Americký bezsrstý teriér: naháč a sportovec v jednom

10. 01. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 2556x 1
Americký bezsrstý teriér: naháč a sportovec v jednom

Historie Plemene

Mezi nová plemena se řadí také americký bezsrstý teriér, pocházející ze Spojených států amerických. Chov byl započat pravděpodobně v roce 1972, kdy se vyskytla mezi štěňaty vrhu krysích teriérů také bezsrstá fenka, známá pod jménem Josephine.

Na počátku chovu stál americký chovatel Edwin Scott, který byl nově vzniknutou variantou nadšený a základem jeho chovu se stali právě štěňata Josephiny, následně křížena s krysími teriéry. K představení plného plemene americký bezsrstý teriér pak došlo v roce 1999, kdy bylo hodnoceno United Kennel Clubem a o něco později také uznáno za samostatné, jako bezsrstá forma krysího teriéra. K uznání výše jmenovaným sdružením amerických chovatelů došlo až poměrně nedávno, v roce 2004.

Stavba těla, popis

Tělo amerického bezsrstého teriéra se vyznačuje silným a rovným hřbetem a kvalitně osvalenými končetinami. Zadní běhy jsou podobně jako přední silné a dobře vyvinuté. Tlapky jsou pak oválného tvaru a kompaktní. Hlava dosahuje tvaru klínu, disponuje vzpřímenými slechy, dosti daleko od sebe. Nos má temné zbarvení.

Oči těchto psů mohou mít v podstatě jakoukoliv barvu, nejčastěji je to ale jantarová nebo se jedná o určitý odstín hnědé. Ocas se charakteristicky zužuje od konce ke špičce, zpravidla je nesený volně a při vzrušivých podnětech se zahne směrem nahoru. Bezsrstá varianta je vybavena chlupy pouze na čumáku a obočí, kdy se jedná spíše o jakési vousy a v případě obočí o pesíky.

  • Kohoutková velikost dospělých psů: 20-40 cm
  • Hmotnost: 2,5-7 kilogramů
  • Tito teriéři se dožívají průměrného věku 15 let

Zbarvení

Barva kůže bezsrsté varianty amerického teriéra může být libovolná, s výjimkou odstínu merle.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Američtí bezsrstí teriéři milují svého pána a jeho rodinu, navíc se řadí k inteligentním a vynalézavým psům. Celkově se rádi pohybují v lidské společnosti a doprovází svého pána téměř kamkoliv. Pokud hovoříme o bezsrstém teriérovi, tak ten se příliš nehodí k lovu, přes to, že byl jeho původním předurčením. Za psa loveckého je dnes tedy považován pouze jeho osrstěný „bratříček“.

Americký bezsrstý teriér má energie na rozdávání a je to velký sportovec. Rychle se dokáže naučit nové věci a nebojí se ani nových lidí, návštěvy tedy přijímá dobře. Také s dětmi mají tihle psi pouze kladné vztahy a dokážou se jim přizpůsobit, pokud je tedy příliš netrápí. Pozitivní přístup projevují i k dalším zvířátkům, která chováte ve vaší domácnosti, tedy ke kočkám, jiným psům a další domácí fauně.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Bezsrstý americký teriér je psem, který vyžaduje dostatečnou péči o jeho holou kůži. Ta je především náchylná na nadměrný příjem slunečního záření, na chlad, a rovněž se může snadno znečistit. Také jí příliš nevyhovují prudké změny klimatu. Pakliže shledáte kůži suchou nebo popraskanou, nebojte se sáhnout po klasických dětských krémech, ale existují také ty, určené přímo pro psy.

Koupání není v tomto případě na škodu, ba naopak, může vyřešit více problémů, než jen znečištění. Samotný výcvik pak zvládají tito teriéři skutečně obdivuhodně a snadno se učí. Je to plemeno poměrně náchylné na svou pokožku, na druhou stranu ale poslušné a vhodné i pro méně zkušené chovatele.

Využití plemene

Vzhledem k jeho inteligenci i sportovnímu nadání, je bezsrstá varianta amerického teriéra přímo dokonalá pro nejrůznější psí sporty a agility soutěže. Vždy dobře obstojí ve zkouškách poslušnosti. V rodině se pak stane vyhledávaným kamarádem, co vás nikdy nenechá v klidu.

Zajímavost

Štěňata amerického bezsrstého teriéra se rodí pouze se základem srsti- „podsrstím“, to ale mizí kolem druhého měsíce života a objevuje se holá kůže pouze s minimálními chloupky. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 Slavo9 12. 12. 2017 - 20:28
Americký bezsrstý teriér je krásne plemeno vhodný do rodiny a aj kdetom. Je vhodný aj pre alergikov a často sa používa aj na kanisterapiu: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/americky-bezsrsty-terier-american-hairless-terrier-277 Vrelo ho všetkým odporúčam

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (386)
  5% (36)

Hlasovalo 739 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz