Artésko-normandský baset: lovec s vytříbeným čichem

13. 02. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 2101x 0
Artésko-normandský baset: lovec s vytříbeným čichem

Historie Plemene

Od roku 1870 započal oficiální chov plemene francouzský baset a právě z něj se postupně vyvinul také artésko-normandský baset. Původně se jednalo o dvě základní plemena, z nichž vychází, tedy Normand a d´Artois. Spojením názvů obou těchto plemen vzniklo pojmenování pro artésko-normandského baseta. K přijetí názvu došlo konkrétně v roce 1924.

Následně se ovšem chovatelé snažili více prosadit vlastnosti Normanda, díky čemuž byl v knize plemen zapsán artésko-normandský baset jako plemeno, které by mohlo být považováno za jakousi přechodovou formu, bez jakýchkoliv znaků, charakteristických pro typ d´Artois.

Stavba těla, popis

Tělo artésko-normandského baseta je protáhlé a kvalitně stavěné. Přední i zadní běhy jsou kratší a obalené kvalitním svalstvem.

Hlava těchto psů je trojúhelníkovitě klenutá, s typickým hrbolkem v týlní oblasti. Oči jsou velké a tmavě zbarvené, vyznačují se klidným výrazem. Uši jsou pak posazené až pod linií očí a stáčí se směrem dovnitř. Čenich je poměrně velký vzhledem ke zbytku těla, má černou barvu. Horní pysk překrývá spodní a kryje zuby uspořádané do nůžkového skusu.

Hrudník artésko-normandského baseta je dobře vyvinutý a jeho součástí je také mohutné předhrudí, z něhož vyčnívá hrudní kost. Nejedná se o žádnou abnormalitu, ale typický znak tohoto plemene. Ocas dosahuje značné délky, zužuje se postupně směrem ke špici. Pro výstavní účely je možné ocas nejrůznějšími způsoby zkrášlovat.

Srst plemene artésko-normandský baset je krátká, hebká a dobře přiléhající ke kůži.

  • Kohoutková výška dospělých psů: 30-37 cm
  • Hmotnost dospělých jedinců: 15-20 kilogramů
  • Dožívají se 12-15 let

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Zbarvení těchto psů může být dvoubarevné nebo trikolorní. V prvním případě hovoříme o kombinaci barev plavá srnčí a bílá, v druhém pak o barvách plavé srnčí, bílé a černé.

Charakteristické vlastnosti

Mezi základní povahové rysy artésko-normandského baseta patří lovecká zdatnost, ale také přátelský přístup ke svému lidskému pánovi. Díky laskavé povaze se dobře hodí také k dětem a tolerují i další domácí zvířata, pokud je na ně navyklý od mladého věku. Samozřejmě se můžou objevit jedinci, kteří budou prohánět vaši drůbež, přeci jenom hovoříme o stále vysoce aktivním loveckém plemeni.

Tito psi jsou vhodní i pro méně zběhlé chovatele, jejich výcvik není příliš náročný, ale musí být důsledný. I když budete tohoto baseta chovat v rodinném kruhu, tu a tam se neudrží a projeví se jeho lovecký pud. Vyznačuje se také nesmírně jemným čichem, který se řadí k těm vůbec nejcitlivějším v říši loveckých psích plemen.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Pokud hovoříme o péči o artésko-normandského baseta, tak není příliš náročná. Chovatelský hřeben či kartáč využijete jen minimálně, neboť srst je velice odolná proti nečistotám a její malá délka vše ještě usnadňuje. Nicméně plemeno požaduje hodně pohybových aktivit, ideálně delší přírodní procházky. Vodítko mějte vždy po ruce, pokud si tedy nejste jisti, že vás váš baset vždy poslechne na slovo. Snadno se stane, že se tito psi pustí za potenciální kořistí a pak jsou k nezadržení.

Využití plemene

Artésko-normandský baset se řadí k vůbec nejlepším lovcům honičům a je vhodný pro různé typy lovů se zbraní. Specializuje se většinou na menší srstnatou zvěř, ale také srnčí. Výtečně se osvědčil při vyhánění králíků z nor. Umí lovit ve smečce, ale také jako solitér. Jeho rychlost sice není závratná a najde se mnoho rychlejších loveckých plemen, za to je nesmírně důsledný, vytrvalý a znovu musíme připomenout jeho jedinečný čich.

Zajímavost

  • Oficiální zkratka pro plemeno artésko-normandský baset v České republice zní ANB.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz