Asijská kouřová kočka: žádný strach, nekouří se z ní

29. 01. 2016 Bronislav Markowicz Plemena koček 2941x 0
Asijská kouřová kočka: žádný strach, nekouří se z ní

Historie plemene

Původní zemí asijských kouřových koček je Anglie a vznik tohoto plemene se zde datuje na počátek 80. let minulého století. V roce 1981 vzniklo plemeno vlastně omylem při chovu a křížení koček barmil. Ty jsou výsledkem mísení mezi klasickými barmskými kočkami, po kterých zdědily svůj celkový vzhled, a perskými činčilami, po nichž si zachovaly delší srst.

Barmily byly uznány největší a nejvýznamnější světovou organizací FIFe v roce 1989, nicméně asijské kouřové dosud touto federací uznány nebyly, toleruje je pouze organizace GCCF. Přínos těchto koček je však veliký, podílely se kupříkladu na vývoji známých plemen bombajská kočka nebo samotných barmil.

Stavba těla, popis

Tělo asijské kouřové kočky je střední velikosti a disponuje dobrým osvalením. Hlava je klínovitá se zaobleným temenem, oči by neměly být mandlovitého tvaru, jsou povoleny všechny barevné varianty ve škále mezi zelenou a zlatou. Uši jsou střední velikosti, s chomáčky chlupů, postavení je poměrně daleko od sebe.

Zadní i přední končetiny dosahují střední délky a jsou zakončené půvabnými zakulacenými tlapkami. Srst těchto koček je o něco delší než u burmil, těsně přiléhá a je jemná na dotek, u podsady lze pozorovat nápadné záblesky, když se kočka pohybuje. V klidu nejsou vidět. Ocas je střední délky, postupně se zužuje do zakulacené špičky.

Asijská kouřová kočka má bílou podsadu, která je charakteristická pro barmily, srst je pak jednotně zbarvená po vzoru asijské jednobarevné kočky.

  • Váha dospělé kočky: 4-8 kilogramů

Zbarvení

Zbarvení asijských kouřových koček může být v podstatě jakékoliv, jen je nutné dodržet jednotnost v rámci barmského barevného rámce. Jsou povoleny všechny sépiové i kouřové odstíny srsti.

Charakteristické vlastnosti

Asijská kouřová kočka je poměrně nenáročná, přitom ale také dosti hravá a zvídavá. Výhodou je, že se dá poměrně dobře vycvičit či vytrénovat a nevykazuje příliš znaků divokosti. Temperament jí ale rozhodně nechybí, je velice čilá a miluje hodně pohybu. Hra je pro kouřové kočky základem spokojenosti, neustále potřebují něco prozkoumávat.

Pokud těmto kočkám nezajistíte dostatek překážek, šplhadel a hraček, mohou propadnout nudě a začít devastovat bytové textilie či dokonce nábytek. Pohyb a aktivitu potřebují v podstatě neustále, pokud tedy zrovna neodpočívají ve svém vyhřátém pelíšku.

K člověku se chová asijská kouřová kočka velmi přátelsky, jeho společnost vyhledává a je hodně mazlivá. Nevadí jí ani jiné kočky a domácí zvířata, snad s výjimkou psů. Asijské kouřové kočky vynikají svou odvahou, na což nesmíme zapomínat, a také jsou velice temperamentní. Jejich temperament se dá ale dobře mírnit, na rozdíl od některých podobných plemen pocházejících z Asie. 

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-8

Výchova, péče

Zmínili jsme, že asijská kouřová kočka si velmi ráda hraje, a to s čímkoliv, proto neváhejte a vyrobte jí co nejvíce hraček pro rozptýlení. A pokud si to můžete dovolit, pořiďte jí rovnou kvalitní škrabadlo, šplhací strom nebo odpočívací domeček. Při šplhání po těchto překážkách si kočky zároveň obrušují své drápky přirozenou cestou.

Náročnost péče o srst kouřové kočky bychom mohli označit za střední, to znamená, že bude stačit pročesání jednou za týden, nicméně tyto kočky to bez potíží zvládají samy. Velkou část svého času, kdy bdí, věnují právě důkladné očistě srsti, ale rozhodně není od věci používat kartáč pro dosažení ještě větší jemnosti. Nezapomínejte ani na pravidelnou kontrolu čistoty uší, očí, zubů a tlapek.

Tipy, zajímavosti

 Spojením dvou významných plemen, barmské kočky a perské činčily, bylo u narozených koťat dosaženo nádherného stříbřitého stínování srsti, které je dnes pro plemeno asijská kouřová kočka základní charakteristikou. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz