Belgický grifonek: malý vzrůstem, velký srdcem

28. 03. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 2010x 0
Belgický grifonek: malý vzrůstem, velký srdcem

Historie Plemene

Nepleťte si bruselského grifonka s belgickým, jedná se o rozdílná plemena, jejichž společným předkem je ovšem pes zvaný smousie. Ten je prvotním plemenem také pro některé další rasy, například brabantka. Plemeno belgický grifonek pak bylo stabilizováno díky křížení s mopsy a King Charles španěly, od nichž si přineslo především tmavou a krátkou srst, ale také typicky zploštělý čenich.

Do plemenné knihy URC byli tito psi zapsáni roku 1883 a za poměrně krátký čas si již získali velkou oblibu mezi mnoha chovateli. Jednak to bylo pro to, že patřili k těm nejlepším lovcům domácí škodné, zejména pak krys a myší, velkou měrou se ale na vzestupu podílela také královna Marie Antoineta, která vlastnila hned několik těchto psíků.

Stavba těla, popis

Belgický grifonek je malý pes se souměrnými končetinami, kdy zadní jsou trochu více osvalené. Hrudník bývá většinou mírně propadlý, samozřejmě při dobré kondici psa. Velice markantním znakem je zvláštně utvářená čelist, která je ve spodní části hodně široká a zepředu zploštělá. Za chybu je považováno, když se čenich nenachází ve stejné linii, jako oči, naopak, charakteristický je předkus, který není považován za chybu.

Oči jsou kulaté a jiskrné, barva by měla být temně hnědá, okraje očních víček pak mají černou barvu. Bělmo belgických grifonků je v podstatě neviditelné. Ocas je většinou napřímený, kdy špice směřuje směrem k zádi, ale dotýkání se není povoleno. Navíc by ocas neměl být deformovaný ani stočený.

Srst bychom mohli nazvat velmi drsnou. Poměrně těsně přiléhá ke kůži a trochu se vlní. Znovu není přípustné, aby se vlnila až příliš a vytvářela kudrliny.

  • Kohoutková velikost: 23-28 cm
  • Váha dospělých psů: 3-6 kg

Zbarvení

Barva srsti belgických grifonků může být buďto jednoduchá černá, nebo černá s pálením, při tom pálení musí představovat pouze čisté barvy. Tu a tam se objevuje také povolené zbarvení, které je laděno trochu více do hněda, často až do červena. Každopádně dávají chovatelé přednost černým odstínům.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Asi tím nejvýraznějším znakem belgických grifonků je jejich neutuchající temperament. Stále mají chuť někde něco dovádět a bavit své páníčky. Mnohdy jejich chování hraničí až s drzostí nebo rozpustilostí, nikdy ale ne nad míru. Můžeme říct, že tito grifonci jsou svou povahou bezproblémoví a klidní, přes to, že pohyb skutečně milují.

Rádi si hrají a pohybují se ve společnosti člověka, dokonce i k cizím lidem se umí chovat spořádaně. Svého pána bezmezně milují a platí to i pro zbývající členy rodiny. Nemůžeme nezmínit velkou odvahu těchto vzrůstem malých, leč srdcem velkých psíků, díky této kladné vlastnosti z nich mohou být ti nejlepší a nejostražitější hlídači.

Dalšími kladnými vlastnostmi, které konec konců u belgického grifonka převládají, jsou učenlivost a inteligence, přizpůsobivost a rovněž nečekaná houževnatost. Vůči ostatním domácím zvířatům, ale také k menším dětem se tito zábavní psíci chovají příkladně a jejich přítomnost jim vůbec nevadí.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Co se týká péče o belgické grifonky, můžeme začít tím, že srst si až takovou pozornost nevyžaduje, každopádně se většinou trimuje. Trimování je zde dosti časté, doporučuje se provádět ho alespoň dvakrát za týden s pomocí speciálních chovatelských rukavic či kartáčem. Svou péči potřebují také vousy, tu a tam je pročesejte a sledujte, zda se v nich nenachází nečistoty.

Odstraňují se také chlupy kolem očí, zkracuje se srst na ocase, inklinující k přerůstání a stříhají se drápky. Bohužel i tomuto plemeni se zploštělou přední částí obličeje se nevyhýbají určité dýchací potíže, s nimiž se ale grifonek dokáže dobře sžít.

Využití plemene

Belgičtí grifonci jsou především společenskými psíky, dobře se ale osvědčili i při hlídání nebo při hubení hlodavců.

Zajímavost

  • Francouzsky se belgický grifonek nazývá Grifon belge, jeho anglický název zní Belgian Griffon.
  • V České republice se v současnosti nachází více než deset chovných stanic, patřících pod Klub chovatelů grifonků a brabantíků, známý též pod zkratkou KCHGB. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (370)
  4% (31)

Hlasovalo 703 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz