Barevní živočichové: Variace na růžovou 2

10. 09. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 5198x 0
Barevní živočichové: Variace na růžovou 2 Nevyspali jste se do růžova? Nevadí. Nerušený spánek a sladké sny nejsou nutností. U růžové však i nadále zůstaneme. Kupříkladu růžový špaček za oknem je ranní bonus, který vykouzlí úsměv i ospalým tvářím...

 

Lidé si potrpí na barvy. Nevěřte jim, když budou tvrdit opak. Existuje sorta lidí, která striktně odmítá růžový odstín. Proč? Je příliš sentimentální? Odpověď možná najdeme po cestě domů, v krámku s dívčími potřebami pro náctileté. I v živočišné říši nesmíme tuto barvu opomenout. Bere si podobu ptačí, plazí či rybí a jen málokdo je v tomto případě smělý tvrzení, že je barvou sladkou, ba dívčí.

První zastávku učiníme v ptačí říši. Adeptem na růžovou se stává špaček růžový (Sturnus roseus). Na špačka je ještě časně. Netrpí problémy se vstáváním, ovšem období nadcházejícího podzimu neprožívá příliš radostně. Tento pták je totiž považován za posla jara. Špaček růžový patří mezi pěvce z čeledi špačkovitých. Originální vzhled v podobě růžového a oranžového zbarvení jej činí doslova nepřehlédnutelným. Kovově černý odstín rozprostírající se na hlavě, křídlech či ocase mění sladkou tvář v ,,drsňáka" a vytváří tak barevný kontrast. Špačkovou extravagancí jsou i prodloužená pera na hlavě, jež se v období páření, konkrétně při vzrušení, vztyčují. Špaček růžový je tvor ryze společenský. Na podzim a v zimě se shlukuje do hejn. Miluje stepi a hospodářské krajiny. Proto jej tak často spatříme v oblasti, jež se táhne od Eropy k jižní Asii a Indii. Nechybí ani v Česku.

Kondor kalifornský (Gymnogyps californianus) může se špačkem soupeřit skutečně jen, co se tělesného vybarvení týče. Vybavením a schopnostmi je na tom poněkud lépe. Požírač mršin z čeledi kondorovitých je mistrem v těžké váze mezi americkými ptáky. A to není vše. Je považován za největšího suchozemského tvora ptačí říše, konkrétně v oblasti Severní Ameriky. A aby toho nebylo málo, disponuje i nějvětším rozpětím křídel a nejdelší životní délkou ve skupině ptáků. Kondor kalifornský byl vždy protagonistou bájných mýtů a starých příběhů, jež se tradovaly přes generace mezi starými domorodskými kmeny. Tento živočich nabyl pro tamní obyvatele nebývalého vlivu a význam. V 19. století došlo k poklesu jeho výskytu. Faktor lovu, otravy olovem či ničení přirozeného prostředí přispěly k faktu, že dnes patří mezi kriticky ohrožený druh. Zbarvení kondora kalifornského sestává hned z několika odstínů. Černé tělo lemuje bílý pruh a holá hlava v mnohabarevných tónech počínaje nažloutlou a konče růžovou. Kondor kalifornský svá křídla rozpíná nad pahorky Grand Canyonu, Kalifornie či severu Mexica.

Ze vzduchu zpátky na zem. A to celou vahou. Užovka červená (Elaphe guttata) je oblíbeným domácím škrtičem. Přesto nepatří mezi jedovaté hady. Tento noční se plazí v polích, obývá sušší místa i odlesněné oblasti od Severní Ameriky až po Mexiko. Červené zbarvení je pro užovku typické, ovšem není podmínkou. Existuje hned několik forem tohoto druhu až po růžovou. Společným prvkem je černobílá část spodního těla, jež asociuje šachovnici. Není žádným překvapením, že se jako zástupce plazí říše ráda svléká. Tento akt činí sic jen jednou do měsíce, ovšem celý proces trvá po dobu týdne. Užovka dorůstá 140 - 180 cm.

Nabyli jste někdy pocitu, že se v blankytném moři či oceánu mihlo cosi růžového? Nebo jen trpíte halucinacemi? Opak je pravdou. Zrak Vás nešálí. Pochyby lze vyvrátit materiálními důkazy. Hvězdice růžová (Asterias rubens) je barevným obyvatelem podmořského světa a už dle názvu samotného lze předpokládat, že růžová forma tohoto živočicha není nic neobvyklého. Ostnokožec z třídy hvězdic sídlí na východním pobřeží Atlantského oceánu. Svůj život dělí mezi mělčinami i hloubkami do 400 metrů. Dravec, jenž usmrcuje trávicími šťávami, loví mlže, ostnokožce i mlžovky. Tělesná velikost se u hvězdic liší.Ty, jež žijí v hlubinách, dorůstají větších rozměrů.

Opačným případem je hledání rozedranců (Antennariidae) v moři. Obyvatele tropických a subtropických vod totiž na první pohled nespatříte. Bystré oko však ví, že maskovací schopnosti tohoto tvora jsou vyvinuté natolik, a proto je zapotřebí pátrat po všem, co se tváří jako korálový útes. Rozedranci asociují kus kamene či mořskou houbu. Strašidelně roztomilá tvář jednoduše zmate nepřítele. Rozedranec však není jedovatým ani nebezpečným tvorem. Podobně jako chameleon dokáže měnit odstín těla a současně jej přizpůsobit vnějšímu okolí. Tělo je poseto výběžky, skvrnami i prohloubeninami. Rozedranci nejsou výtečnými plavci. Technika lovu spočívá v tom, že dokořán otevírají tlamu a kořist nasávají.

Špaček růžový v přírodě

Kondor kalifornský

Užovka červená

Hvězdice růžová v moři

Rozedranec

Zdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz