Barevní živočichové: Variace na fialovou

01. 05. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 6767x 0
Barevní živočichové: Variace na fialovou Když se spojí divokost červené s klidem modré, výsledkem je meditativní fialová. Řeč je o barvě. Ta rozhodně nechybí v umění ani na malířově paletě. V obrazech se totiž stává barvou mystickou, spirituální, barvou duchovna I hlubokých kontemplací.

 

Fialová se prosadila i ve filmovém průmyslu. Francouzsko – americká umělkyně a spisovatelka přezdívaná jako Ultra Violet je známou múzou pop artového umělce Andy Warhola. Koneckonců fialová se stala i ikonou sladkostí, především v podaní čokoládové Milky. A tady už jsme jen krůček od malebné přírody.

A tak - pokud jste kreativní a nechcete působit tuctově - dejte na fialovou. Na meditativní odstín vsadili i zástupci živočišné říše. Je pravda, že jsou styloví a nepřehlédnutelní. Originalita a vkus jim nechybí. Svou visáží připomínají drahokamy. V případě, že se toužíte pokochat barevnými krásami, je zapotřebí podniknout výlet až za hory a doly, častěji do tropických končin. Na druhou stranu, výsledek bude nepochybně stát za to.

Jak se dostane fialová do moří? Může za to malíř, který čistí svou paletu? Kdepak! Dotyčný si říká Sapínovec Fridmanův (Pseudochromis fridmani) a je malou, drobnou rybou o velikosti 8 cm. Pochází z Rudého moře. Sapínovec miluje bohatost moří na úkryty a jeskyně, protože je živočichem, jenž se neustále schovává. Často je možné jej mimo úkryt spatřit pouze při hledání masité potravy. Samotný vzhled  sapínovců napovídá o jejich výjimečnosti. Chov této urozené ryby byl v dřívejších dobách záležitostí bohaté vrstvy. Proto ne každý si ji mohl dovolit. Později byla rozšířena v zajetí. Svítivě fialový odstín, kterým se sapínovec prezentuje nelze přehlédnout. Je okrasou světa hlubin, a o to víc činí podmořský svět barevnějším.

Nasikabatrachus sahyadrensis je exotická žába objevená v roce 2003 v Západním Ghátu na jihu Indie. Mnohdy je považována za objev století. Tento tvor s temně fialovým odstínem, často s černými zády, měří 7 cm. Disponuje úzkým nosem. Fylogeneticky se od ostatních žab velice liší, a proto je zařazován do samostatné čeledi. Odborníci ji přisuzují spříznění s pravěkými žábami a současně přirovnávají k živoucí fosilii. Žába žije povětšinu roku pod zemí, kde loví termity a mravence. Možná i z toho důvodu unikala pozornosti vědců. Svým odstínem těla se výtečně maskuje v listí.

Už jste spatřili fialovou hvězdu? Nesvítí, zato fialově září. Na nebi ji budete hledat marně. Již dávno spadla dolů na Zemi a vyhasla. Dnes obývá taje mořského světa. Fialová Hvězdice mořská (Pisaster ochraceus) řadící se do třídy ostnokožců, je vybavena pěti rameny o délce 10- 25 cm. Uprostřed těla se nachází tělní terč - střed. Hvězdice dýchá žábrami a k pohybu využívá plazení. Vyskytuje se v mnoha odstínech od oranžové, přes žlutou, okrovou, načervenalou či hnědou. Fialovou variantu lze spatřit právě v Tichém oceánu.

Příroda na své paletě nešetřila ani v říši hmyzu. Konkrétně dalším adeptem v pořadníku výše zmíněného odstínu je Tesařík fialový ( Callidium violaceum). Tento druh brouka patří mezi škůdce rostoucího dřeva, jenž napadá jehličnany či listnaté stromy. Dosahuje vzrůstu kolem 8-18 mm. Larva je dlouhá asi 2,5 cm. Zbarvení tesaříka fialového kolísá od modré přes fialovou až k zelené barvě. Jeho tělo je krásně symetrické, vystavěno ze za základních geometrických tvarů.

A co teprve bydlení ve fialové! Mořský šnek (Janthina janthina ) dostal nadělen i fialový dům v podobě ulity. A tak se stává konkurencí šperkařským společnostem, kde by nejedna dáma pohrdla ozdobou vytvořenou z fialových ulit. Tento druh mořského šneka sídlí v Queenslandu, Novém Jižním Walesu, Victorii, jižní a západní Austrálii a východní Tasmánii. Je však rozšířen i poblíž Atlantického, Tichého a Indického oceánu, v tropických a subtropických vodách. Šneci vylučují bubliny, které se váží s hlenem. Zajímavostí je i to, že je tento druh hermafroditní. Mořští šneci se rodí jako samci a postupně se vyvíjí do podoby samičí.

A co dále výše zmíněné tvory spojuje kromě fialových odstínů? Meditace, spiritualita či dobrý vkus? O tom se dá jen polemizovat. Vždyť není na škodu vyrazit a o spekulacích se přesvědčit na vlastní kůži!

Sapínovec Fridmanův v moři

Nasikabatrachus sahyadrensis v listí

Hvězdice mořská u moře

Tesařík fialový

Mořský šnek v moři

Zdroj: Flickr, Wikipedia


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz