Dobrman: nebezpečný pes?

24. 02. 2015 Bronislav Markowicz Plemena psů 4842x 2
Dobrman: nebezpečný pes?

Standard č. 143

FCI sk. II. - pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

Historie plemene

Dobrman pochází z Německa a jako výsledek chovatelských pokusů jistého Friedricha Dobermanna, vzniklo toto plemeno již v druhé polovině 19. století. Friedrich Dobermann byl nejen místním výběrčím daní, ale také odchytával psy a při té příležitosti se věnoval šlechtění především takzvaných řeznických plemen, která byla mimořádně ostrá. To se velmi osvědčilo z počátku především u policejních složek Německa, dnes patří dobrman k nejlepším hlídacím psům vůbec. Jako relevantní policejní plemeno byl uznán na přelomu 19. a 20. století.

Stavba těla, popis

Tělo dobrmana působí velmi štíhlým, ale přitom svalnatým, nebo možná spíše šlachovitým dojmem. Svědčí to o jeho dokonalých dispozicích k aktivnímu pohybu a nezdolné agilitě. Zaujme rovněž svým hrdým postojem se širokou hrudí a jasným zrakem. Tlapky jsou spíše menší v poměru k tělu, ale vyznačují se vysokou stabilitou, umožňují překvapivě rychlý běh. Vysoko posazená hlava je protáhlá a sedí na dlouhém krku. Slechy jsou svěšené.

Srst Dobrmana se pěkně leskne a chlupy jsou krátké. Ocas bývá zvykem již od mládí zkracovat, takže nemá svou původní, přirozenou délku. V dřívějších dobách byl ocas hrdého plemene často kupírován, dnes už se tohoto zkrášlení využívá pouze u některých výstavních jedinců.

Charakteristické vlastnosti

Základní vlastností dobrmana je nesporně jeho temperament. Kromě toho je ale také velice inteligentní, nebojácný, věrný a spolehlivý. Pro někoho by se tato rasa mohla zdát příliš agresivní, ale ve skutečnosti tomu tak není. Dobrman je totiž velmi poslušný a dá se tak výborně cvičit, zvládnou to i amatérští chovatelé. Pes se vám za kvalitní péči a dostatek volnosti odmění tím, že zaručeně ohlídá dům a majetek.

V rodině se dobrman chová překvapivě přátelsky, až láskyplně a má rád děti. Svému pánovi je natolik věrný, že bez jeho přítomnosti může strádat.

  • Výška v kohoutku: 68-72 cm
  • Váha dospělého psa: 30-45 kg
  • Věk: průměrně 12 let

Březost

  • První hárání se objevuje mezi 10. a 18. měsícem života
  • Délka hárání: 2-3 týdny
  • Délka březosti: 58-65 dní
  • Počet štěňat: 6-12

Výcvik, výchova

Výcvik dobrmana se zaměřuje na velký výdej energie, mladším psům je třeba zajistit dostatek pomůcek na hraní a trénink. Primárně nejde o to, aby byl pes agresivní, ale spíše, aby byl pozorný a nic mu neuniklo. Cvičení není náročné, pes i fenka se velmi rádi učí nové věci, ale musíte je neustále bavit, bystřit jejich pozornost. Nebojte se ani tvrdší ruky, když se pes vymkne kontrole. Čím je trénink pestřejší, tím lépe. Nezapomínejte na časté vycházky do přírody, ale pozor, dobrmani se mohou stát nezvladatelnými, pokud ucítí zvěř.

Plemeno dobrman by nemělo být chováno celoročně venku, což je způsobeno hlavně krátkou srstí, u které chybí podsada. Ta může snadno prochladnout, takže ideální umístění v zimě je v interiéru nebo alespoň tam, kde je teplejší klima, kupříkladu v garáži či vytápěném přístavku.

Využití plemene

Pro své skvělé pracovní vlastnosti je dobrman využíván zejména u policie, kde plní funkci psa doprovodného a obranářského. Doma a na zahradě se pro vás stane skvělým hlídačem, pokud nepodceníte výcvik, zvláště v raném věku. Dobrmani mohou být v mládí velmi čilí, až nezvladatelní, nechte si proto poradit i pomoci od zkušeného. Později, kdy pes dospěje, se stává mnohem tvárnější, poslušnější a věrnější.

Zajímavost

Víte, že dobrmani jsou sice velmi ostří psi, kteří milují aktivní pohyb, ale také trpí některými srdečními chorobami? Častým onemocněním plemene je také dysplazie kyčelního kloubu.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 2

1 Štěpánka Talmanová 30. 1. 2016 - 20:12
Dobrman je psí Bůh !!!
2 Zivocich.com 8. 2. 2016 - 09:38
To jistě... :-D

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz