Atlasský horský pes: postaví se i větší šelmě

30. 06. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 1547x 0
Atlasský horský pes: postaví se i větší šelmě

Historie Plemene

Atlasský horský pes, někdy nazýván též aidi, se poprvé objevil v oblasti pohoří Atlas, konkrétně to bylo v Maroku, v Evropě je pak jen velmi málo rozšířený. Předci těchto psů pochází zřejmě z pouště Sahary. Podle původní standardizace by se mělo jednat o ovčáckého psa, není to ale zcela pravda, k těmto účelům nebylo plemeno zpočátku používáno.

Beduíni ale nevlastnili žádné psy, kteří by se hodili k nahánění stád ovcí, a tak začali využívat právě atlasského horského psa. Sloužil také k hlídání, především často varoval před šelmami a strážil lidská obydlí.

Stavba těla, popis

Aidi je pes robustní tělesné stavby a střední velikosti, s nohama, které jsou nepřiměřeně krátké vzhledem ke zbytku těla. Má dobře osvalený hrudník a mírně klenutá žebra, disponuje lehce vtaženými slabinami. Hlava tohoto psa je podobná medvědí, vytváří klín. Tlama pak vypadá podobně jako lebka, má tedy tvar klínu. Čelisti mohou mít předkus, ale i podkus, nachází se v nich dobře vyvinuté a pěkně bílé zuby.

Oči atlaského horského psa jsou zbarvené do hněda, jejich umístění je blízko u sebe a vyzařují bystrost a inteligenci. Uši jsou splývavé, při vzrušení se ale mohou lehce nastražit směrem dopředu. Tlapky těchto psů jsou kvalitně zakulacené a zakončené výraznými polštářky. Ocas je nejčastěji zahnutý a dosahuje značné délky. Důkazem čistokrevné formy plemene je velmi hustá a mohutná srst na ocase.

Srst atlaského horského psa je hustá a má funkci ochrany před sluncem, ale také dobře odolává vlhkosti a chladu. Díky vysoké hrubosti srsti pak plemeno dobře odoláván kousnutí jiných zvířat, což oceňovali nejen kočovníci Sahary. V oblasti krku vytváří srst charakteristickou hřívu, kratší délky pak dosahuje v obličejových partiích.

  • Kohoutková výška: 50-62 cm
  • Váha dospělých psů: 12-16 kg

Zbarvení

Zbarvení srsti atlasských horských psů může být různé, hovoříme o velké pestrosti, od světlejší plavé, až po mnohem tmavší odstíny. Rovněž se mohou vyskytnout jedinci, kteří mají trikolorní zbarvení a specifickou kresbu, ne nepodobnou bernardýnovi.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Aidi se pyšní velmi dobře vyvinutými ochranářskými pudy a vůči cizím lidem se může chovat poněkud nevybíravě. Je vskutku odvážný a výborně se hodí ke střežení vašeho majetku. Nesmlouvavě bude oponovat každému vetřelci, ať už se jedná o člověka nebo o zvíře.

Atlasští horští psi jsou temperamentní a i proto by měla být jejich výchova velmi důsledná. U fen je také velmi dobře vyvinutý smysl pro ochranu mláďat, ale také dětí, se kterými žijí společně v jedné domácnosti. Často si od nich nechají dosti líbit, aniž by se na ně jakkoliv osočily.

S ostatními zvířaty vychází tento pes poměrně dobře, nechávají ho v klidu, ale pouze tehdy, nejsou-li v pohybu. Pokud spatří běžící kočku či jiné zvíře, bude ho velmi pravděpodobně pronásledovat. Pro aidi je typické, že ke svému pánovi si vytvoří velmi pevné pouto a chovají se velice loajálně.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Vzhledem k tomu, že atlasský pes je hrdé a samostatné plemeno, výcvik musí být pevný a důrazný a především by měl být zaměřený na socializaci s cizími osobami. Jinak řečeno, hlavní snahou chovatele by mělo být vedení psa k toleranci vůči jiným lidem. Péče o srst není náročná, neměla by se nijak upravovat, což platí také pro ocas.

Využití plemene

Atlasský horský pes se řadí k těm nejlepším hlídačům a psům obranářům, dá se používat i při hlídání stád ovcí. Beze strachu se postaví pouštním dravcům, jako jsou šakalové nebo dokonce hyeny. V současnosti to není moc rozšířené plemeno, což je možná dáno poměrně náročným výcvikem a netolerancí vůči jiným lidem.

Zajímavost

  • Původně byli tito psi pojmenování atlas sheepdog, přes to, že při hlídání stád ovcí byli využíváni pouze beduínskými kmeny a tento jejich účel postupně ztratil na významu.  
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (66)
  23% (179)
  4% (32)
  4% (30)
  2% (17)
  51% (392)
  6% (49)

Hlasovalo 765 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz