Články

Pod vodou s vorvaněm

23. 02. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 4025x 0
Pod vodou s vorvaněm
Živočich z řádu kytovců, který klame tělem. Vypadá totiž jako ryba. Řadí se ovšem mezi placentální savce. Protože tráví celý život v oceánu, patří mezi savce extrémně přizpůsobené pohybu ve vodě. Aerodynamicky tvarované tělo se honosí vodorovnou ocasní ploutví. My ale víme, že se o ploutev nejedná. Jsou to pouze přeměněné zadní končetiny. Také se jako řádný savec musí jednou za čas nadechnout. Na hlavě má proto otvor, z něhož před nádechem vypouští páru tak silně, že je možné jej zaslechnout na míle daleko.
Více zde

Krevní gurmán - Pijavka lékařská

22. 02. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 5715x 0
Krevní gurmán - Pijavka lékařská
Pijavka je přítulný živočich. Zastupuje kmen kroužkovců, třídu opaskovců. Potrpí si na krev teplokrevných obratlovců. Můžeme jí spatřit číhající v čistých, dobře prohřívaných vodách. Avšak nejraději si líně hoví na bahnitém dně. U nás se vyskytuje jen vzácně - na Moravě a v okolí Sázavského kláštera. Od ostatních pijavic ji rozeznáme díky žlutooranžovým až zeleným podélným pruhům na tmavém těle.
Více zde

S úsměvem 1

21. 02. 2012 Kateřina Barabášová Úsměvy živočicha 4028x 0
S úsměvem 1
Inu maskot naší redakce, šimpanz Erwan, je od přírody veselá kopa. Dobrák od kosti, na jednom místě neposedí. A to je samá lesní procházka, schovávaná s Tarzanem nebo túra do jiných džunglí. Abychom mu jen kupovali nové boty! Při svých putovních cestách za zvířecím světem zaslechl mnohé a spatřil usměvavé situace, s nimiž se touží podělit. A protože je to lišák stará mazaná, neustále se nás snaží přelstít. Erwanovi není radno věřit. Pozor na něj!
Více zde

Jednorožec: Kůň nebo magický tvor?

21. 02. 2012 Šárka Voráčková Živočich mytologický a záhadný 6380x 0
Jednorožec: Kůň nebo magický tvor?
Co vznikne po zkřížení narvala s koněm? Kůň s ploutvemi nebo… jednorožec! Již na pečetích pocházejících z Pákistánu z roku 2500 př.n.l. je vyobrazeno zvíře velmi podobné koni. Až na to že se honosí nápadným rohem vystupujícím z čela.
Více zde

Fosa - Pán Madagaskaru

20. 02. 2012 Michaela Truhlářová Seznamte se s živočichem 9621x 0
Fosa - Pán Madagaskaru
Ti z vás, kteří dobře znají tajuplný ostrov Madagaskar, jistě vědí, že je jediným místem na světě, kde žije šelma fosa. Na své si přijdou i fanoušci Madagaskaru. I tento film může posloužit jako drobná pomůcka pro představu o tom, čím se fosa živí. Strava fosy je pestrá na lemury a hlodavce, ovšem nepohrdne ani ptákem či rybou. Z těl ulovených živočichů fosy zkonzumují úplně všechno. A to doslova. ,,Na talíři“ nenechají ani chlupy, drápy či kosti.
Více zde

Kolibřík alias létající drahokam

20. 02. 2012 Šárka Voráčková Seznamte se s živočichem 5482x 0
Kolibřík alias létající drahokam
Nejmenší! Nejrychlejší! Nejlehčí! Dámy a pánové - kolibřík. Držitel výše zmíněných rekordů je nejmenším ptákem světa, kalypta nejmenší z čeledi kolibříkovitých. Od zobáku ke konci ocasu měří 5,5 cm, velikost samostatného těla bez zobáku je tedy pouze 1,5 cm! Ale ne všichni kolibříci jsou takoví rekordmani. Jejich běžná velikost se pohybuje od 6 do 21 centimetrů. Jejich tělo je z 25% tvořeno létacími svaly. Dalších 25% zaujímá srdce, které vyplňuje polovinu tělní dutiny. (Srov.: u člověka tvoří srdce pouze 0,5% celkové hmotnosti).
Více zde

Komár - Krvavý pijan

20. 02. 2012 Šárka Voráčková Upíři, traviči a ukrutníci 5322x 1
Komár - Krvavý pijan
Komáři patří mezi nejodolnější a nejrozšířenější druhy živočišné říše. Obsadili téměř všechna podnebná pásma na všech kontinentech. V čeledi komárovitých (Culicidae) najdeme na dva tisíce různých druhů a poddruhů.
Více zde

Člověk z pohledu antropogeneze

20. 02. 2012 Šárka Voráčková Živočich jménem člověk 4522x 0
Člověk z pohledu antropogeneze
Za předpokladu, že Darwin nebyl pouze bláznivý stařík, se lidstvo vyvinulo z opic. Ovšem nebylo to samozřejmě tak, že jednoho dne se šimpanzí mamince narodil malý holý človíček. Vývoj člověka byl nesmírně zdlouhavý proces a neobešel se bez slepých uliček. Možná proto je konečný produkt, Homo sapiens sapiens, tak dokonalou bytostí.
Více zde

Krása motýlích křídel

20. 02. 2012 Šárka Voráčková Kouzelný svět barev a tvarů 5343x 0
Krása motýlích křídel
Počet druhů motýlů je obrovský. Jsou druhým nejpočetnějším hmyzím řádem hned po broucích. Různé prameny uvádějí rozmezí od 150 000 do 180 000 druhů. Kromě Arktidy a Antarktidy se vyskytují na celém světě. Nejhojněji v tropických pralesích.
Více zde


Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz