Permská krátkosrstá kočka: poklidný lovec s příjemnou srstí

28. 02. 2016 Bronislav Markowicz Plemena koček 2840x 0
Permská krátkosrstá kočka: poklidný lovec s příjemnou srstí

Historie plemene

Permské kočky se vyvinuly z amerických selských koček, které jsou ale neuznaným plemenem, tedy nečistokrevným. Na počátku osmdesátých let minulého století se objevil u jedné ze selských koček ve státě Oregon v USA vrh, ve kterém se vyskytla koťata bez srsti.

Lysá koťata se začala potahovat srstí ve věku asi osmi týdnů, ovšem na rozdíl od dalších koťat ve vrhu byla jejich srst jemně kudrnatá. Chovatel, kterému se podařilo vychovat tato koťata, dal nově jednomu z nich pojmenování Curly. Kočka Curly se pak stala základním elementem chovu kadeřavých koček, dnes známých jako permské krátkosrsté.

Gen rexovitosti je v tomto případě dominantní, což má za následek převládající kudrnatá koťata, která se rodí i při křížení s jinými plemeny.

Stavba těla, popis

Tělo permských krátkosrstých koček je poměrně velké s vyvinutým svalstvem a kostmi. Tyto kočky se rodí osrstěné, ovšem o srst postupně přichází již v mládí. Až později jim srst opět dorůstá, je pak kadeřavá a hedvábná na dotek. Celkově disponují tyto kočky orientální vizáží a mají klínovitou hlavu s výrazným nosem.

Oči lze označit za rozměrné, mají mandlovitý tvar a vyznačují se lehkým zešikmením. Uši jsou střední velikosti, vespodu mají širokou základnu, nahoře pak lze spatřit mírně zakulacené špičky. Dlouhý a štíhlý krk je elegantně osvalený, nejčastěji nesený kolmo. Ocas permské krátkosrsté dosahuje delších rozměrů, postupně se zužuje. Celý je porostlý zkadeřenou srstí.

Končetiny jsou průměrně dlouhé, potažené velmi kvalitním svalstvem, v dolních partiích se nalézají zakulacené půvabné tlapky. Srst je hustá a vlnitá, na dotek velmi příjemná. Podsada srsti není zbytečně výrazná, spíše nenápadná.

  • Váha dospělé kočky se pohybuje od 3,5, kg až do 5,5 kilogramů.

Zbarvení

Jsou schváleny všechny barvy i odznaky srsti, povolené jsou i sépiové a minkové odstíny.

Charakteristické vlastnosti

Permská krátkosrstá kočka je zdatný lovec, jinak je ale ke svému pánovi velmi vstřícná a přátelská. Ráda se tulí, je hravá a vůbec nejraději podniká různé dobrodružné výpravy. S jinými domácími zvířaty se snáší velice dobře, což je nepochybně výhodou a znamená to, že tyto kočky jsou chovány hojně nejen v USA.

Tohle plemeno je rovněž společensky naladěno, takže vyhledává přítomnost člověka. Ba co víc, je velmi užitečné, protože v domácnosti bez mrknutí oka vyhubí veškeré nepříjemné škůdce, na které se vrhá vskutku bravurní rychlostí a hbitým skokem. Dobře skáče především díky silným a vypracovaným zadním končetinám.

Permské krátkosrsté kočky jsou tiché a klidné, ale rády si s čímkoliv hrají a neustále vymýšlí zábavné kousky pro pobavení celé rodiny. Vzhledem k tomu, že tyto kočky potřebují uspokojit některé své přirozené potřeby, je vhodné dát jim škrabadla a jiné pomůcky pro trénink. Vždy pobaví svým úsměvem a pohladí svou hedvábně jemnou kadeřavou srstí.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Především péče o srst není nejnáročnější, neboť permské krátkosrsté kočky skoro nelínají. Většinu péče zvládnou samy a čištěním stráví poměrně velké penzum svého bdělého času. Kartáčování ale rozhodně nic nezkazíte, právě naopak. Bude ale stačit pouze jednou týdně, dosáhnete tak ještě dokonalejšího lesku a jemnosti.

Nezbytné je pravidelné prohlížení čistoty a stavu uší, očí, zubů a drápků. Vzhledem ke své hravosti vyžaduje tato kočka dostatek zábavného rozptýlení v podobě hraček a překážek. Pokud pořídíte komplexní šplhací strom se škrabadly a odpočívadly, bude mít o zábavu postaráno. Nuda by mohla znamenat spoustu škod na domácím nábytku či textilu.

Tipy, zajímavosti

  • Mezinárodní organizace FIFe dosud tohle plemeno neuznala, proto je prozatím schvalováno pouze společností chovatelů se zkratkou TICA, která se vztahuje k americké oblasti. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz