Barevní živočichové: Variace na šedou 2

07. 10. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 5021x 0
Barevní živočichové: Variace na šedou 2 Sgrafitové obrazy, balkony jako intimní místa a ještě stříšky poseté holuby. Jaká scéna se odehrává před vámi? Pohled z okna naskýtá přehlídku šedých odstínů. Neutrální šeď ruší emoce, a tak je zapotřebí jisté opatrnosti.

 

Na podzim se panelové domy mění v nebetyčné mrakodrapy. Proměna probíhá zcela jednoduše. Podzim zahalí krajinu do teplých odstínů a dává jí tak lépe vyniknout v estetice městské architektury. Domy ožívají skrz barevné kontrasty. Člověku se může v jednu chvíli zdát, že vyrůstají přímo před očima.

Podzimní kontrasty lez spatřit i v přírodě. Za kamenem, skálou  či ve stínu. ,,Šedí" živočichové velice snadno splývají s okolní krajinou, což jim poskytuje jistou ochranu. Kde se vyskytují? Ve všech koutech světa! Tedy pokud se nezahrabou do peřiny z listí.

Koala, vačice, vakovec. Vačnatců oděných do neutrální šedé existuje hned několik. Ovšem jen jeden patří mezi excelentní skokany. V tomto žebříčku vede jednoznačně klokan obrovský (Macropus giganteus) se svými 13, 5 m. O tom, zdalipak se neutrální šedá barva srsti odráží i v charakteru tohoto živočicha, lze jen polemizovat. Není však pochyb, že v soubojích samců si každý jedinec dokáže pěkně dupnout. A nejen to. Klokani se v potyčce dokáží i vzájemně kopnout silnýma zadníma nohama, nelítostně přímo do břicha. Tento býložravec veducí život v tlupách je vybaven velmi silným ocasem. Svá mláďata nosí ve vaku.

Který savec jako by z oka vypadl veverce? Jihoamerický hlodavec s výraznýma očima je v poslední době velmi oblíben jako domácí mazlíček. Řeč je o činčilách (Chinchilla). Činčily jsou vybaveny hebkou šedou kožešinou. V rámci tělesné konstituci disponují poměrně velkýma ušima a jemným ocasem. Viskača je považována za největší druh z řádu činčil. Oproti ostatním činčilám žije v nížinách.

Puštík obecný (Strix aluco) je nočním obyvatelem listnatých či smíšených lesů a hájí, rozkvetlých zahrad a parků. Pronikavý pohled puštíka díky velkým, tmavým očím doslova propaluje. Oči jsou zasazeny do okrouhlého obličeje na kulaté hlavě. Zbarvení puštíků je velice variabilní. Pohybuje se od šedavých odstínů k rezavé až po hnědou. Puštík obecný žije v celé Evropě včetně Afriky a Asie. Důkazem může být hlasité houkání vycházející z dutin stromů, případně hnízd jiných ptáků.

V severních vodách Atlantského a Tichého oceánu žije tuleň obecný (Phoca vitulina), kriticky ohrožený jedinec, jenž vede život ve stádech. Tuleň patří mezi nejrozšířenější ploutvonožce světa. Vyskytuje se především pod hladinou. Na souš vylézá v době páření či porodu. Po souši se pohybuje se plazením. Tuleně lze rozeznat na základě šedohnědého těla s drobnými skvrnami, dle velkých očí a nozder stanvěných dopísmene V. Tito živočichové jsou bravurními plavci. S minimálním výdejem energie ve vodě uplavou i obrovské vzdálenosti. V oblatech rybolovu často působí potíže.

Nejen nosorožec, ale i zoborožec klínoocasý (Ocyceros birostris) nosí tmavý roh. Indický stromový pták bývá běžně spatřen v páru. Pokrývku těla tvoří šedavé peří se světlou plochou na břiše. Svým vzhledem připomíná fantaskního živočicha. Zoborožec sídlí především v pláních Indie. Jen zřídkakdy sestupuje na zem.

Klokan obrovský v přírodě

Činčila

Puštík obecný v lese

Tuleň obecný v moři

Zoborožec klínoocasý na stromě

Zdroj: Flickr


        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz