Dánsko-švédský farmářský pes: nahradí kočku domácí

05. 06. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 3898x 0
Dánsko-švédský farmářský pes: nahradí kočku domácí

Historie Plemene

Psí předci dánsko-švédského farmářského psa byli používáni k lovu škodné a také k hlídání stád, jednalo se tedy o velmi důležité pomocníky na statcích a na venkově jako takovém. Dnes už se jedná o skoro zapomenuté plemeno, jehož výskyt je omezen zejména právě na oblasti Dánska a Švédska, případně USA.

Původní psi tohoto plemene se ovšem objevili v Dánsku a do Švédska se dostali společně s okupační armádou Dánů, která napadla Švédsko v polovině sedmnáctého století našeho letopočtu. Pokud bychom hledali skutečné předky dánsko-švédských psů, narazili bychom především na německé pinče, nebo pinče z Anglie.

Již před druhou světovou válkou počalo plemeno v podstatě vymírat a nakonec zcela vymizelo. Dánským chovatelům se ovšem podařilo jeho znovuoživení a v roce 1987 bylo dokonce uznáno za samostatné, ale pouze v severských zemích, rovněž byly stanoveny jeho nové standardy.

Stavba těla, popis

Trup dánsko-švédského farmářského psa je kompaktní a disponuje kvalitním svalstvem, celkově je ovšem tělo spíše menší. Hrudník je hluboký a končetiny velmi pružné, podobají se nohám foxteriérů a Jack Russelů.

Hlava má tvar trojúhelníku a je typicky lehce zaoblená, s velmi dobře vyznačeným stopem, který je rovněž odlišujícím znakem oproti foxteriérům. Zuby jsou uspořádány do nůžkového skusu, jsou silné a velice dobře vyvinuté. Uši jsou naklopené směrem dopředu a dle standardizace by měly přiléhat k lebce, navíc jsou vybavené charakteristickými „volánky“. Oči mají tmavé zbarvení.

Ocas dánsko-švédských farmářských psů může být jak dlouhý, tak také krátký, a to i bez kupírování. Srst je lesklá a tuhá, snad proto nemá tendenci zapáchat, jako u jiných plemen, což je jedním z hlavních důvodů, proč si někteří lidé tyto psy pořizují.

  • Kohoutková výška: 30-37 cm
  • Hmotnost dospělých psů: 6-14 kg

Zbarvení

Barva srsti dánsko-švédského farmářského psa může být bílá s čokoládovou, červená s černou, anebo celkově do červena. Poměrně hojně se objevují právě variety dvoubarevné nebo dokonce trikolorní.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Opět si můžeme porovnat plemeno dánsko-švédský farmářský pes s teriéry, kteří jsou mnohem agresivnější a „nerudnější“. Jeho plusovou vlastností je také schopnost vcítit se do svého pána a přizpůsobit se mu za každých okolností a samozřejmě přátelské vystupování vůči dalším členům lidské rodiny.

Tito psi jsou stále nadšenými lovci drobných hlodavců, a to znamená, že pokud nějakého ucítí, jen těžko je udržíte. To může být jak výhodou, tak nevýhodou, jisté ale je, že se dokonale hodí na venkov a nejlépe pak do velkého stavení s dostatečným výběhem.

S dětmi vychází dánsko-švédští farmářští psi nečekaně dobře a často strpí i ne právě vybíravé zacházení. Inteligence je jim vlastní, stejně jako samostatnost a schopnost řešit nejrůznější překážky bez pomoci pána. A hodí se i ke střežení, při zpozorování jakéhokoliv nevítaného pohybu se ozvou ostrým štěkotem. Tehdy můžou na cizí i zaútočit, jinak se ale chovají k neznámým osobám velmi tolerantně.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Dánsko-švédský farmářský pes nepotřebuje obří výběh, postačí mu život v boudě s alespoň menším prostorem okolo. Ale i tak je třeba dát mu nějaké to zaměstnání a umožnit mu hru. Srst nevyžaduje v podstatě žádnou péči, pouze v období línání by se měla vyčesávat gumovým hřebenem či rukavicí. Může se koupat, ale pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné.

Využití plemene

Plemeno dánsko-švédský farmářský pes sloužilo, a někde stále slouží, jako hlídač a naháněč stád, rovněž je to výborný domácí hlídač a pes obranář. Jeho lovecké schopnosti, pokud hovoříme o hlodavcích, jsou obdivuhodné a hravě tak nahradí kočku.

Zajímavost

  • Dříve bylo tohle plemeno pojmenováno jako skandinávský nebo dánský teriér
  • V ČR nejsou tito psi příliš rozšířeni, první vrh se narodil nedávno, v roce 2015
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (179)
  4% (32)
  4% (30)
  2% (16)
  52% (391)
  5% (38)

Hlasovalo 751 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz