno přiláká pozornost. Dobrodruha, nepřítele, či jen kolemjdoucí upoutá červené stvoření a láká jej k bližší návštěvě. Ovšem pozor, červená je varovná! V tomto případě je na místě zůstat raději bedlivým pozorovatelem z povzdálí.

Sviluška chmelová

Perlovka červená ve vodě

Vinejš červený v listí

Ibis Rudý ve vodě

Jedovatá žába z čeledi Dendrobatidae

Zdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz