Barzoj: ruský psí aristokrat

07. 04. 2015 Bronislav Markowicz Plemena psů 4138x 0
Barzoj: ruský psí aristokrat

F.C.I. Standard č. 193/22.11.2006/D,GB 

Historie Plemene

Historie tohoto plemene chrta je na rozdíl od dalších chrtů poměrně krátká, čítá jen o něco málo více než tři století. Počátky chovu můžeme hledat jak jinak, v Rusku. Ovšem jedná se o nejstarší ruské plemeno, alespoň podle tamních zdrojů. Podobně jako třeba irský vlkodav byl i barzoj používaný nejprve k lovu vlků. Velmi blízko má také k honičům. Při jeho vzniku se vyskytly určité zvláštnosti, především pak netypická zalesněná krajina tehdejšího Ruska, která vedla k rozvoji delší srsti.

Na vzhledu současného barzoje se kromě zmiňovaných klimatických vlivů podílelo více plemen psů. Byli to především severští honiči Varjagů, typičtí ruští psi lajky, jihoruští stepní chrti a anglický greyhound. Je možné, že do vývoje barzoje zasáhli také rasy saluki a irský vlkodav.

Mezinárodního standardu dosáhlo plemene v roce 1924 a je dnes považováno za národní poklad Ruska.  

Stavba těla, popis

Tělo je celkově poměrně dlouhé se širokým hřbetem a silným osvalením. Výrazně svalnaté a pružné jsou také končetiny, zakončené rovnoběžnými, úzkými a oválnými tlapami. Prsty jsou sevřené, polštářky tlapek mají tmavou barvu a jsou výrazně zpevněné.

Lebka barzoje je dlouhá a úzká, dalo by se říct jemně modelovaná, zužuje se zvolna směrem k nosu, který je poměrně malý a vždy černého zbarvení. Oči jsou velké, mandlovité, pokud možno co nejtmavší, někdy kaštanové. Jsou uložené vcelku blízko u sebe a mají velice živý výraz.

barzoj, zdroj: flickr.com

Barzoj má lepý, dlouhý a osvalený krk s huňatou a mírně zkadeřenou srstí. Ocas je nízko posazený, zahnutý do šavle, se silným základem, mohutně osrstěný, ideálně co nejdelší.

Srst je po celém těle dlouhá a hedvábná, postupně se může vlnit nebo dokonce výrazně kadeřit.

 • Kohoutková výška psa: 70-85 cm
 • Kohoutková výška feny: 65-75 cm

Zbarvení

 • Bílé
 • Zlaté všech odstínů
 • Zlaté se stříbrnými tóny
 • Zlaté s tmavým žíháním
 • Červené
 • Černé stínované
 • Šedé
 • Šedé s tmavým žíháním

Charakteristické vlastnosti

Přes poměrně výrazné původní mísení je barzoj svébytným aristokratem s nezaměnitelným vzhledem, na kterého jsou Rusové také náležitě hrdí. Má klidnou a tolerantní povahu, snad jen vůči cizím zvířatům a lidem si někdy zachovává určitý odstup. Přes pohodovou povahu umí být ale barzoj také pěkně ostrý a z minulosti si zachoval své rychlé reakce.

Na jednu stranu oplývá dostatečným sebevědomím, na straně druhé může občas propadat melancholické náladě. Od barzoje neočekávejte vždy maximální poslušnost, přece jenom si zachovává jistý odstup a hrdost, to však neznamená, že by nebyl inteligentní. Nechte mu jeho volnost, už dávnými ruskými lovci byl vychováván tak, aby se rozhodoval samostatně.

Barzoj miluje vodu a sníh, dokonce si velmi často libuje také v takových radovánkách, jako je jízda v autě. Je to pes, který ocení to, když ho budete respektovat. Pak bude respektovat a milovat také on vás.

Březost

Štěňata jsou klidná a velmi dobře si zvykají i na byt, kde nečiní žádné větší škody.

 • Délka březosti feny: cca 65 dní
 • Počet štěňat: 3-6

Výcvik, péče

U barzoje je třeba jistá dávka trpělivosti, ale neučí se vůbec špatně. Výcvik by měl být především pestrý, aby se pes nenudil a udrželi jste jeho pozornost, i tak se ale může stát, že občas neuposlechne. Ve svých povelech buďte důrazní, ale nikoliv agresivní, to nemá barzoj rád. Za žádnou cenu nepoužívejte fyzické tresty, pes by k vám mohl ztratit důvěru a tu byste pak velmi těžko získávali zpět.

Barzoj bude spokojený jak v menším prostoru paneláku, tak také ve větším domě se zahradou. Je to tak trochu lenoch, to ale neznamená, že když ho vezmete na delší procházku, že by neměl radost z pohybu.

Péče o srst spočívá v kartáčování 2krát až 4krát do měsíce, jinak ale není tolik náročná. Nemusíte se dokonce obávat ani výrazného ušpinění v blátivém počasí, srst má zvláštní schopnost nečistoty odpuzovat.

Využití plemene

V minulosti byl Barzoj využíván k lovu vlků, ale také například k lovu vysoké zvěře, zajíců a lišek. Jeho atletický trup ho doslova předurčuje k tomu, aby se stal šampionem na dráze, je to skvělý dostihový pes. Jeho rychlost a ladnost je podpořena vývojem v otevřených planinách ruské tajgy. Dnes se dá barzoj považovat spíše za společenského a rodinného psa.

Zajímavost

Při lovu vlků byla používána zvláštní technika, využívající třech barzojů. Každý z nich měl svou roli. Nejprve trojice zahnala vlka na volné prostranství, dva ze psů ho uchopili po dopadení za hlavou, poslední pak pod krkem. Po té už jen vyčkali na příchod lovce. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (177)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (388)
  5% (36)

Hlasovalo 743 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz