Americká akita: psí bojovník ze Země vycházejícího slunce

30. 05. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 2451x 0
Americká akita: psí bojovník ze Země vycházejícího slunce

Historie Plemene

Americká akita se vyvíjela podobně jako akita inu a stejně jako toto plemeno pochází ze známé japonské oblasti Akita. Nejstarší zmínky jsou ze 17. století, tohle plemeno bylo po čase kříženo s bojovými psy pro zápasnické účely a pro celkové zvýšení agresivity. Akity ovšem téměř vymizely, když byly stiženy epidemií vztekliny. Zachráněno bylo plemeno Matagi, které se následně stalo základem pro chov novodobých akit.

V roce 1927 se objevila významná skupina, známá jako společnost pro zachování Akity a již o 4 roky později bylo toto základní plemeno vyhlášeno za japonské národní dědictví.

Akita postupně doputovala až do USA, bylo to pravděpodobně počátkem dvacátého století, největší rozvoj a boom ale nastal až na začátku sedmdesátých let. Vzniklo poněkud rozdílné plemeno, které se od japonských akit lišilo zejména barvou a barevnými prioritami chovatelů z rozdílných kontinentů. Své dnešní pojmenování americká akita, bylo těmto psům přiděleno až v roce 2006.

Stavba těla, popis

Americká akita má vcelku mohutné tělo a silné kosti, potažené kvalitním svalstvem. Zadní končetiny jsou výrazně více osvalené než přední, tlapy jsou pak pěkně zaoblené a velké. Hlava těchto psů je typicky velmi široká, kdy tvoří trojúhelník. Oči jsou hnědé, uši pak napřímené, se zaoblenou špičkou, poměrně blízko u sebe.

Pro hlavu je charakteristická ne příliš hluboká rýha, v oblasti čela se mohou dokonce objevovat vrásky, většinou ale pouze při vzrušení. Americké akity mají hustě osrstěný ocas, což platí konec konců pro celé tělo. Nejčastěji je nesený vysoko, při tom bývá zatočený. Srst tvoří patra a disponuje velmi hustou podsadou, díky čemuž jsou tito psi schopni odolávat i velmi nízkým teplotám. Osrstění je delší v oblasti kohoutku a zad.

  • Kohoutková výška psa: 65-71 cm
  • Kohoutková výška feny: 60-66 cm
  • Hmotnost dospělých psů: 30-60 kg

Zbarvení

U plemene americká akita se mohou vyskytnout nejrůznější barevné varianty, nejvíce se pak můžeme setkat s bílou, žlutou a červenou. Tyto barvy mohou být dále kombinovány s jinými odstíny, nebo mezi sebou, u mnoha psů se objevuje obličejová maska.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Americké akity jsou přizpůsobivé a inteligentní, k člověku velmi přátelské a věrné. Velice dobře se sžijí s lidskou rodinou, ovšem musí být správně vedeny a cvičeny. Požadují dostatečný prostor, lépe řečeno vlastní teritorium, které si dokážou bez větších potíží ochránit. A k tomu pochopitelně patří i spousta pohybu.

Americká akita je silným a robustním plemenem, proto toho samozřejmě poměrně hodně zkonzumuje. Charakteristikou těchto psů, která se může některým chovatelům jevit nelibě, je štěkání a dorážení na rychleji se pohybující předměty. Někteří z jedinců budou dokonce reagovat vysoce senzitivně i na menší podněty.

Psi tohoto plemene ale mohou být také poněkud tvrdohlaví či dominantní, čemuž je nutné předcházet už od mladého věku. Bez správného vedení by mohl být váš mazel agresivní vůči jiným psům. K dětem se chová akita poměrně tolerantně, i tak ale musí být na jejich přítomnost navyknutá.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Jak jsme si již naznačili, výcvik amerických akit není snadnou záležitostí, doporučuje se využívat spíše různé nenásilné motivační prvky, než například bití. Takové zacházení by se beztak minulo účinkem, neboť americká akita má velmi vysoký práh bolestivosti.

Srst tohoto plemene je v podstatě nenáročná na péči, pozornost byste měli věnovat snad jen pravidelnému pročesávání a kartáčování. A dokonce odpadají takové nepříjemné činnosti, jako je čištění sluchovodů a očí.

Využití plemene

Pokud je vaše americká akita dobře vychována a vycvičena, uplatní se jako skvělý hlídač a samozřejmě také lovec, zaměřený především na černou zvěř. K tomu si najde své využití také u jednotek záchranářů nebo při psích soutěžích agility.

Zajímavost

  • Od roku 1999, kdy byla uspořádána velká výstava v Mexiku, až do roku 2006, byli jedinci tohoto plemene nazýváni „Velký japonský pes“.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  8% (66)
  23% (184)
  4% (34)
  4% (31)
  2% (17)
  52% (407)
  6% (50)

Hlasovalo 789 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz