Barevní živočichové: Variace na oranžovou

16. 05. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 4733x 0
Barevní živočichové: Variace na oranžovou Máte chuť putovat za neobyčejným dobrodružstvím? Toužíte po ,,stoprocentních/šťavnatých" zážitcích? ORANŽOVÁ: Připravte se! Žádné přecházení silnice, ale rovnou na lesní pěšinu a odtud za tajemstvím do vodních krás. Dnešní stezka nás povede za barevnými, oranžovými příběhy. Příběhy osobité, divoké i ospalé, příběhy, jimž nemusíme věřit, můžeme je spatřit na vlastní oči. Vydejme se na daleká putování po animálních stopách.

 

Hroši jsou notoricky známí svou silnou kůží, zvanou též ,,pomerančová". Tito obři mají vyhráno a doslova vrní blahem. Mohutná kůže chrání jejich silné, zavalité tělo. U člověka je ,,pomerančová“ kůže vadou na kráse, zejména u žen pak zásadním estetickým problémem. Inu to, co je lidem na obtíž, hroši dokážu náležitě ocenit. Možná je však zamrzí, že kůže má svým odstínem k pomeranči, od něhož je odvozená, pěkně daleko. Bohužel, ani pravidelná konzumace šťavnatého ovoce ke změně hrošího odstínu nepřispívá.

Pokud jste extroverti a společenští lidé, oranžovou musíte milovat. Tato ,,sociální barva" totiž vzbuzuje zvědavost po všem novém, chuť a touhu zažít nová dobrodružství. Asociuje mládí a svěžest, optimistický nadhled a především radost ze života. Nejinak je tomu v živočišném království. A proto ti, jež se neostýchají společenským dýchánkům v přírodě, volí tento odstín.

Extrovertním kožichem se ráda chlubí nebezpečná lesní kráska liška obecná (Vulpes vulpes). Lišce je přisuzován atribut vychytralého, lstivého zvířete, jež vždy předčí pošetilou hloupost siláků. I toto renomé je jedním z důvodů, proč je tak často dosazována jako protagonistka různých literárních děl v mnoha kulturách. Liška obecná jako jedna z nejrozšířenějších, divoce žijících šelem, se vyskytuje v Euroasii, Severní Americe, Africe ale i v Austrálii. Je často lovena pro kožešinu a sportovní aktivity. Nebezpečí lišek tkví v přenášení nemocí, konkrétně prašiviny a vztekliny. Nejčastější barevná liščí kombinace srsti je rezavá s bílou. Lišky milují rezavou barvu, která v podání tohoto živočicha nešetří odstínů na každém jednotlivci. Lze tedy říci, že každá liška je svá a svým vzhledem originální. Stejně zbarvené lišky prakticky neexistují.

Víte který živočišný obyvatel migroval až z dalekého Španělska do Čech? Je jím plzák španělský (Arion lusitanicus), plž z čeledi plzákovitých. Původem z Pyrenejského poloostrova, západní Francie a jižní Anglie, se v Česku objevil v roce 1991. Plzák patří mezi invazní druh škodlivého plže, který páchá velké škody v zemědělství. Tento plž dorůstá délky 8-12 cm a disponuje oranžovým až hnědým zbarvením. Barevná zářivost jej v přírodě činí nepřehlédnutelným.

Kdepak do cirkusu! Doušek vzrušení zažijete v akrobatickém podání veverky obecné (Sciurus vulgaris). Pozoruhodné kousky tohoto aktivního hlodavce z čeledi veverkovitých jsou k vidění v lesích, parcích, alejích, v zahradách či na hřbitovech se stromovým porostem. Pro Česko je typická červená a černá forma veverky. Veverka se chlubí huňatým ocasem, jenž pomáhá k udržení stability při skocích na stromech a současně slouží jako teplá a měkká přikrývka ke spánku. Zajímavostí veverek je i jejich srst. Veverka si výrazně potrpí na změnu šatníku. Dvakrát do roka, v létě a zimě, mění svou srst za jinou, vhodnou a přizpůsobenou novému ročnímu období.

Už jste spatřili oranžový vánoční stromeček? V opačném případě máte jedinečnou možnost seznámit se s rournatcem ozdobným (Spirobranchus giganteus) a vydat se jej hledat do tropických vod a hlubokých moří Tichého a Indického oceánu. Rournatec totiž díky svému atypickému tvaru na první pohled stromeček asociuje. Mnohoštětinatec z řádu rournatcovitých se vyskytuje v celé škále barev od oranžové přes žlutou a bílou až k modré. Tento červ si je vědom své nápadnosti, a proto se odebírá do oblastí barevných korálů, kde se maskuje v pozadí.

Živočich s latinským názvem Phalanta phalantha, jehož název se dá také volně přeložit jako leopard obyčejný, je středně velký motýl milující sluneční paprsky. Záměrně se vyhýbá stinným místům. Nachází se v Africe a jižní Asii v řadě poddruhů. Leopard je hojně rozšířen. Lze jej spatřit v zahradách, na okrajích pasek a v rovinách. Vyhledává pouze suchá místa. Oranžové, až snědé křídla zdobí černé skvrny.

Ve vzduchu, na stromě či v podmořských hlubinách, oranžový odstín v animální říši jen tak nevyjde z módy a pomerančová kůže už vůbec ne. V oranžové prostě nelze jinak než ,,cítit se dobře".

Liška obecná v přírodě

Plzák španělský v listí

Veverka obecná na stromě

Rournatec ozdobný ve vodě

Leopard obyčejný na květině

Zdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz