Barevní živočichové: Variace na zelenou 2

18. 09. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 7283x 0
Barevní živočichové: Variace na zelenou 2 Znáte rčení ,,Zelená a modrá pro blázna dobrá"? Sousloví je často spojováno s estetickým vkusem v konkrétních oblastech. Móda, interiér, nábytek, dekokrace. V těchto případech je zapotřebí důmyslnosti, abychom se vyhli bizarnímu výsledku. Z jiného soudku je pak přírodní bohatství, kde jen blázen se rčením souhlasí.

 

Nakonec i další přísloví ,,Komu se nelení, tomu se zelení", nemusí být za každou cenu spojováno s mamonem. I někteří živočichové žijí aktivní společenský i pracovní život, a přesto jejich tvář ,,nezelená" závistí. Zelené vzezření je jim už od počátku vlastní a svůj vzhled by za žádnou cenu neměnili.

Vznešená strnulost ropuchy zelené (Bufo viridis) ji činí jednou z esteticky nejpozoruhodnějších žab v Evropě. Jedním z důvodů může být i dokonalá maskovací schopnost, která je podtržena tělesným vzezřením v army stylu. Člen čeledi ropuchovitých se pyšní  nepravidelnými, ostře ohraničenými skvrnami, povětšinou olivového nádechu, jež jsou v oblasti zad doplněny čevenými tečkami. Záda pak výrazně kontrastují se světlou břišní částí. V zahradách, vinicích, parcích, polích, jezírkách a tůních. Všude zde lze ropuchu zelenou spatřit. Pro život si vybírá otevřenou krajinu stepního a lesostepního charakteru. Vyskytuje se však i v oblastech Středomoří a severní Afriky. Ropucha zelená snáší vysoké teploty překvapivě dobře. Pro ropuchu je příznáčna noční aktivita.

Víte, který ještěr je zdatným běžcem, plavcem a přeborníkem ve šplhu? Na místě je zdůraznit čas přítomný, protože  baziliška zeleného (Basiliscus plumifrons) jako ještěra z čeledi leguánovitých, neřadíme do dob prehistorie, časů minulých. Štíhlému tělu s dlouhými prsty a tenkým ocasem na hřbetní části nasazuje korunku  jasně zelený hřeben s modrými či bílými skvrnami. Baziliškův excentrický vzhled v trávě či korunách stromů zcela splývá s okolním prostředím, skály či pouště naopak rozsvěcuje zelenou září. Vysoce společenský tvor, jenž se dorozumívá kýváním hlavy, si striktně střeží své území. Tento jev je pak patrný zejména u samců. V případě ohrožení naopak prchá po zadních nohou. Bazilišek dokáže vyvinout rychlost až  10km/hod, a protože umí běhat i po vodní hladině, dostal přezdívku Ježíšova ještěrka. Domovem baziliška zeleného jsou především oblasti Jižní Ameriky.

Kdo nepotkal Todi zeleného (Todus todus), nepoznal typického obyvatele Jamajky. Todi je skutečně barevnou i anatomickou raritou. Agresivně svítívá zeleň pokrývá horní stranu těla včetně křídel. Údernou k zelené se stává dlouhý, špičatý zobák v červené, jenž je spolu s hlavou proporčně nepoměrný k tělu. Po stranách zobáku konntrastují modré znaky. Pták z čeledi todiovitých sídlí v korunách stromů jamajských lesů, odkud loví plody, hmyz a larvy.

Pokud se ocitnete v afrických lesích, nedopřávejte si odpočinku pod korunami tamních stromů. Číhá zde jisté nebezpečí v podobě mamby zelené (Dendroaspis viridis). Východoafrický jedovatý korálcovitý had totiž sídlí ve stromech. Odtud také pramení jeho přídomek ,,stromový".Mamba zelená je velmi rychlý a prudce jedovatý plaz. Na druhé straně je jí vlastní plachý charakter. V nebezpečí prchá. V případě ohrožení bojuje. Dvoumetrový plaz se štíhlým tělem a dlouhým ocasem disponuje taktéž nepřehlédnutelným zeleným odstínem kůže.

Běžník zelený (Diaea dorsata) není jen tak ledajaký pavouk. Vzhledem totiž mírně asociuje kraba. Proč? Běžníkovo tělo je ploché a široké, laděno do zelené. Zadní páry nohou jsou krátké a svou funkci plní zejména při lovu. Pavouk je tak využívá jako přisávky. Přední dvy páry nohou jsou naopak dlouhé a velmi silné, tudíž slouží k uchycení a zpracování kořisti. Zajímavostí je i to, že nohy běžníků jsou vykloubeny do boků. Vizuálně proto připomínají zmíněného kraba. Běžník zelený si hledá domov na květech rostlin či v rozích akvárií.

Ropucha zelená ve vodě

Bazilišek zelený

Todi zelený na stromě

Mamba zelená na stromě

Běžník zelený

Zdroj: Flickr


        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz