Asijská jednobarevná kočka: zosobnění temperamentu a hravosti

20. 01. 2016 Bronislav Markowicz Plemena koček 1933x 0
Asijská jednobarevná kočka: zosobnění temperamentu a hravosti

Historie plemene

Asijská kočka jedné barvy je někdy nazývána také černá barma nebo jednodušeji „bombajka“, přesto, že s americkou bombajskou kočkou má pramálo společného. Tohle plemeno bylo standardizováno teprve v nedávné době, roku 1981. Počátky chovu asijské jednobarevné kočky jsou pak situovány do země, která patří k Mekkám chovatelů, tedy Anglie.

Zpočátku byly v chovu využívány také nečistokrevná plemena, především asijské větve, i přesto se plemeno asijských jednobarevných koček zdárně vyvíjelo a vlastně stále ještě vyvíjí. Pokud hovoříme o barevné variabilitě, ta je zde vskutku veliká.

V současnosti je asijská jednobarevná kočka uznána pouze asociací GCCF, největší mezinárodní organizace FIFe ji však dosud neuznala za oficiální plemeno. Řadí se tak stále k neuznaným rasám, které ale slibují progres a brzkou úspěšnou standardizaci na všech úrovních.

Stavba těla, popis

Tělo asijské jednobarevné kočky má elegantní křivky a dosahuje střední velikosti. Jeho osvalení je velice kvalitní. Hlava má tvar krátkého klínu, temeno je okrouhlého tvaru a tvář má charakteristicky o něco tmavší barvu, než je tomu u zbytku těla. Oči jsou poměrně daleko od sebe, není povolený mandlovitý ani zcela kulatý tvar. Barevná škála očí začíná u zlaté a končí u odstínů zelené.

Uši jsou střední velikosti, lehce se vytáčí směrem ven, boltce disponují chomáčky chloupků, což ale nemusí být pravidlem. Zadní a přední končetiny dobře korespondují se střední velikostí těla, jsou svalnaté a zakončené tlapkami ve tvaru oválu. Ocas těchto koček z Asie je rovněž středně dlouhý, postupně se zužuje do zakulacené špičky. Většinou bývá nesený hrdě.

Krátká srst má jemnou strukturu, velice příjemnou na dotek, těsně přisedá k tělu.

  • Váha dospělých jedinců asijských jednobarevných koček se pohybuje od 5 do 7 kilogramů.

Zbarvení

Barvy srsti mohou být rozličné, jak jsme již naznačili, v podstatě jsou povoleny všechny barvy a všechny odstíny, jen musí být zachována unikolorita.

Charakteristické vlastnosti

Asijské kočky jednobarevné se vyznačují velkým temperamentem, což byste do nich možná na první pohled neřekli. K tomu jsou ovšem také velice inteligentní a hravé, někdy mohou svým hlukem a aktivitou dokonce až obtěžovat. Hrají si rády v podstatě s čímkoliv.

Jsou to ale stále kvalitní lovci, kteří vyžadují nejen dostatek pohybu, ale také náhražky přírodních materiálů, především pak škrabadla a různé šplhací stromy. Dejte pozor na to, abyste těmto kočkám zajistili dostatek aktivity, nebo se může stát, že poničí domácí nábytek a textilie, především „milují záclony“.

Asijská jednobarevná kočka je velice společenská a má ráda přítomnost člověka. Ve své blízkosti snáší velice dobře i děti, u těch menších ale kočičí jedince raději hlídejte, můžou být poněkud nepředvídatelní. Také s dalšími doma chovanými kočkami se dokáže dobře spřátelit.

Ačkoliv mají tyto kočky velikou zásobu energie a temperamentu, umí být překvapivě mazlivé.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-7

Výchova, péče

Už jsme naznačili, že asijská jednobarevná kočka se nerada nudí, proto neváhejte vyrobit nebo zakoupit nějaká ta škrabadla, šplhací stromy nebo odpočívadla. Fantazii se meze nekladou a čím pestřejší překážky bude moci tato kočka zdolávat, tím bude spokojenější i zdravější.

O srst by měl chovatel kvalitně pečovat, není ovšem tak náročná na péči, jako například u koček perských. Velkou část svého času věnují asijské kočky očistě, takže si zachovávají srst v dobré kondici. Kartáčujte přesto alespoň dvakrát týdně a nezapomínejte ani na čištění sluchovodů, drápků, zubů a očí.

Tipy, zajímavosti

 Snaha současných chovatelů asijských jednobarevných koček spočívá zejména ve snaze o diferenciaci od asijských plemen, která mají stínování a různobarevnou srst.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz