Barevní živočichové: Variace na pruhy 2

30. 11. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 5249x 0
Barevní živočichové: Variace na pruhy 2 A tak jsou tady zase. Důvody jsou jasné. 1) Vodorovně či svisle - proužky byly, jsou a budou stále aktuální. 2)Proužky neomrzí. 3)Kvantita živočichů preferujících pruhy je stále nevyčerpatelnou studnicí. Kdo si zakládá na podobných pravidlech?

 

Na teplých loukách, prosluněných pasekách, svazích či náspech žije kněžice pásovaná (Graphosoma lineatum). Když ji spatříte, budete konsternováni představou, jak může živočich pruhovaného vzezření, jehož kostým připomíná to nejluxusnější z módy, jen tak běhat po lese. Střih tohoto kostýmu sestává z červeného až oranžového základu. Barevný základ je obohacen dvěmi černými pruhy na hlavě a šesti dalšími po celé ploše zadní části. Tento oblek současně koresponduje se samotným tvarem těla kněžice, jenž je skutečně pozoruhodný. Širokou hruď doplňuje hlava ve tvaru trojúhelníku, vystupující oči a dlouhá černá tykadla. Tato hojně rozšířená ploštice je díky svému vzhledu nepřehlédnutelná. Kněžici páskovanou lze spatřit v rozmezí od května do října. Když cítí ohrožení, vypouští páchnoucí výměšek.

Objevil se asi před 58 miliony lety. Název získal dle římských lemuros neboli duchů zemřelých, kteří se za temných nocí projevovali pekelným křikem. Už jste se setkali s lemurem kata? Lemur kata (Lemur catta) je primátem ostrova Madagaskar. Z kontrastně černo-šedo-bílého hávu září jen dvě oranžové oči. Dlouhý pruhovaný ocas pak slouží k udržení stability při skocích či jako poznávací znamení ve vysoké trávě.  Lemur kata žije v korunách stromů. Živí se ovocem a hmyzem. Zajímavostí také je, že tento tvor má problémy s termoregulací. Po ránu tak musí vysedávat otočen ke slunci a zahřívat své tělo chytáním prvních ranních slunečních paprsků. Lemur je často chován v zajetí. Patří mezi vysoce ohrožený druh.

Skalára amazonská (Pterophyllum scalare) je sladkovodní ryba z čeledi vrubozubcovitých. Tělo skaláry je ploché, tudíž uzpůsobené ke splynutí s okolním prostředím. Šedý podklad  je taktéž ozdoben černými proužky. Skalára má svůj domov v Jižní Americe. Odtud také získala atribut amazonská. Skalára na jedné straně preferuje svůj klid. Vyhledává proto zarostlé a pomalu tekoucí vody. Jindy je rybou velmi společenskou a nevadí ji život ve větších hejnech. Tato ryba nepatří mezi agresivní druh. V době páření je však zapotřebí chovat ji v oddělených akváriích.

Veverka, která žije na zemi? To je burunduk páskovaný (Tamias sibiricus), vyskytující se od Finska po Japonsko až k Rusku. Přestože je ,,zemní veverkou" od veverky se dost liší. Burunduk dosahuje pouze polovičního vzrůstu, barva srsti je hnědošedá s pěti pruhy a konstituce těla je taktéž jiná. Společné je jim to, že jsou obě tyto veverky zdatné ve šplhu po stromech a skocích mezi větvemi. Burunduk žije v lesích, horách a pláních. Zde, v zemi, si vyhrabává nory a hnízda, kde uchovává zásoby na zimu. Teno živočich preferuje život v koloniích, kde se členové dorozumívají pomocí skřeků a hvízdání.

Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica), známý také jako tygr sibiřský, je největší a nejmohutnější kočkovitá šelma. Žije převážně v ruské oblasti Ussuri, v tajgách, listnatých a smíšených lesích, v krajinách nezasažených člověkem.Tygr žije v doupětech a jeskyních. Tygr je zdatný lovec. Za kořistí se vypravuje během dne či za soumraku. K jeho talentu patří i plavání na dlouhé vzdálenosti. Dlouhá a hustá srst oražovobílého zbarvení doplňuje kresba v podobě tmavých pruhů. Znakem tygra jsou i světlé licousy.

Kněžice pásovaná v přírodě

Lemur kata v lese

Skalára amazonská ve vodě

Burunduk páskovaný v přírodě

Tygr ussurijský v příroděZdroj: Flickr

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  8% (67)
  23% (193)
  4% (35)
  4% (35)
  2% (18)
  51% (422)
  6% (52)

Hlasovalo 822 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz