Bearded kolie: veselý vousáč

13. 05. 2015 Bronislav Markowicz Plemena psů 3023x 0
Bearded kolie: veselý vousáč

Historie Plemene

Předci dnešních ovčáků, které představoval vedle bearded kolie také bobtail, se dostali na britské ostrovy pravděpodobně už v 6. tisíciletí před naším letopočtem. Přivedli je zřejmě dávní kočovní pastevci, pocházející z východu a asijských končin. V současné době se dá o bearded kolii říct, že se přizpůsobila podnebí a terénu skotské vysočiny na západě, tedy West Highlands. Zdejší krajina je značně neschůdná a pokrývá ji spousta kapradí, od psa tedy byla vyžadována velká hbitost a obratnost, samozřejmě především při hlídání ovcí.

Přes svou dlouhou historii uznal bearded kolii anglický klub chovatelů Englisch Kennel Club jako samostatné plemeno až v roce 1944, tedy v období, kdy už pomalu ale jistě ztrácela své typické uplatnění při hlídání ovcí. Mimo svou původní vlast se tak vousatá kolie stala především psem do společnosti a rodiny.

Stavba těla, popis

Tělo určuje rovný hřbet, žebra jsou dobře klenutá, hrudník lze označit za hluboký a rozměrný. Bearded kolie má proporční hlavu k celkové velikosti trupu, lebka je široká, plochá a hranatá. Nos je rovněž velký, hranatý, většinou černý. Oči ladí s barvou srsti, jsou velké a posazené poměrně široko od sebe. Mají vnímavý a jemný výraz.

Uši jsou středně velké v poměru k tělu, sklopené, při rozrušení se zvedají. Vousatá kolie má silné a velké zuby s dokonalým nůžkovým skusem.

Tlapy jsou oválné a celková stavba končetin je svalnatá, s dobře skloněnými koleny. Mezi polštářky tlap se nalézá dobré osrstění. Ocas bývá většinou nasazený dosti nízko, nemá zatočení a je dlouhý tak, aby dosáhl k hleznům. Je také bohatě osrstěný a charakteristikou se stal jakýsi háček na jeho konci.

Srst je takzvaně dvojitá, s uzavřenou a bohatou podsadou, svrchní vrstva srsti pak je plochá, drsná a velmi huňatá. Z dolních pysků a brady vyrůstají ony typické vousy, které tomuto plemenu daly také jeho přízvisko, tedy „bearded“- vousatá.

  • Kohoutková výška psa: 52-56 cm
  • Kohoutková výška feny: 50-53 cm

Zbarvení

Bílé znaky bývají nejčastěji v obličejové partii, na špičce ocasu, na hrudi, na končetinách, na krku a tlapách, nebo tvoří lysinku na hlavě. Nejčastější zbarvení bearded kolie jsou následující:

  • Červeně plavé
  • Břidlicové
  • Černé
  • Modré
  • Všechny odstíny šedé
  • Pískové a hnědé s bílými znaky i bez nich

Charakteristické vlastnosti

Bearded kolie je především velmi agilní plemeno, miluje aktivitu a činorodost. Původně je to vynalézavý a vytrvalý ovčácký pes, který se ale pozvolna proměnil v dokonalého společníka, vhodného do bytu, domečku a především do společnosti lidí. Na člověka si však může vytvořit až nebezpečnou závislost, a pokud je nucen žít v boudě nebo odděleně, mnohdy citově strádá.

Pokud se mu ale budete dostatečně věnovat, bude vám odměnou věrnost, láska, kamarádství a spousta zábavných kousků, kterými vousatá kolie rozhodně nešetří. I proto je hvězdou nejrůznějších klání a soutěží, zaměřených zejména na agilitu.

O tomto plemenu se dá klidně říct, že má radost ze života. Projevuje se to tím, že vnímá neustále nové podněty, stále si hledá nějakou zábavu a je nesmírně činorodé. Bearded kolie je vnímavá k lidem a snášenlivá k dalším zvířatům.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-6

Výcvik, péče

Alespoň základní výcvik je u tohoto plemene nutný, doslova si žádá především hodně pohybu s pánem, různé překážky a nástrahy, které musí řešit. Je to pes pracovitý a práci vyžaduje.

Hlavní starostí chovatele se zde stává srst. Péče o ní patří k těm nejnáročnějších a je potřeba používat kvalitní kartáč i několikrát za týden. Ale výsledky pak stojí za to, z bearded kolie se může stát nejen šampion agility, ale také hvězda estetických výstav.

Podobně jako o srst na těle, jen nutné pečovat také o vousy, které konec konců patří k hlavním znakům plemene. Především dbejte na jejich pročesávání, aby se neslepovaly a necuchaly.

Bearded kolie není pes pro pecivály. Měli by si ji pořizovat jen lidé, kteří to myslí vážně a jsou sportovně založení. Na škodu nejsou určité zkušenosti s výcvikem. Pokud bude mít vaše kolie dost pohybu a umožníte jí různé pestré aktivity, budete se bavit stejně jako ona.

Využití plemene

Dříve se plemeno využívalo k hlídání ovcí, především na skotské vysočině, kde se tato tradice vlastně zachovala dodnes, i když v menší míře. Ve zbytku světa je však bearded kolie považována spíše za společenské plemeno a mistra různých závodních disciplín zaměřených na agilitu.

Zajímavost

Své jméno získala vousatá kolie, bearded collie, podle typické černohlavé skotské ovce „colley“.

Ve 20. Století toto plemeno téměř vymřelo, ale naštěstí se několik jedinců zachránilo a z těch vznikl základ nového poválečného chovu. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (177)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (388)
  5% (36)

Hlasovalo 743 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz