Ardenský bouvier: houževnatý pracant Belgie

06. 02. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1035x 0
Ardenský bouvier: houževnatý pracant Belgie

Historie Plemene

Ardenští bouvieři se řadí k nejstarším plemenům na belgickém území, veliký rozmach zažili v druhé polovině devatenáctého století. Byli to psi výběroví a i vzhledem k náročnému klimatu a terénním podmínkám se v chovu prosazovali pouze ti nejodolnější jedinci.

Na belgickém venkově byl ardenský bouvier chován zvláště k hlídání dobytka. Své využití si ale našel také při honu, kde udivoval zejména svou houževnatostí.

Na začátku dvacátého století, dle dochovaných záznamů zřejmě od roku 1913, se začal rozvíjet cílený chov ardenských bouvierů a postupně bylo docíleno stanovení standardu plemene, konkrétně to bylo přesně o deset let později, tedy v roce 1923. K uznání samostatného plemeno došlo v roce 1963.

Ardenský bouvier patří rovněž k plemenům, která po úpadku farmářství v Belgii nenašla příliš využití. I tohle plemeno se ale podařilo zachránit a další rozmach se dostavil v devadesátých letech minulého století, kdy byli sesbíráni jedinci zbylí na venkovských usedlostech této oblasti.  

Stavba těla, popis

Plemeno ardenský bouvier se pyšní robustní postavou, je to pes střední velikosti a pro někoho ne příliš krásného vzhledu. Tělo je spíše krátké a podsadité a kosti jsou těžké. Hrudník je široký a mocný. Přední i zadní končetiny mají výrazně vyvinuté svalstvo. Hlava je mohutná a silná, ovšem krátká, kolem očí je patrné velmi husté obočí. Tlama je hodně silná a široká.

Uši těchto psů se nekupírují, jsou nasazené poměrně vysoko a mají tvar trojúhelníku. Oči jsou střední velikosti a jejich barva bývá nejčastěji tmavě hnědá až černá. Ocas je krátký, můžou se ale narodit také jedinci, u nichž ocas zcela chybí nebo je zakrnělý.

Srst plemene ardenský bouvier je charakteristická svou „rozcuchaností“, pro venkovní chov je nutné, aby byla dobře vyvinutá a dostatečně dlouhá. Krycí srst je spíše drsnější a neuspořádaná, její délka činí po celém těle kolem 6 centimetrů, na lebce je kratší. Podsada je velice hustá, nezáleží při tom na roční době.

  • Kohoutková výška psa: 55-62 cm
  • Kohoutková výška feny: 52-57 cm
  • Váha v dospělosti: 20-35 kg
  • Tito psi se dožívají asi 13 let

Zbarvení

Jsou povoleny všechny barevné varianty kromě bílé, nejčastěji jsou ardenští bouvieři zbarveni do šeda, hněda nebo do černa.

Charakteristické vlastnosti

Ardenský bouvier vypadá poněkud otrhaně, ve skutečnosti je to ovšem velmi vytrvalé a houževnaté plemeno, které se dokáže přizpůsobit každým přírodním podmínkám. Umí odvádět obrovské penzum práce po celý den, ať už jako pastevecký pes nebo při jiném využití.

Ardenští bouvieři jsou navíc inteligentní, učenliví a hraví, pokud je po povedeném kousku pochválíte, budou vám neskonale vděční. Jejich energie je téměř nevyčerpatelná, o čemž vás budou přesvědčovat den za dnem. I proto byste jim měli dát odpovídající výběh.

Někdy se u tohoto plemene může vyskytnout určitá tvrdohlavost, většinou ale převáží zvědavost a také flexibilita. A nemůžeme neuvést značnou odvahu, kterou psi vynikají při strážení dobytka, ale i při hlídání majetku svého pána. K cizím lidem se chová ardenský bouvier s odstupem, ale s dětmi vychází skvěle, podobně jako s dalšími zvířecími členy domácnosti.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Péče o srst není náročná a ardenský bouvier dokonce nevyžaduje ani zbytečně mnoho prostoru. Přesto je ale lepší, když mu ho dáte co nejvíce, aby mohl vybít svou energii. Podobná důležitost je připisována pracovní zátěži, bez které by psi strádali jak fyzicky, tak psychicky. Tito „psí pracanti“ jsou vhodní pro celoroční venkovní chov, ideálně však v zateplené boudě.

Využití plemene

Ardenský teriér je plemenem, které se skvěle osvědčilo při nahánění a střežení skotu, také ale při jeho přesunech na velké vzdálenosti. Běžně se používá k hlídání majetku a nezůstane pozadu ani při lovu, zvláště na vysokou a černou zvěř. Je to jednoduše velký pracant, který si najde využití v různých oblastech.

Zajímavost

  • Plemeno ardenský bouvier nese své pojmenování podle pracovního zařazení, spíše než dle jeho neuspořádaného vzhledu. Ve své zemi původu, Belgii, byl nazýván také „ardenský hlídač“. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (63)
  24% (170)
  4% (31)
  4% (29)
  2% (16)
  53% (382)
  4% (32)

Hlasovalo 723 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz