Barevní živočichové: Variace na růžovou

17. 04. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 5801x 0
Barevní živočichové: Variace na růžovou Červenou už nechci víc a černá se mi protiví, s tou bílou jsem to přehnala a ta zelená je šílená, jen růžová to může být! Lízátka, mašličky, srdíčka, kočičky. Komerční průmysl růžovou miluje. Není tedy divu, že dostatečným způsobem zachvacuje cukrárny, hračkářství či stánky s cukrovou vatou. Naštěstí v přírodě se tomu obloukem vyhneme.

 

Tentokrát je to ona, pověstná růžová a její rozmanité stopy v přírodním království. Nabyli jste přesvědčení, že růžoví tvorové žijí v pouze pohádkách, na stránkách omalovánek či dětských příběhů? Jste na omylu! Jsou tady s námi. Všude kolem. Jejich revírem je především divočina. Jejich image je vskutku neotřelá. O kom je řeč?

Symbolem něhy, jemnosti a romantické lásky….Ženskosti, bláznivě zamilovaných dívek, ale také nezralosti a naivity. Taková je růžová. Svůj název získala dle věhlasně známé květiny - růže. Růžová je barvou sentimentální, avšak tuze záleží i na tom, jak se s ní pracuje. Proto doporučuji navštívit divočinu! Ta si umí velkolepě poradit. Tam totiž můžete spatřit pohybující se růžové objekty. Planě rostoucí divoké květiny? Kdepak. To si jen některý z ,,obdařených“ živočichů vyšel na procházku. Zaujměte proto polohu v úkrytu za stromem. Podívaná Vám vezme dech!

Prvním krasavcem, na něhož při dobrodružném putování narazíte, bude pravděpodobně plameňák růžový (Phoenicopterus roseus). Exotický vzhled tohoto středně velkého ptáka dokonale kontrastuje s přírodním prostředím. Na tenkých, dlouhých a sytě zabarvených nohách připomínajících úzké linie se nese bohaté opeřené tělo s esovitě prohnutým krkem, jež je zakončeno elegantně zahnutým expresivním zobákem. Zobák je uzpůsoben vyhledávání a filtrování potravy z mělké vody, ale také stavění hnízd. Zajímavostí je i to, že plameňáci mají prý oko větší než mozek. Plameňák je zástupcem čeledi plameňákovitých. Obývá území Afriky, Asie a jižní Evropy. Hojné skupiny ptáků milují pobyty v jezerech či lagunách.

Raritou v říši plazů je nepochybně leguán růžový (Conolophus marthae). V roce 1835 známý badatel Charles Darwin na základě výzkumu podnikl cestu na Galapágy. Přehlédl však neobyčejně vyhlížející druh růžového leguána s černými pruhy, jenž zůstal bez povšimnutí až do roku 1986. Leguán růžový byl původně považován za barevnou variantu žlutého leguána galapážského, avšak teorie byla na základě morfologických rozdílů záhy vyvrácena. Biologové odhadují jeho stáří na více než pět miliónů let. Dnes je populace růžového leguána nízká. Bez dostatečné ochrany mu hrozí vyhubení.

Měli jste někdy pocit, že jste spatřili opravdového čerta na stromě? Doopravdy je tomu jinak. Vždyť čerti po stromech neskáčou. Navíc se není čeho bát. V koruně se pravděpodobně ukrývá Uakari šarlatolící (Cacajao calvus), známý též jako červenolící, červený nebo stromový. Uakari je středně velký primát, jenž sídlí v tropických deštných lesích Peru, Brazílie a Kolumbie. Uakari je vskutku roztomilý, avšak může nahánět strach díky lysému obličeji s růžovou až sytě rudou barvou. Čím tmavější barvou disponuje, tím je tento živočich zdravější a atraktivnější pro samici v době páření. Uakari šarlatolící se živí semeny, ovocem, , květy, hmyzem či obratlovci. Patří mezi ohrožený druh, jelikož ztrácí svůj biom, je současně pronásledován a loven.

Kouzelně, až téměř pohádkově působí vzácný růžový hroch. Výskyt růžového hrocha (tedy hrocha obojživelného - Hippopotamus amphibius) je spíše výjimečný, avšak zmíněný tvor vskutku existuje. Pyšní se růžovou kůží doplněnou hnědými puntíky. Za jedinečný a zvláštní vzhled tohoto tvora může albinismus či leucismus, tedy nepřítomnost pigmentových buněk v kůži. Zvířata s takovou vadou krásy obvykle v divočině nepřežívají. Jako lovci jsou ihned zpozorováni kořistí. Jako kořist jsou příliš nápadní predátorům. Navíc se neumí opalovat, protože se jejich kůže na sluníčku rychle spálí. Ve smečce je však akceptován. A kde excentricky vypadajícího hrocha potkáte? Doporučuji návštěvu Ugandy či Keňi.

Růžovou kolekci pro dnešek uzavírá zástupce rovnokřídlého hmyzu, saranče obecná růžová (Chorthippus parallelus). Saranče patří mezi středně velký hmyz se silnýma zadníma nohama, jež jsou přizpůsobeny skokům. Na hlavě lze rozeznat krátká tykadla. Saranče je býložravcem. Obvyklou formou tohoto zvířete je forma zelenohnědá, avšak výjimkou je právě sytá růžová. Saranče odpočívající na kameni připomíná spíš odložený šperk bohaté majitelky.

Růžová je v přírodě jednoznačně fascinující a záviděníhodná! Prosvítá vodou, korunami stromů, ale i prosluněnými skalami. Ve většine případů je zapotřebí být ve správný čas na správném místě. Když už se tak stane, zřejmě si kromě pestrého snímku odnesete i nezapomenutelnou vizi.

Plameňáci růžoví

Leguán růžový

Uakari šarlatolící na stromě

Hroch obojživelný ve smečce

Saranče obecná na kameni

Zdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz