Afghánský chrt má svou osobnost

27. 02. 2015 Bronislav Markowicz Plemena psů 2617x 0
Afghánský chrt má svou osobnost

Skupina X. - Chrti, sekce 1 - Chrti, bez pracovní zkoušky

Historie Plemene

Afghánský chrt se vyskytuje již dlouhá tisíciletí v oblastech středního východu, kde ho tradičně používali kočovní pastevci pro lov vlků, gazel a vysoké zvěře. Tato dlouhosrstá forma chrta se postupně vyvinula v dnes známá kulturní plemena chrtů, jako jsou saluki, slouhgi, azavak a v neposlední řadě také afghánský chrt.

Typicky dlouhá a bohatá srst s rozmanitým zbarvením se u tohoto plemene plně rozvinula až v evropském a také americkém chovu, jehož počátky můžeme hledat na konci 19. století.

afghánský chrt

Stavba těla, popis

Tělo afghánského chrta je dobře osvalené, má rovný, přiměřené dlouhý hřbet, který zvolna přechází do dlouhého řidčeji osrstěného ocasu. Ocas je na konci zatočený do takzvaného prstýnku.

Hlava je dlouhá, ale ne příliš úzká, s výrazným týlním hrbolem a silnými čelistmi. Lebka je vyvážená s dlouhou čupřinou srsti v horní části. Oči by měly být nejlépe tmavé, ale jsou přípustné také zlaté odstíny. Uši jsou nasazené nízko a vzadu, přiléhají k hlavě a jsou potažené dlouhou srstí, stejně jako zbytek těla.

Srst se vyznačuje dlouhými a velmi jemnými texturami po stranách hrudi, na omak působí velice jemně. Z čela směřuje srst směrem dozadu s výraznou chocholkou. V oblasti obličeje je osrstění krátké, uši a končetiny pak jsou osrstěné hustěji, zápěstí by měla být holá.

Co se týká barev, jsou přípustné v podstatě všechny odstíny. Ideální velikost v kohoutku je u psa 70-74 cm a u feny 63-69 cm. Váha může být až 30 kilogramů.

Charakteristické vlastnosti

Afghánský chrt patří k plemenům psů, která se vyznačují na jednu stranu orientální divokostí, ale na straně druhé jsou velmi příjemným společníkem člověka a dokážou být velice věrní a přátelští. Chce to ale určitý čas, než si na vás pes zvykne a také musíte mít osobnost. Tento chrt ji totiž dokáže velmi dobře odhadnout, a pokud jste charakterově slabší, nemusí vás poslouchat. Je to pes hrdý a vznešený, což není dáno jen jeho stavbou těla. Nechybí mu dostatek sebevědomí.

K cizím osobám může být afghánský chrt lhostejný, zatímco ke svému pánovi a jeho rodině se chová přátelsky, ale přece jen s určitým odstupem a hrdostí.

Březost

  • 63 dní
  • Počet štěňat: 3-10, výjimečně až 12

Výcvik

Není úplně jednoduché vycvičit afghánského chrta, což je dáno právě poměrně svéhlavou náturou. Ale s určitými znalostmi a nejlépe pak zkušenostmi, se vám může podařit vychovat výborného společníka, spolehlivého hlídače, závodníka nebo dokonce výstavního jedince. Pokud ovšem chcete mít doma šampiona, budete se muset postarat především o kondici a také o srst. 

Povely by měly být důrazné, ale ne obtěžující, respektujte do jisté míry povahu tohoto plemene, ono zase bude respektovat vás. Nutný je dostatek prostoru a výběhu, čas od času není od věci vyrazit do přírody. Afghánský chrt doslova vyžaduje dostatek místa, aby mohl procvičovat své běžecké schopnosti a nezakrněl či neztloustnul.

afghánský chrt

Péče o srst

O srst afghánského chrta je potřeba velmi důkladně pečovat. Hlavním cílem je zachovat její hedvábnost a nedovolit tvorbu nevzhledných a pro psa nepříjemných chuchvalců. Od mládí je proto nutné pravidelně srst vyčesávat, pudrovat a také omývat. Ideální je rozčesávání po koupeli, při využití kvalitního psího kondicionéru. Aby se srst krásně leskla a byla v co nejlepším stavu, je důležitá také správná strava s vyváženým poměrem vitamínů a minerálů.

Využití plemene

Své lovecké schopnosti dnes afghánský chrt prokazuje především na dostizích, patří k velice rychlým a elegantním psům, kteří jsou dokonce někým přirovnáváni ke koňům. Dříve skvělí lovci, jsou dnes ovšem pro svůj vhled a eleganci vyhledáváni hlavně jako společenští psi.

Zajímavost

První Afghánský chrt byl dovezen do Česka v roce 1965 tehdejším ředitelem zoologické zahrady v Liberci. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz