Barevní živočichové: Variace na červenou 2

24. 10. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 4877x 0
Barevní živočichové: Variace na červenou 2 Červenáte se? Zrudnete až za ušima, když vás něco vyvede z míry? Nebo dokážete zachovat klidnou hlavu a chladnou tvář? Myslíte si, že se červenají jen lidé? Kdepak!

 

Chřestovníček liliový (Lilioceris lilii) z říše živočichů je toho skutečným důkazem. A vůbec se nestydí. Příroda mu nadělila šarlatový frak, který doslova bije do očí i z tmavých lesních zákoutí. Estetické kvality tohoto živočicha však nejsou jeho nejsilnější stránkou. Chřestovníček je kupříkladu velmi dobrým letcem. Když jej vyrušíte, dokáže se velmi dobře schovat do úkrytu. V neposlední řadě disponuje i schopnostmi ,,hereckými a hudebními". Konkrétně roli ,,mrtvého brouka" zvládá na jedničku. V případě ohrožení ztuhne a padá na zem z rostliny. Při dopadu na zem se svalí na záda, takže je výtečně maskován díky černě zbarvenému břichu. Když jde opravdu do tuhého, chřestovníček vydává třením krovek o sebe poměrně silný zvuk, jenž nepřítele, kterého ještě do té doby nezahnal, zaručeně vystraší. Zajímavostí je také to, že tento brouk za rok naklade až 400 vajíček, čímž svým výkonem předčí samotnou slepici.

Stepník rudý (Eresus kollari Rossi) taktéž patří mezi nepřehlédnutelný hmyz. Možná z tohoto důvodu je v současné době stále více ohrožen. Mohutný pavouk- samec z čeledi stepníkovitých - volí černo-červeno- bílou kombinaci barev. Sytě červený zadeček je doplněn čtyřmi černými puntíky, které připomínají tlačítka. Svým vzhledem často asociuje právě pavouka skákavku. Nedisponuje však zvětšenýma očima. Stepník rudý se ukrývá ve velmi dobře skrytých pavučinách při zemi. Obecně sídlí ve stepích a vřesovištích střední Evropy. Jeho výskyt je v ČR poměrně raritou. Stepník je jedovatý, avšak velmi plachý.

Lori červený (Eos bornea) je velice živý pták z čeledi papouškovitých. Lori působí jako by vypadl z omalovánky. Jasně červené zbarvení v některých případech doplňuje modré a černé opeření na hřbetě či křídlech. Domovem lorimu červenému jsou ostrůvky v Indonési. Zabydlel se v nížinných  a tropických mangrových lesích. Lori má mlsný, zhýčkaný jazýček. Milje totiž nektar a pyl. Nepohrdne ani měkkým ovocem, jablky, semeny či živým hmyzem. Tento aktivní živočich miluje koupel a  šplh. K pozitivním vlastnostem patří přátelskost, k těm negativním hlučnost.

Čolek východní (Notophthalmus viridescens) působí jako barevná rýha mezi kameny. Je typickým obyvatelem východu Severní Ameriky. Bydlí v malých jezírkách a rybnících při okraji lesů. Vyskytuje se ve vodním prostředí, kde nežijí dravé ryby. Kůže čolka je zahalena do červeno-oranžové barvy. V případě, že je živočich v ohrožení, jeho kůže vylučuje jedovaté látky. Čolek východní se řadí mezi obojživelníky a současně masožravé zástupce zvířecího rodu.

Příručky, kuchařky, rady a tipy. Existují tisíce teoriíí, jak si dokonale pochutnat na mořském humrovi, který nepochybně patří mezi vyhledávanou mořskou specialitu. Humr červený (Enoplometopus occidentalis) je mořský korýš s ,,chlupatým tělem". Obývá zejména oblasti Indického a Tichého oceánu. Humr červený je zbarven od růžové k oranžové a končíc červenou. Na bocích těla disponuje skvrnama včetně pruhovaných nohou. Tento všežravý rak je agresivní k vlastnímu druhu. Jeho aktivita stoupá především v nočních hodinách.

Chřestovníček liliový na rostlině

Stepník rudý v trávě

Lori červený na stromě

Čolek východní na kameni

Humr červený ve vodě

Zdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz