Asijská žíhaná kočka: plemeno s „úhořím žíháním“

08. 04. 2016 Bronislav Markowicz Plemena koček 2547x 0
Asijská žíhaná kočka: plemeno s „úhořím žíháním“

Historie plemene

Asijské žíhané kočky vznikly z druhé generace asijských kočičích kříženců, na počátku 80. let minulého století. Hlavními jedinci této skupiny byly perské činčily s genem aguti, tedy kresbou na těle. V některých chovatelských programech pak byly použity také habešské kočky, které se zase vyznačují tickingem habešského typu na srsti. V tomto případě se zde objevuje zvláštní pruhování jednotlivých chlupů, které je jasně viditelné. V důsledku tohoto znaku se objevuje kolem páteře asijské žíhané kočky „úhoří pruh“, který se stal také jejím charakteristickým znakem.

Stavba těla, popis

Plemeno asijská žíhaná je uznáno v Anglii rovnou ve všech čtyřech variantách žíhání, kdy nejvíce oblíbený je jednoznačně ticking. Ovšem nejasný původ jednotlivých forem žíhání určuje, že tyto kočky jsou zaregistrované jako oddělená skupina, nikoliv samostatné plemeno.

Tělo dosahuje střední velikosti a má pevné svaly, náhrdelník by měl být přerušený. Nohy jsou spíše dlouhé a můžeme u nich vidět oválné tlapky. Hlava má tvar kratšího klínu, temeno je zakulacené a na hlavě je viditelné žíhání. Oči asijských žíhaných koček by neměly mít tvar mandle, ani by neměly být kulaté. Mají různé barvy od zlaté, až po jasně zelenou.

Uši se dají považovat za středně dlouhé, nasazené zeširoka. Jsou lehce vytočené směrem ven a boltce jsou často vybaveny malými chomáčky srsti. Ta je jinak po celém těle spíše krátká, má jemnou strukturu a přiléhá dosti těsně ke kůži. Na dotek je srst velice příjemná. Ocas je střední délky, postupně se zužující do zakulacené a tmavě zbarvené špičky. Je nesený vznešeně.

Zbarvení

Asijská kočka s žíháním se vyznačuje 4 základními typy této barevné charakteristiky:

  • Jednobarevná
  • Sépiová
  • Stříbrná
  • Žíhaná s tickingem- nejvíce rozšířená varianta

Charakteristické vlastnosti

Asijská žíhaná kočka je všemi chovateli považována za přátelské a společenské plemeno, které dokáže dobře snášet také přítomnost dalších chovaných koček a dokonce i psů. To je dáno také její odvahou a čilou náturou, neustále hledá nové předměty svého zájmu. A samozřejmě je to kočka velice hravá, mazlivá a přítulná.

Velkým plusem, který mnozí ocení, je to, že asijské žíhané kočky nejsou moc náročné na ubytování a stravu a nejsou ani nadměrně hlučné. Na druhou stranu se tohle plemeno vyznačuje značným temperamentem, někdy se může dostavit jakýsi neklid bez příčiny.

Při svém dovádění můžou někdy asijské kočky žíhané zajít dosti daleko, vrhají se na záclony či nábytek. Postarejte se proto o dostatek rozptýlení, případně rovnou zařiďte speciální kočičí pokoj nebo příbytek, ve kterém se budou nacházet rozličné hračky i šplhadla.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Kupříkladu oproti perským kočkám nepotřebuje asijská žíhaná kočka tolik péče o srst, její náročnost tedy můžeme označit za střední. Velkou část svého času dokonce tráví kočky samočištěním, takže i z tohoto pohledu vám odpadnou starosti. I tak je ale dobré provádět alespoň dvakrát týdně kvalitní kartáčování, které zajistí elegantnější vzhled a podtrhne ladné linie.

Péče o chrup, uši, zuby, drápy a v neposlední řadě o oči, je rovněž důležitou součástí života s asijskou žíhanou kočkou. Nezapomínejte na pořízení zábavných i funkčních hraček a příbytků, které se postarají o zklidnění kočky, a vaše domácnost nebude poničená.

Tipy, zajímavosti

 Organizace FIFe sice neuznává plemeno asijská žíhaná kočka, to se však podílelo na vývoji dalších koček, jako jsou například bombajky nebo burmilly. Proto není překvapením, že je v současné době uznáno alespoň organizací GCCF.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz