Bílý švýcarský ovčák: milovník sněhových radovánek

07. 01. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 2105x 0
Bílý švýcarský ovčák: milovník sněhových radovánek

Historie Plemene

Bílý švýcarský ovčák, původně nazývaný americko-kanadský ovčák, se vyvíjel v podstatě totožně, jako ovčák německý, obě plemena mají společnou historii. Hlavní předností prvních ovčáků byla jejich bílá barva, díky níž je pastevci či lovci rozeznali od vlků. Prvním z těchto ovčáků, který se blýsknul na výstavě, byl Greif, pes s podivně vzpřímenýma ušima.

Do plemenné knihy byl zapsán jako první z německých ovčáků právě potomek Greifa, Hektor Linkshrein. Záhy byl zakoupen slavným chovatelem a průkopníkem chovu německých ovčáků Maximem von Stephanitzem, konkrétně roku 1899. Obliba ovčáckých psů se zvyšovala ovšem také ve Spojených státech amerických a roku 1913 zde založili první chovatelskou stanici.

Chov plemene bílý švýcarský ovčák doslova vzkvétal v zámoří a například také v Austrálii, nicméně v Evropě to tak jednoduché neměl a málem zaniknul, pro jeho bílou barvu. A díky ní bylo plemeno také vyňato z knihy plemen, k čemuž došlo v roce 1968. Naštěstí již o dva roky později doputoval do Evropy bílý ovčák původem z USA se jménem Lobo. Zkřížením s anglickou fenkou byl chov zachráněn a postupně se tito krásní psi usadili hojně i na Evropském území.

Stavba těla, popis

Bílý švýcarský ovčák dosahuje střední velikosti, je tedy většinou o něco menší než klasický německý ovčák. Tělo je výborně osvaleno, disponuje rovným a silným hřbetem a podobně kvalitně vyvinuté jsou také přední a zadní končetiny. Zadní jsou pak silnější a více svalnaté. Hrudník je silný s mírně vtaženou břišní partií.

Hlava má tvar klínu a vypadá poněkud suše, tlama se pyšní silnými zuby s nůžkovým skusem. Uši jsou charakteristicky narovnané a směřují mírně dopředu. Ocas těchto psů v klidu visí, při vzrušení se napřimuje, ale většinou ne moc nad úroveň hřbetu. Srst je středně dlouhá, má skvěle vyvinutou podsadu. Ta je o něco kratší v oblasti obličeje a tlamy. Americko-kanadští ovčáci se průměrně dožívají 12 až 13 let.

  • Kohoutková výška dospělého psa: 55-65 cm
  • Váha dospělých jedinců se pohybuje v rozmezí 25 až 40 kilogramů

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Uznává se pouze čistě bílá barva bez jakýchkoliv jiných barevných znaků či skvrn.

Charakteristické vlastnosti

Přes to, že bílí švýcarští ovčáci se mohou velmi lišit a u každého z jedinců se může vyskytnout jiná povaha, obecně se dá říct, že toto plemeno je inteligentní, klidné a empatické, citlivé a tu a tam tak trochu „vyčůrané“. Výchova je velice důležitá, již od toho nejmladšího věku je třeba být důrazný, ale samozřejmě nikoliv až příliš.

Různé nepříjemné příhody si tito ovčáci až moc dobře pamatují a můžou jim způsobovat určitá traumata. Hovoříme o vynikajícím hlídači, u kterého se ale nebudete muset obávat toho, že by jeho agresivita překročila meze. Americko-kanadský ovčák má rád i velmi malé děti a skvěle se k nim dokáže chovat. Bez mrknutí oka se proměňuje v jejich odvážného ochránce.

Rovněž může být partnerem seniorů, k nimž chová patřičnou úctu a toleranci. Stane se z něj skvělý kamarád, ať jste mladým párem nebo velkou rodinou, chce to jen maličko trpělivosti při výcviku.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Srst bílého švýcarského ovčáka není náročná na údržbu, má totiž samočisticí schopnost a nevyžaduje žádné zvláštní estetické úpravy. Snad pouze po delší vycházce v přírodě zkontrolujte, zda se v srsti nezachytila cizí tělesa. Používání šamponu je možné, ale pouze párkrát do roka. Právě dlouhé procházky a hodně pohybu tohle plemeno doslova vyžaduje.

Americko-kanadský ovčák miluje sníh a zimu. Má velice nízký práh bolestivosti, takže by neměl být fyzicky trestán a také vaše děti by měly být naučeny, jak s ním komunikovat a zacházet.

Využití plemene

Bílí švýcarští ovčáci byli využíváni k pasteveckým účelům pouze v dobách minulých, dnes jsou to spíše rodinní a společenští psi, zahrnující svého pána nekončící láskou. Ale své využití, a to díky schopnosti vcítit se do problémů člověka, si najdou také jako asistenční psi pro slepce či pro zdravotně a mentálně postižené.

Zajímavost

  • Bílý švýcarský ovčák se těší veliké oblibě v podstatě po celém světě, nejvíce ale v USA, ale také ve střední části Ameriky, v Mexiku.
  • O něco méně známá je dlouhosrstá varianta tohoto plemene, ta se ale vyskytuje pouze sporadicky. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz