Americký vodní španěl: vodního živlu se nebojí

15. 01. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1083x 0
Americký vodní španěl: vodního živlu se nebojí

Historie Plemene

Existují dvě základní teorie o vzniku a původu amerického vodního španěla. Podle některých historiků a chovatelů to bylo na americkém středozápadě, u řeky Mississipi, jiní zase tvrdí, že počátky lze hledat ve Wisconsinu. Každopádně došlo ke zkřížení britských španělů s irskými vodními španěly, curly coated retrívry a německými křepeláky.

Snahou tehdejších chovatelů bylo získat odolného, silného a kvalitně stavěného loveckého psa, zaměřeného především na vodní ptáky a s dobře vyvinutou schopností plavat. Za samostatné plemeno byl americký vodní španěl uznán v polovině 19. století a prvním registrovaným psem byl jednoznačně Tidewater Teddy.

Postupně se tohle lovecké plemeno rozšířilo po celých Spojených státech, bylo to dáno hlavně značnou oblíbeností lovu pernaté zvěře a zvláště pak vodního ptactva v tehdejších USA. Na evropské území doputovalo až koncem dvacátého století, konkrétně se jednalo o Německo. Pokud hovoříme o České republice, tak sem se plemeno dostalo dokonce až v roce 1998.

Stavba těla, popis

Tělo amerického vodního španěla je dobře stavěné, s rovným hřbetem. Hrudní i pánevní končetiny jsou rovné a silné, s kvalitními kostmi a vyvinutým svalstvem. Hlava je široká, okrouhlá, tlama pak má tvar čtverce a disponuje zuby s nůžkovým i klešťovým skusem. Oči jsou zbarvené do hněda, jejich tvar je výrazně kulatý.

Ocas těchto psů dosahuje střední délky, nekupíruje se a nejčastěji je lehce zahnutý směrem vzhůru. Srst je kudrnatá, přiléhající těsně k tělu, velmi hustá. Disponuje neméně hustou podsadou, odolnou vůči nástrahám klimatu, ať už hovoříme o vodě nebo nízkých teplotách.  Zajímavé je, že na některých částech těla je srsti méně, nebo naopak více, než jinde.  

  • Kohoutková výška dospělého psa: 37-46 cm
  • Váha dospělých jedinců: 10-20 kg
  • Dožívají se věku kolem 13 let

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Zbarvení srsti amerických vodních španělů se pohybuje od tmavě hnědé, přes čokoládovou, až po téměř černou. U některých jedinců se objevují bílé skvrny na tlapkách a v oblasti hrudi.

Charakteristické vlastnosti

Američtí vodní španělé jsou považovány za čiperné, veselé a inteligentní psy, kteří milují společnost člověka a zvláště pak malých dětí. Projevují se někdy až silně ochranářsky. Mají rádi hodně pohybu a co nejdelší vycházky do lesa i jinam, raději žijí na venkově, kde je to do přírody jen kousíček.

Jako lovec je americký vodní španěl skutečný mistr donášení vodního ptactva, například kachen nebo hus, které sbírá z hladiny. Vody se opravdu nebojí, ať už se jedná o vyhřátý rybníček nebo chladnou bažinu. Odvážně a po hlavě se vrhá i do rozbouřených vln a peřejí, což pro něj může být až životu nebezpečné.

Tito psi se skvěle učí nové věci a při výcviku většinou nečiní chovateli větší potíže. Jsou ochotni sloužit pánovi až do smrti, i proto se hodí spíše pro jediného majitele. Schopnost okamžitě reagovat na různé povely je jim vlastní.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Nároky na péči o amerického vodního španěla nejsou veliké. Srst stačí dvakrát až čtyřikrát do měsíce vykartáčovat a pročesat, v případě četných přírodních vycházek také vyčistit. Co se týká pohybu, tam už je to trochu složitější. Ideální je, pokud žijete na venkově a máte možnost vyrážet každý den na dlouhé procházky. Tohle rozhodně není pes pro lenochy.

Skvělé je ale to, že tohle plemeno netrpí žádnými genetickými chorobami, je velmi zdravé a otužilé.

Využití plemene

Americký vodní španěl se používal a stále používá na lov vodního ptactva. Dokáže skvěle aportovat a sbírat úlovky z hladiny. Především se uplatňuje při lovu kachen, kdy vyniká svou odvahou, houževnatostí a nekonečnou vytrvalostí. Patří ale rovněž ke skvělým rodinným společníkům, co neváhají nastavit vlastní tělo pro ochranu člověka.

Zajímavost

  • Plemeno americký vodní španěl patří k vůbec nejodvážnějším vodním psům, vodní živel si doslova vychutnává a nelekne se ani hodně rozbouřené hladiny. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz