Chodský pes: český kynologický poklad

10. 06. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 4653x 0
Chodský pes: český kynologický poklad

Historie Plemene

Chodští psi jsou velmi starým plemenem, které je u nás považováno za národní a jeho historická hodnota je veliká. Konec konců psal o něm už Jindřich Šimon Bar nebo Alois Jirásek ve svých Psohlavcích. Chodský pes se objevil zřejmě kolem 13. století, což znamená, že se dnes řadí k vůbec nejstarším českým plemenům. Jeho prací bylo strážení chodských hranic, společně se svými pány, tehdy pověstnými chodskými hraničáři. Tu a tam se ale chodští psi používali k lovu nebo k hlídání stád.

Do roku 1984 se plemeno téměř vytratilo, objevilo se ale několik zapomenutých jedinců a z nich byl následně vzkříšen chov. Hlavními psy pak byli především fena Bessy nebo pes Blesk, ze kterých se do roku 1992 podařilo odchovat více než 30 vrhů štěňat. O něco později se již sjednotily také standardy chodského psa, a zejména pak jeho výška v kohoutku.

Stavba těla, popis

Chodský pes dosahuje střední velikosti a jeho tělo má rysy typického ovčáka. Hrudník je zaoblený a ne příliš hluboký, hřbetní partie je rovná. Končetiny jsou přímé a velmi kvalitně osvalené, celkově se pyšní silnou stavbou. Břicho má tento pes lehce vtažené.

Hlava plemene je trojúhelníkovitá, se vzpřímenýma ušima vysokého postavení, jejichž špičky jsou dosti zaoblené. Oči mají mandlovitý tvar a tmavě hnědé zbarvení, které může přecházet až do černého odstínu. Ocas bývá nejčastěji nesený svěšený dolů, při vzruchu se ale může ohnout až nad hřbetní linii, celkově je velmi silný. Srst chodských psů je dlouhá a opatřená kvalitní podsadou. Kratší je v oblastech uší, na nohou a také v obličeji.

  • Kohoutková výška psa: cca 52 cm
  • Kohoutková výška feny: cca 49 cm

Zbarvení

Barva srsti chodského psa může být dle standardů pouze tříslově-černá, jinak řečeno black and tan.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Chodští psi se vyznačují touhou neustále něco dělat, jsou tedy velmi aktivní a jejich temperament může až zaskočit. To ale neznamená, že by byli až příliš neovladatelní. Naopak, pří výcviku skvěle poslouchají a dobře se učí nové povely. Mnozí chovatelé na tomto plemeni nejvíce oceňují jeho skromnost a houževnatost.

Díky značné otužilosti se tito psi mohou chovat klidně po celý rok ve venkovním výběhu, ideálně ovšem s teplejším příbytkem, kde budou moci ulehnout a zahřát se v těch největších mrazech. Vůči lidské rodině mají chodští psi kladný vztah, ale musí být kvalitně socializováni již od mládí. Pokud se to podaří, budou z nich příkladní rodinní a společenští psi, kteří budou mít velmi pěkný vztah k dětem. Tohle plemeno nemá rádo samotu a doporučuje se nenechávat ho dlouho bez dozoru.  

 S dalšími psy vychází chodský ovčák poměrně dobře, ale spíše se jich straní, vůči cizím návštěvám pak může být někdy i ostřejší, ale pouze když cítí ohrožení. Jinak cizí lidi toleruje, podobně jako většinu domácích zvířat.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Kromě období línání, není péče o srst chodského psa zvláště obtížná. Tohle plemeno je jedno z nejotužilejších, takže není nadměrně náchylné na nemoci, pouze klouby vyžadují určitou péči a mohou se ve stáří brzy opotřebit. Při výcviku se tito psi chovají příkladně, a pokud je vede zkušený chovatel, projeví se jejich inteligence a vynalézavost, stejně jako chuť poslechnout pána.

Chodští psi jsou ideálním plemenem pro pracovní účely, pokud tedy nemají tu možnost vykonávat práci, měli byste je co nejvíce zabavit, fyzicky i mentálně.

Využití plemene

Plemeno chodský pes je velmi všestranné, takže se hodí na různé práce, na hlídání ovcí a dobytka, a dokonce na mnohé psí sporty. Díky svým skvělým vlastnostem ho často využívají také záchranáři nebo pomáhá jako pes asistenční. Při správné výchově se stane právoplatným členem lidské rodiny.

Zajímavost

  • Záchrana plemene v 80. letech minulého století v Česku mohla započít díky zveřejnění fotografií původních jedinců plemene chodský pes v tisku. Na ty reagovalo několik chovatelů a díky jejich psům vzniklo nových 35 vrhů. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  8% (66)
  23% (184)
  4% (34)
  4% (31)
  2% (17)
  52% (407)
  6% (50)

Hlasovalo 789 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz