Články

Opředen mýty: Okřídlený kůň - bájný Pegas

16. 04. 2012 Šárka Voráčková Živočich mytologický a záhadný 12719x 0
Opředen mýty: Okřídlený kůň - bájný Pegas
Pegas (řecky Pégasos) je mýtický okřídlený kůň. Hrdé a krásné zvíře řeckých bájí, jež je opředeno tajemstvím. Už původ Pegase není jednoznačný. Jedna verze praví, že byl zrozen z pramene mýtického jezírka (pramen – řecky Pégé). Jiný příběh, který o bájném tvorovi vypráví častěji, popisuje Pegase jako syna boha moří Poseidóna a šeredné Medúsy.
Více zde

Od opice k člověku 2

14. 04. 2012 Veronika Vítová Živočich jménem člověk 5209x 0
Od opice k člověku 2
Do čeledi hominidů spadá řada druhů. V následujícím přehledu si řekneme něco o druhu ramapithecus, australopithecus a podrobněji o skupině homo, s níž má většina lidské populace společného nejvíce.
Více zde

S úsměvem 7

11. 04. 2012 Kateřina Barabášová Úsměvy živočicha 2975x 0
S úsměvem 7
A tentokrát má po ptákách! Jarní skotačení na stromech si vybralo svou daň. Opičák prováděl vylomeniny, upadl a polámal si ruku. A tak se ošetřovalo, běhalo a uklidňovalo, snášelo modré z nebe, a to vše pro jednu opičí rozpustilost. Momentální zdravotní stav ovšem nedá dobrodružné duši spát. A tak, když už ne na druhý konec světa, Erwan navštívil alespoň své staré psí a kočičí známé z okolí.
Více zde

Barevní živočichové: Variace na žlutou

09. 04. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 7170x 0
Barevní živočichové: Variace na žlutou
,,Sličný chlapec se den co den zhlížel v tůni a nemohl se na svou krásu vynadívat. Byl sám sebou tak uchvácen, že do tůně spadl a utopil se. Rozkvetl tam pak květ, jemuž se říká narcis.“ Příběh o plachém, avšak krásném mladíkovi, kterému nadbíhají ženy ze všech stran, avšak stojící jen o svou krásu, je nepochybně obecně velmi dobře znám. Narcis, zářivě žlutá květina, jíž jsou louky a zahrady posety na každém rohu, v příběhu zastupuje domýšlivost a sebelásku.
Více zde

Chiméra – ohnivý bojovník

05. 04. 2012 Šárka Voráčková Živočich mytologický a záhadný 6514x 0
Chiméra – ohnivý bojovník
Hrozivá fantastická nestvůra z řecké mytologie? Jako první ji zmiňuje Homér ve své Iliadě. Zde je popisována jako obluda, jež zepředu připomíná lva, z profilu divokou kozu a zezadu draka. Pyšní se třemi hlavami, z nichž chrlí oheň a ničivé plameny. Řeč je o Chiméře.
Více zde

Barevní živočichové: Variance na modrou

03. 04. 2012 Kateřina Barabášová Kouzelný svět barev a tvarů 5798x 0
Barevní živočichové: Variance na modrou
Kdo nezná Milku, jako by nebyl. Lépe řečeno nezkusil výtečnou čokoládovou pochoutku přímo z alpských hor. Milka, označována také jako ,,modrá kráva”, je výjimečná svého druhu. O tom, zda je aristokratického původu, se ví pramálo. Taktéž není známo, kde přesně ji hledat.
Více zde

S úsměvem 6

31. 03. 2012 Kateřina Barabášová Úsměvy živočicha 2634x 0
S úsměvem 6
Jaro je v plném proudu. Náš opičák vyrazil mapovat terén. Při procházce v parku spatřil neobvyklý milenecký pár a veselé duo šneků. A koho nepotkal. Kalin Woodsovou, známou kočičí herečku. Erwan a jeho prořízlá pusa! Nemeškal situace a řekl si o podpis. Herečka jím byla natolik okouzlena, že jej pozvala domů a ukázala mu své slavné monografie. A tak se vyklubalo zase o přátelství víc. Doufejme, že v tom nebude žádná všivárna.
Více zde

Hmyzožravec s hvězdou na tváři: Krtek hvězdonosý

25. 03. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 14458x 0
Hmyzožravec s hvězdou na tváři: Krtek hvězdonosý
Krtek hvězdonosý (Condylura cristata) je nejpodivnější zástupce čeledi krtkovitých. Taxonomicky je řazen mezi savce z řádu hmyzožravců. Vyskytuje se na východě Kanady a severovýchodě Spojených států. Obývá mokřiny a vlhké nížinné oblasti.
Více zde

Od opice k člověku 1

24. 03. 2012 Veronika Vítová Živočich jménem člověk 8628x 1
Od opice k člověku 1
Ke vzniku prvních forem přímo příbuzných člověku došlo ve čtvrtohorách, přesněji v pleistocénu. Vše se událo před více než dvěma miliony let. Člověk té doby byl silně závislý na přírodě. Pro své přežití se snažil přizpůsobit přírodním změnám. Potravu si obstarával kořistnicky, přisvojováním, sběrem a lovem. Je zřejmé, že tato tradice zůstala silně zakořeněná v lidském genetickém kódu.
Více zde

Velemlok japonský – obyvatel japonských vod

23. 03. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 7359x 0
Velemlok japonský – obyvatel japonských vod
Velemlok japonský je asijský obojživelník. Je to endemit žijící pouze v několika částech japonských ostrovů Honšú a Kjúšu. Vybírá si chladné, pomalu tekoucí řeky, většinou s kamenitým dnem. Velemloci jsou obecně velice senzitivní na prostředí, v němž sídlí.
Více zde


soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz