Česká kadeřavá kočka: zaslouží si konečně uznání

07. 10. 2015 Bronislav Markowicz Plemena koček 2993x 2
Česká kadeřavá kočka: zaslouží si konečně uznání

Historie plemene

Spontánní kadeřavost se objevovala již ve vrzích perských koček v roce 1980, ovšem prvními českými kadeřavými kočkami byli sourozenci Adonis a Apolonie, pocházející z chovné stanice „Z Podještědí“, narozeni v Liberci roku 1981. Byli výsledkem křížení jedinců modrého kocoura a bílé kočky, kteří pocházeli z Německa.

U těchto předchůdců byla badateli zjištěna jako zdroj kadeřavé vlohy právě modrá kočka perská. Kadeřavost srsti je recesivní povahy, ale její původní vznik není dosud zcela jasný. Česká kadeřavá kočka byla zařazena do oficiálního seznamu nových plemen organizací FIFe až roku 1994, na květnovém generálním zasedání, ovšem dodnes nebyla bohužel uznána.

Osud této nesporně zajímavé kočky čistě českého původu je dosti závislý na budoucím zájmu chovatelů a na jejich ochotě účastnit se oficiálních výstav a snaze o konsolidaci. Čeští chovatelé věří, že nebude trvat dlouho a plemeno bude uznáno i tou nejvyšší instancí, vždyť počet jedinců nejen u nás se významně rozrůstá. A že je to kočka krásná a výjimečná, to poznáte hned na první pohled.

Stavba těla, popis

Tělo české kadeřavé kočky je zavalité, dobře osvalené, na nízkých, krátkých, ale silných nohách. Hlava má kulatý tvar, přitom je dosti masivní a na první pohled zaujme širokou lebkou. Čelo je zaoblené, s plnými tvářemi. Nos je krátký, široký, se zřetelným stopem. Uši jsou malé, zakulacené, široce nasazené, odpovídají barevným varietám perských koček.

Česká kadeřavá kočka má krátký, ovšem velmi bohatě osrstěný ocas. Právě srst je nejvíce charakteristickým znakem tohoto plemene. Je dlouhá, kadeřavá a hustá. Na límci, hrudi, bocích a kalhotkách si můžete povšimnout spirálovitých pramínků, nebo drobných loken. Menší zvlnění srsti je pozorovatelné na lopatkách, ocase a hřbetě.

Zvlněné jsou rovněž hmatové chlupy české kadeřavé, jejich barva je znovu identická s barvami perských koček.

  • Váha dospělé kočky se pohybuje v rozmezí 3-6 kilogramů.

Zbarvení

V současnosti je v české plemenné knize registrováno patnáct barevných variant české kadeřavé kočky. Převládajícími barvami pak jsou:

  • Červená
  • Krémová
  • Černě a modře želvovinová

Charakteristické vlastnosti

Česká kadeřavá kočka, kterou čeští chovatelé někdy familiárně označují „kadeřavka“, se dostává do stále větší obliby a je opravdu škoda, že dosud nebyla uznána také světovou chovatelskou organizací. Je to totiž velice originální a skvěle vypadající kočka, kterou si záhy zamilujete, i když nepatříte mezi zkušené. Kadeřavka se velmi ráda mazlí a vždy bude vyhledávat vaši přítomnost, ráda se přitulí a svým sametovým kožíškem vás zároveň zahřeje.

Celkově je toto plemeno neobyčejně přítulné a přátelské, nikoliv ovšem líné. Česká kadeřavá si ráda hraje, ale nevyžaduje přehnané penzum aktivity. Dokáže se poměrně dobře přizpůsobit bytovým podmínkám a problém jí většinou nedělají ani děti. Dobře se snáší s dalšími chovanými kočkami, nejlépe pak stejného plemene. Českých koček s kadeřavou srstí tedy můžete chovat bez potíží celou „smečku“.

Zajímavé je rovněž vrnění této kočky, které zní poměrně hlasitě, ale nikoliv nepříjemně.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Chov českých kadeřavých koček není zase tak náročný, jak by se mohlo na první pohled zdát a podobné je to také se srstí. Ta se dá snadno rozčesat i s jemnějšími hřebeny a její poddajnost vás překvapí. Jednou za čas ostříhejte drápky, pokud přerůstají a pokud nemáte doma škrabadla, či dřevěné kmeny. Poměrně malá a půvabná ouška této kočky mají tendenci zarůstat chlupy, proto kontrolujte jejich čistotu a nebojte se vystříhávání těchto partií speciálními nůžkami.

Tipy, zajímavosti

 Genetická vloha, která způsobuje kadeřavost, je recesivního charakteru a je spojována se sníženou plodností. Testovacím křížením s Cornish Rex bylo zjištěno, že se u těchto plemen nejedná o stejnou vlohu, další pokusy o takové křížení nebyly dosud oficiálně provedeny. 

Počet komentářů: 2

1 Petr 24. 8. 2022 - 20:11
Zde případně další info ke kočkám https://forum.atlaso.cz/c/domaci-mazlicci/kocky/39 ;)
2 Petr 24. 8. 2022 - 20:11
Zde případně další info ke kočkám https://forum.atlaso.cz/c/domaci-mazlicci/kocky/39 ;)

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz