Barevní živočichové: Variace na šedou 2

07. 10. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 5913x 0
Barevní živočichové: Variace na šedou 2 Sgrafitové obrazy, balkony jako intimní místa a ještě stříšky poseté holuby. Jaká scéna se odehrává před vámi? Pohled z okna naskýtá přehlídku šedých odstínů. Neutrální šeď ruší emoce, a tak je zapotřebí jisté opatrnosti.

 

Na podzim se panelové domy mění v nebetyčné mrakodrapy. Proměna probíhá zcela jednoduše. Podzim zahalí krajinu do teplých odstínů a dává jí tak lépe vyniknout v estetice městské architektury. Domy ožívají skrz barevné kontrasty. Člověku se může v jednu chvíli zdát, že vyrůstají přímo před očima.

Podzimní kontrasty lez spatřit i v přírodě. Za kamenem, skálou  či ve stínu. ,,Šedí" živočichové velice snadno splývají s okolní krajinou, což jim poskytuje jistou ochranu. Kde se vyskytují? Ve všech koutech světa! Tedy pokud se nezahrabou do peřiny z listí.

Koala, vačice, vakovec. Vačnatců oděných do neutrální šedé existuje hned několik. Ovšem jen jeden patří mezi excelentní skokany. V tomto žebříčku vede jednoznačně klokan obrovský (Macropus giganteus) se svými 13, 5 m. O tom, zdalipak se neutrální šedá barva srsti odráží i v charakteru tohoto živočicha, lze jen polemizovat. Není však pochyb, že v soubojích samců si každý jedinec dokáže pěkně dupnout. A nejen to. Klokani se v potyčce dokáží i vzájemně kopnout silnýma zadníma nohama, nelítostně přímo do břicha. Tento býložravec veducí život v tlupách je vybaven velmi silným ocasem. Svá mláďata nosí ve vaku.

Který savec jako by z oka vypadl veverce? Jihoamerický hlodavec s výraznýma očima je v poslední době velmi oblíben jako domácí mazlíček. Řeč je o činčilách (Chinchilla). Činčily jsou vybaveny hebkou šedou kožešinou. V rámci tělesné konstituci disponují poměrně velkýma ušima a jemným ocasem. Viskača je považována za největší druh z řádu činčil. Oproti ostatním činčilám žije v nížinách.

Puštík obecný (Strix aluco) je nočním obyvatelem listnatých či smíšených lesů a hájí, rozkvetlých zahrad a parků. Pronikavý pohled puštíka díky velkým, tmavým očím doslova propaluje. Oči jsou zasazeny do okrouhlého obličeje na kulaté hlavě. Zbarvení puštíků je velice variabilní. Pohybuje se od šedavých odstínů k rezavé až po hnědou. Puštík obecný žije v celé Evropě včetně Afriky a Asie. Důkazem může být hlasité houkání vycházející z dutin stromů, případně hnízd jiných ptáků.

V severních vodách Atlantského a Tichého oceánu žije tuleň obecný (Phoca vitulina), kriticky ohrožený jedinec, jenž vede život ve stádech. Tuleň patří mezi nejrozšířenější ploutvonožce světa. Vyskytuje se především pod hladinou. Na souš vylézá v době páření či porodu. Po souši se pohybuje se plazením. Tuleně lze rozeznat na základě šedohnědého těla s drobnými skvrnami, dle velkých očí a nozder stanvěných dopísmene V. Tito živočichové jsou bravurními plavci. S minimálním výdejem energie ve vodě uplavou i obrovské vzdálenosti. V oblatech rybolovu často působí potíže.

Nejen nosorožec, ale i zoborožec klínoocasý (Ocyceros birostris) nosí tmavý roh. Indický stromový pták bývá běžně spatřen v páru. Pokrývku těla tvoří šedavé peří se světlou plochou na břiše. Svým vzhledem připomíná fantaskního živočicha. Zoborožec sídlí především v pláních Indie. Jen zřídkakdy sestupuje na zem.

Klokan obrovský v přírodě

Činčila

Puštík obecný v lese

Tuleň obecný v moři

Zoborožec klínoocasý na stromě

Zdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz