Barevní živočichové: Variace na žlutou

09. 04. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 7126x 0
Barevní živočichové: Variace na žlutou ,,Sličný chlapec se den co den zhlížel v tůni a nemohl se na svou krásu vynadívat. Byl sám sebou tak uchvácen, že do tůně spadl a utopil se. Rozkvetl tam pak květ, jemuž se říká narcis.“ Příběh o plachém, avšak krásném mladíkovi, kterému nadbíhají ženy ze všech stran, avšak stojící jen o svou krásu, je nepochybně obecně velmi dobře znám. Narcis, zářivě žlutá květina, jíž jsou louky a zahrady posety na každém rohu, v příběhu zastupuje domýšlivost a sebelásku.

 

Traduje se, že pokud obšťastníte smutného člověka kyticí plnou žlutých květů, neubrání se úsměvu. Ale nejen v přírodě. Žlutá je barvou teplou, se schopností rozveselit a povzbudit. Symbolem moudrosti a vysoké inteligence, podporující myšlení, oživující paměť. To vše a mnohem více v sobě ukrývá nepostradatelná signální barva spektra. A proto, nic ve zlém s narcisy.

Ze země se tlačí voňavé kořínky rostlin, ospalé pohyby brouků rozechvívají jarní trávu a cvrlikot ptáků nahrazuje hlučný praskot dříví v krbu. Jaro je v plném proudu. Slunce se dotýká prvními paprsky země pokryté chladem. Vše je pokryto slunečnou září. Louky se lesknou žlutozeleným třpytem a barevní živočichové vylézají z tmavých úkrytů, aby rozzářili, barvami a tvary esteticky doladili obdivuhodnou krajinu. Při procházce přírodou můžeme potkat vskutku zvláštní tvory. Zvláštní nám mohou připadat díky své visáži. Jsou totiž skoro celí žlutí. Možná, že se opalovali příliš dlouho na sluníčku. Anebo jsou to jen extroverti, kteří se rádi předvádí před ostatními. Inu, ať už je to jakkoli, tito živočichové stojí za zmínku. A pokud se Vám nepoštěstí na ně narazit, virtuální prohlídka slovy nastíní zvláštnosti ,,žlutých“ příběhů.

Víte který živočich miluje kopretiny? Kytice z květinářství jej ale vůbec nepotěší! Kvůli kopretinám totiž žije na louce. Excentrický pavouk běžník kopretinový (Misumenia vatia) patří mezi hojně se vyskytující druhy pavouka. Běžně sídlí na loukách, v zahradách, na rozcestí či slunných květnatých místech, kde číhá na kořist. Dospělé samice dokáží měnit barvu svého těla kupříkladu z bílé na žlutou, a to vždy na základě odstínu květu, na němž se pohybují. Toto maskování jim poskytuje nejen ochranu před predátory, ale současně je činí nenápadnými. Lov na kořist je potom jedna báseň. Hmyz (motýli a včely), který je často většího vzrůstu než samotný pavouk, přilétá na květ, kde je spoután kamuflážním trikem běžníka.

Pralesnička strašná (Phyllobates terribilis) je drobná, zelená, žlutá či oranžově zbarvená žába z čeledi pralesničkovitých. Patří k nejinteligentnějším žábám, protože je téměř nezranitelná.  Je největším druhem z čeledi šípových žab. V dospělosti dorůstá až 55 mm. Typicky pestře žluté vybarvení, varující před jedovatostí pralesniček, postrádá tmavé skvrny charakteristické pro příbuzné druhy. Jedinci žluté formy mohou být pastelově žlutí až tmavě či zlatavě žlutí. Kůže těchto žab  je napuštěna silným alkaloidním jedem. Tento druh obývá území Quebrada Guangui v Kolumbii.

Žlutý had je opravdu raritou! Jeden ze šesti největších hadů světa, sídlící v tropických a subtropických oblastech jižní Asie a Číny, je krajta tmavá albín (Python molurus bivittatus). Vyskytuje se poblíž vodních oblastí, protože ráda a dobře plave. Mláďata také šplhají po stromech. Krajta dosahuje se svými 100 kg délky až 8 metrů. Krajta albín je vizuálně působivá a opravdu nepřehlédnutelná.Mohutné tělo je světle žlutého zabarvení s bílou mozaikou. Kůže tak připomíná svou kresbou až rytmický grafický prvek.

Zářivým ptáčkem, současně i oblíbeným domácím mazlíčkem s okouzlujícím hlasem, je kanár divoký (Serinus canaria). Role ,mazlíčka“ mu nevadí. Je totiž přátelský a život v kleci mu vyhovuje. I kanárek je zbarven do žlutých a zelenkavých odstínů. Historie šlechtění tohoto ptáka sahá již do 15. století. Odtud byl převezen španělskými mořeplavci společně se suvenýry z Kanárských ostrovů. I proto nabyl tento pěnkavovitý pták svého pojmenování.

Nosatka žlutá je živočich z čeledi bodlákovitých( Acanthuridae), který dokonale svítí ve vodě. Býložravec živící se planktonem, pochází původem z Tichého oceánu. Vyskytuje se u korálových útesů, ale i na Floridě. Pohlaví této ryby je obtížně rozlišitelné. Zářivě, žlutě zbarvený druh, disponuje bílou pochvou pro trn u ocasní ploutve. Má vysokou hřbetní ploutev a zobákovitá ústa.

Slunce, květiny, živočichové. Ale nejen oni, rostliny a  tvorové živočišné říše, rozzáří svět okolo. Některé ,,žluté“ přírůsty si je zapotřebí proklepnout a dát si pozor. Proto je třeba dostatečná ohleduplnost a šíření pozitivní energie i směrem k těmto miláčkům. Postačí, když se nám odmění tím, že tyto tuze zvláštní a zajímavé exoty můžeme nadále pozorovat.

Běžník kopretinový v přírodě

Pralesnička strašná

Krajta tmavá albín

Kanár divoký

Nosatka žlutáZdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz