Japonský dlouhosrstý bobtail: dosud rozšířený jen v Japonsku a USA

22. 04. 2016 Bronislav Markowicz Plemena koček 1401x 0
Japonský dlouhosrstý bobtail: dosud rozšířený jen v Japonsku a USA

Historie plemene

Podle legendy se dostal japonský dlouhosrstý bobtail do Japonska z Číny, a to již koncem 10. století. Dodnes jsou tyto kočky v Japonsku považovány za talisman pro štěstí. Japonští bobtailové s delší srstí se ovšem dostali také do USA, což bylo v roce 1968 a byla zde založena první chovná stanice paní Elizabeth Freretové. Jednalo se o první chov mimo Japonsko.

Japonský dlouhosrstý bobtail je charakteristický svým genem dlouhé srsti, ale tato varianta dosud nenašla tolik příznivců, jako v případě krátkosrstého vzhledu. V současnosti již není plemeno jen doménou Japonska, značně se rozšířilo především ve Spojených státech. Chovatelé z dalších částí naší planety dosud neobjevili taje tohoto plemene a to tak není ve zbytku světa zatím příliš rozšířené.

Japonský dlouhosrstý bobtail byl uznán v roce 1998 organizací FIFe, v USA byl schválen za samostatné plemeno ještě dříve, a sice roku 1976.

Stavba těla, popis

Tělo japonského dlouhosrstého bobtaila je poměrně dlouhé a na první pohled se může jevit až předimenzované a nadměrně svalnaté. Ve skutečnosti jsou ovšem tyto kočky velmi štíhlé a mají dlouhé ladné končetiny. Zadní nohy pak dosahují o něco větší délky, než je tomu u předních, tlapky jsou oválné.

Hlava se vyznačuje tvarem trojúhelníku, stejně jako tváře, které mají dosti vysoké lícní kosti. Oči jsou velké s oválným tvarem, barva by měla korespondovat s barvou osrstění. Nepochybně nejvíce žádanou variantou je rozdílnost očí, tedy každé je jinak zbarvené. Uši jsou také větší a sedí na okrajích hlavy.

Základní charakteristikou plemene japonský dlouhosrstý bobtail je výrazně zkrácený ocas, dosahující délky od 5 do 8 centimetrů. Ocas může být zakroucený, ale také rovný, či dokonce zlomený. Jeho délka je dána zkrácenými obratli. Najde se ale také další specifikum pro toto plemeno, konkrétně hovoříme o chybějící podsadě. I díky její absenci je srst těchto bobtailů krásně jemná a heboučká na dotek.

  • Dospělé kočky tohoto plemene dosahují hmotnosti až 4 kilogramy.

Zbarvení

Japonský dlouhosrstý bobtail se může pyšnit v podstatě všemi barevnými odstíny, s výjimkou habešského a siamského, které jsou nežádoucí. Za nejcennější zbarvení je obecně považováno bílé, v Japonsku také nazývané Mi-Ke.

Charakteristické vlastnosti

Japonského dlouhosrstého bobtaila sice nechová tolik chovatelů, jeho obliba se však zvyšuje. Toto poměrně mladé plemeno, které má však předky hluboko v čínské historii, je velice živé, hravé a veselé. K tomu přidejte ještě značnou inteligenci a dobré vztahy s dalšími doma chovanými „zvířátky“, tedy například s jinými kočkami, ale i psi.

Plemeno je přítulné a miluje přítomnost svého pána, ale také zbytku rodiny. Svou společenskou povahu dává najevo různými kousky v přítomnosti člověka, ale také tendencí se neustále tulit. Někteří chovatelé ovšem označují japonské dlouhosrsté bobtaily za temperamentní a neklidné. Obecně však spíše platí, že jsou spíše čilí a snadno je vzruší nové podněty.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 2-6

Výchova, péče

Velkou výhodou u tohoto plemene je nepochybně velmi sporadické línání. Pro chovatele to znamená, že nemusí tak často pročesávat srst, i když je dlouhá. Bude tedy stačit, když vytáhnete váš hřeben nebo kartáč asi jednou za týden. O čistění srsti se pak postarají kočky víceméně samy.

Hračky jsou v životě japonských dlouhosrstých bobtailů důležité, podobně, jako u lidských dětí. Nejen, že ukojí jejich zvědavost, ale také budou krotit jejich přirozený temperament. Hodně pohybu je téměř nutností, a to i v bytě, kočka se však dokáže skvěle přizpůsobit.

Provádějte pravidelnou kontrolu slechů, očí, drápků a tlapek a zaměřte se na případnou očistu, zvláště pokud se kočky pohybují hodně ve venkovním prostředí.

Tipy, zajímavosti

  • Japonský dlouhosrstý bobtail je někdy označován také jako „americký bobtail“
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (63)
  24% (174)
  4% (31)
  4% (29)
  2% (16)
  53% (385)
  4% (32)

Hlasovalo 730 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz