Apenzellský salašnický pes: poctivý hlídač za každých okolností

30. 01. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1022x 0
Apenzellský salašnický pes: poctivý hlídač za každých okolností

Historie Plemene

Apenzellský salašnický pes je jedním ze 4 zástupců salašnických psů ve Švýcarsku, a to tím vůbec nejstarším. Předchůdce bychom nalezli především mezi původně asijskými psy, jako například tibetská doga, ale také mezi molossy, kteří pochází už z dob antických, kde byli běžně využíváni jako bojovníci a gladiátorští psi.

K uznání plemene apenzellský salašnický pes došlo v roce 1889, ovšem první významná zmínka se objevil už roku 1853. Po té, co proběhla první oficiální výstava ve Winterthuru v roce 1906, byl také založen první klub chovatelů a s ním vznikla snaha o zachování čistoty plemene. Největší rozšíření apenzellského psa je v současnosti ve Švýcarsku a Finsku, jinde v Evropě i ve zbytku světa je chován v podstatně menších počtech.

Stavba těla, popis

Apenzellští salašničtí psi jsou dobře osvalení a disponují celkově kvadratickým tělem s kvalitně vyvinutým hrudníkem. Hřbet lze označit za rovný. Hrudník sahá až k loktům a je dosti hluboký. Hrudní a pánevní končetiny jsou přímé a svalnaté. Hlava je klínovitá s výraznou tlamou a černým čenichem.

Oči těchto psů mají tvar mandle a jsou spíše menší, hnědé až černé barvy, uši nosí nasazené široce a volně visící podél tváře. Krk je svalnatý a dotváří celkovou kompaktnost trupu. Ocas mají apenzellští psi nasazený vysoko, při tom je silný a disponuje hustou srstí. V některých případech, především v rychlejším pohybu, se stáčí.

Srst apenzellských salašnických psů se pyšní velice hustou podsadou, je celkově pevná a krátká. Tlapky mají charakteristicky odlišnou bílou barvu, disponují silnými drápy a dobře vyvinutými polštářky.

  • Kohoutková výška průměrně: 48-60 cm
  • Váha dospělých psů: 20-36 kg
  • Průměrně se dožívají 13 let

Zbarvení

Zbarvení srsti tohoto plemene je trikolorní, kdy základní barvu tvoří tmavá až černá, doplněná o rezavé a bílé znaky.

Charakteristické vlastnosti

Plemeno apenzellský salašnický pes patří k výborným hlídačům, což je dáno především nedůvěrou k cizím lidem. Jinak řečeno, pokud chcete, aby vás tito psi vítali, musíte se s nimi sžít a řádně seznámit. A to může nějaký čas trvat. Tito hafani milují pohyb a jsou nesmírně temperamentní.

Apenzellský salašnický pes je znám tím, že se projevuje hlasitým štěkotem, zejména pak při hlídání. Toto chování může být navíc doplněno určitou dávkou agresivity, většinou ale bez přímého zásahu. Je to chytrý, veselý a dobře se učící pes, vhodný nejen na hlídání, ale také pro to, aby dělal společnost lidem. Potřebuje dostatek prostoru k životu, tedy velký výběh a časté procházky.

Při hlídání jsou tito psi neobyčejně ostražití a projevují se neutuchající odvahou. K dalším domácím zvířatům se mohou chovat poněkud dominantně, ale ne když jsou na ně zvyklí od štěněčího věku. A co děti? Můžou si s nimi hrát? Ano, ale pouze s tím, že budou poučeny a pes na ně bude navyklý.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 2-8

Výcvik, péče

Apenzellský salašnický pes požaduje dostatek prostoru a pravidelné vycházky, pohyb doslova zbožňuje. Vzhledem k tomu, že velmi rád štěká, a to dosti hlasitě, není vhodné chovat ho v zalidněné zástavbě, sousedi by si mohli stěžovat. Péče o srst není náročná, bude stačit, když ji vykartáčujete jednou za měsíc.

Využití plemene

Tohle plemeno se řadí k oblíbeným hlídačům, je to ale také univerzální služební a pracovní pes. Poměrně běžně ho používají policisté, vojáci a záchranáři, a dokonce pomáhá při hledání zavalených osob v lavinách. Apenzellský salašnický pes se osvědčil rovněž jako dobrý společník lidské rodiny, na kterého je spolehnutí.

Apenzell skvěle aportuje a hodí se na různé psí sporty, například agility, flyball nebo dogtrekking.

Zajímavost

O vznik prvního švýcarského chovu apenzellského salašnického psa se nejvíce zasloužil profesor Albert Heim, který patřil k vůbec nejvýznamnějším původním chovatelům. I díky němu si plemeno získává stále větší oblibu a jeho rozšíření už se netýká výhradně Švýcarska. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  8% (61)
  24% (170)
  4% (31)
  4% (29)
  2% (16)
  53% (381)
  4% (32)

Hlasovalo 720 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz