Ariégois: méně rozšířené lovecké plemeno

10. 02. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1396x 0
Ariégois: méně rozšířené lovecké plemeno

Historie Plemene

Mezi chovateli i laickou veřejností méně známé plemeno ariégois vzniklo zřejmě zkřížením slídicích psů s Briquetem, což prokazují především některé zděděné vlastnosti, charakteristické právě pro slídiče. Postupem času byl tedy vyšlechtěn pes, který byl poněkud menší než jeho předchůdci.

Díky svému menšímu vzrůstu se pak mohli ariégoisové lépe pohybovat v náročném terénu. Tito psi byli od počátku používáni k lovu zajíců a nejrůznější drobné zvěře, ale také k nahánění srnčí zvěře. S postupujícím časem se prosadili také jako rodinní společníci, ale spíše sporadicky.

Stavba těla, popis

Ariégois je menší než jiní příslušníci skupiny honičů a slídičů, rovněž disponuje nižší váhou. Jeho tělo je dobře vyvinuté a svalnaté, což platí také pro přední a zadní končetiny, uzpůsobené běhu v těžkém terénu. Hlava je spíše užší a dobře klenutá, týlový výčnělek bývá velmi dobře vyznačený. Čenich má černou barvu, je charakteristický svým širokým chřípím. Je dlouhý podobně jako hlava. Oči ariégoisů jsou hnědé, s jasným výrazem a s přiléhajícími víčky.

Horní pysk u těchto psů přesahuje spodní. Krk je pak elegantně štíhlý, přecházející do kvalitně vyvinuté hrudi. Tito psi mají velice dobře stavěný hřbet a svalnatá záda, podobně jako ramena a lokty. Tlapky jsou malé a oválné, s prsty velmi blízko u sebe. Ocas mají ariégosové zatočený směrem vzhůru, nesený bývá většinou vesele.

Zdroj: Flickr

Srst tohoto plemene je krátká, jemná a velmi hustá.

  • Kohoutková velikost psa: 52-59
  • Kohoutková velikost feny: 50-56
  • Váha dospělých psů: 25-30 kilogramů
  • Dožívají se průměrného věku 13 let

Zbarvení

Zbarvení plemene ariégois je ve většině případů bílé, s charakteristickými černými znaky, které jsou dobře ohraničené. Někdy se ovšem mohou objevit také jedinci s jednoznačnou strakatostí. V oblasti kolem očí a na lících mají tito psi výrazné světlé pálení.

Charakteristické vlastnosti

Ariégois patří k pravým loveckým plemenům, která si dokázala zachovat své lovecké schopnosti až dodnes a odolat tak masovému společenskému využití. I to si ale samozřejmě najde, hodí se i do rodiny, ale spíše zkušeného chovatele a myslivce. Ariégois se počítá mezi slídiče, zaměřené zejména na stopování černé zvěře, srnčí nebo zajíců.

Tito psi se skvěle hodí pro parforsní lovy, tedy takové, při kterých se využívá více psů nebo rovnou mnohočetná smečka. Ariégoisové jsou plemenem samostatným, inteligentním a pracovitým, velmi rychle se dokážou rozhodovat, což se při honech hodí. Poznáte je také podle nezaměnitelně dunivého štěkotu.

Ariégois je přátelský pes, vhodný do rodiny zkušeného chovatele, vždy do ní dokáže vnést trochu té radosti. Povahou je totiž přirozeně veselý, při tom si ale dokáže zachovat svou eleganci a vznešenost. Ne právě nejlépe se snáší s ostatními domácími zvířaty, snad s výjimkou dalších psů.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Péče o plemeno ariégois není zvláště náročná, hlavně je důležitý pohyb a fyzická práce. Aktivita je zde základem úspěchu, a to jak fyzická, tak psychická. Pokud hovoříme o srsti, ta není na péči složitá, je ale důležité věnovat se vystřihávání chlupů mezi prsty, které jsou blízkou u sebe a v zimně se mezi nimi může usazovat sůl z posypů nebo různé nečistoty. Srst postačí pročesat jednou za týden či jednou za 14 dní. Plemeni nevadí koupání ani použití různých přípravků a šamponů.

Využití plemene

Ariégois je lovecké plemeno, které je dodnes využíváno při honech, není ale tak rozšířené jako jiní honiči a slídiči. Ideálně se hodí na lov zajíců, vysoké zvěře, černé zvěře a zvěře srnčí. Pokud si tohoto psa přivedete domů, připravte se na poměrně náročnou výchovu a výcvik, aby se z něj stal poslušný rodinný přítel, bude to vyžadovat dosti trpělivosti.

Zajímavost

  • Oficiální zkratka pro plemeno ariégois v České republice je AR. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz