Barevní živočichové: Variace na proužky

11. 06. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 5069x 0
Barevní živočichové: Variace na proužky Proužky, puntíky, káry, nebo srdíčka? Jedině pruhovaně! Společnost dospěla k bodu být trendy ,,za každou cenu“. Občas tak saháme až na hluboká dna peněženek, abychom budováním další ,,nové image" potvrdili svou identitu. Pro originalitu a šmrnc však nemusíme obětovat tajemství pokladniček. Inspiraci snadno nalezneme v přírodě.

 

Spáč nebo vězeň? Dokážete sebejistě identifikovat jeden od druhého? Buďte opatrní! - tyto dvě postavy se mohou snadno zaměnit. Proč? Prý často vizuálně splývají. Konkrétně v situacích, kdy zvolí podobný úbor. Nejčastěji ten pruhovaný. A to jsou pak patálie! U nočních snílků začínají ve snech, u zloduchů končí v cele. Prosím, ticho! Do příběhu vstupuje neznámá bytost, která celý příběh ještě více zamotá. A protože taktéž miluje proužky, od této chvíle zůstáváme v naprosté nejistotě.

A kéž by byla jen jedinou! Vlně pruhované módy propadlo hned několik živočichů. Vertikálně či příčně, černobíle či barevně. O to vlastně vůbec neběží. Ani nejznámější světové značky nám nenabídnou takto širokou přehlídku struktur, tvarů, srstí, rytmů, jež roztančily obyvatele lesů a rozbouřených vod divokými liniemi. Naštěstí tady nejde o žádný byznys. Nápadité modely si navzájem nekonkurují. Podobně ani sami předvádějící netrpí nebetyčnými ambicemi o své kariéře či záchvaty nenávisti vůči vrstevníkům.

Prvním, kdo má co do činění s pruhy, je pilníkotrn třásnitý (Chaetodermis pencilligerus). Mořská masožravá ryba více než rybím vzhledem asociuje komický útržek mořské rozviliny či strukturu opadlé omítky starodávné stavby. Neobvyklé šestiúhelníkové tělo šedavěmodrého zbarvení s horizontálními černými vlnitými liniemi je tvořeno povrchem, jenž připomíná pilník. Odtud dostala i svůj název. Rozvětvené výrůstky na hřbetě a břichu ji poskytují dokonalé maskování. Pilníkotrn je společenskou rybou žijící v Tichomoří. Její lahůdkou jsou především koráli.

Mláďata prasete divokého (Sus scrofa) ještě nemají příliš moc povinností a tak se z pyžama téměř nepřevlékají. Díky hnědé až světlepruhované štětinaté srsti se označují jako ,,Markazíni". Dospělé prase je sudokopytník z čeledi prasatovitých. Evropa a Asie jsou původním domovem tohoto všežravce. Prase divoké bylo vždy významnou lovnou zvěří (označ. ,,černá“ či ,,rytířská“ zvěř), a proto jeho odkazy směřují do folkloru. Prase se objevovalo již na pravěkých jeskyních, v mytologii často zastupuje roli společníka bohů. Hlava kance je mimo jiné i symbolem plodnosti, síly a statečnosti.

Kdo patří mezi nejznámější pruhované letce? Hmyzí romantik proslul láskou k rozkvetlým loukám posetými květy. V ohrožení se však nebrání agresivním sklonům. Žije ve vlastně vybudovaném paláci, v němž panuje přísná hierarchie. Produkty těchto letců činí náš život o něco sladším. Už víte? Včela medonosná (Apis mellifera) je zástupcem blanokřídlého hmyzu s proměnou dokonalou. Její tělo se skládá z hlavy, hruďi a proužkovaného zadečku v odstínech žluté a oranžové. Včely žijí ve velkých společenstvech, která zahrnují tři druhy - královnu, trubice a dělnice.

Na kombinaci hnědé doplněné decentní maskou a bílými svislými pruhy vsadila i ladná antilopa bongo lesní či jen bongo (Tragelaphus eurycerus), největší a nejtežší africká antilopa. Bongo váží až 400 kg. Domovinou jsou jí nížinné deštné pralesy střední a západní Afriky, ale vyskytuje se v širším měřítku. Antilopa bongo je ostýchavého charakteru a aktivitu vyvíjí převážně přes noc. Zvláštností tohoto živočicha jsou také jemně zkroucené rohy, jež mohou mít symbolický výraz.

Téměř identickým kostýmem vězně se prezentuje hadovec příčnopruhý (Myrichthys colubrinus), jemuž se také díky černobílé visáži přezdívá úhoř - harlekýn. V cele mu návštěvu neslibujte. Je totiž stále na svobodě. Nejčastěji se pohybuje kolem podmořského dna. Hadovec miluje tropické klima Rudého moře, Mosambiku a Francouzské Polynésie.Tento mořský živočich dosahuje vzrůstu necelého metru. Hadovec příčnopruhý nemá nejmenší důvod pobývat ve vězení. Nepatří mezi jedovaté tvory, i když je často zaměňován s jiným mořským hadem (Laticauda colubrina).

Kromě toho, že proužky svou jednoduchostí a šmrncem působí nadmíru stylově, fungují i jako výtečný maskovací prostředek na souši či pod vodou. A tak nás leckdy zaskočí. Nezbývá než nevycházet z údivu a nadále se kochat rytmickým tancem linií!

Pilníkotrn třásnitý ve vodě

Mláďata prasete divokého

Včela medonosná na květu

Bongo lesní ve vodě

Hadovec příčnopruhý ve vodě

Zdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz