Německý rex: „kudrnáč“, co má rád lidské teplo

05. 12. 2015 Bronislav Markowicz Plemena koček 4219x 0
Německý rex: „kudrnáč“, co má rád lidské teplo

Historie plemene

Kadeřavost se u některých plemen koček objevuje v podstatě od pradávna, může ovšem docházet k degeneraci. Prvním německým rexem byla kadeřavá kočka se jménem Munk, která pocházela z křížení hnědé angorské kočky a ruské modré. O plemeni německý rex se objevují další zmínky na počátku 50. let minulého století, kdy jistá lékařka Karpinová zjistila, že takové kučeravé kočky se nachází v berlínské nemocnici. Nalezeného jedince zkřížila s černým kocourem, ale srst narozených koťat byla zatím rovná.

Až když zkřížila tuto novou generaci s matkou, objevily se kočky, které byly kadeřavé a prokázaly tak mutantní geny. Zde byl tedy položen základní kámen chovu plemene německý rex, který se v dalších letech poměrně významně rozvinul, a netrvalo dlouho a dostal se také do Spojených států amerických. Ve státech místní chovatelé s oblibou křížili tuhle rasu s geneticky podobně vybaveným cornish rexem.

Stavba těla, popis

Tělo německého, někdy také german rexe je střední velikosti, přitom disponuje výrazným osvalením. Z profilu se jeví hruď zakulacená a silná. Záď je od ramen po trup zcela přímá.

Podle standardu musí být nohy jemných rysů a střední délky, tlapky jsou pak vždy výrazné svou velikostí a také oválností.

Hlava německého rexe je kulatá, mezi ušima je vidět poměrně velký prostor. Špičky uší jsou zaoblené, podobně jako je tomu u konečku ocasu. Jinak jsou slechy střední velikosti a nalézají se v nich jemné chloupky. U ocasu je důležité kvalitní osrstění, je středně dlouhý a celkově oválný.

Oči jsou střední velikosti a jejich vzdálenost od linie nosu je dostatečná. Posazení očí je spíše směrem ven. Dají se považovat za poměrně velké a barva by měla vždy zářit a zároveň ladit s odstínem srsti.

Srst německého rexe je velmi měkká a jemná na dotek, přitom je kratší a především disponuje mírnou kadeřavostí. Chybějí zde pesíky, díky čemuž získává srst onen charakteristický kadeřavý vzhled. Tato genetická mutace se ovšem objevuje až ve věku 1-2 let.

  • Váha dospělého jedince se pohybuje mezi 3 a 5 kilogramy.

Zbarvení

Podle standardu jsou povoleny všechny barvy srsti a také jakýkoliv podíl bílé barvy.

Charakteristické vlastnosti

Německý rex je velmi přítulnou a mazlivou kočičkou, společnost člověka je pro něj téměř životní nutností. Proto není ideální ponechávat jedince tohoto plemene delší dobu o samotě, kdy mohou psychicky strádat. Tito rexové se hodí velmi dobře do bytu, neboť mají rádi teplé prostředí.

Pokud je budete chovat doma, dopřejte jim hodně překážek a prolézaček, doslova milují zábavu, hru a také předvádí překvapivé akrobatické kousky. Kromě hravosti shledáte u těchto koček také značnou dávku inteligence, díky které jsou vnímavé a dobře se učí nové věci.

K dětem, ale i k cizím lidem se chová německý rex velmi vstřícně, trochu jinak je tomu ale v případě, že doma chováte také další kočky, případně psy. German rex se k nim bude velmi pravděpodobně chovat dominantně a může docházet k častým konfliktům. S touto vlastností souvisí také příslovečná odvaha kočky německý rex.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Velkou výhodou koček německý rex je, že téměř nelínají. Proto není péče o srst nijak zvlášť náročná, naopak, téměř nebudete muset používat kartáč, postačí jen hlazení rukou. Již jsme naznačili, že tyto kočky jsou teplomilné, dodejme ještě, že nemají vůbec rády změny teplot, a tak by měl chovatel zajistit vyvážené klima. Německý rex má navíc dosti jemnou srst a kůži, takže může dojít k prochlazení, nebo naopak k přehřátí. Ideální je pokojová teplota kolem 20 stupňů Celsia, tedy podobné podmínky, které vyhovují člověku.

Tipy, zajímavosti

O kočkách plemene německý rex se velmi dobře ví, že jejich tělesná teplota je asi o dva stupně vyšší, než je tomu u jiných koček. Díky tomu mají také rychlejší metabolismus a můžou mít tendenci přejídat se. S tímto nešvarem je pak spojena také vyšší náklonnost k obezitě.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz