Drentský koroptvář: nejen lovec ptactva

04. 04. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 952x 0
Drentský koroptvář: nejen lovec ptactva

Historie Plemene

Drentští koroptváři se řadí k velmi starým plemenům Holandska, vznikli zde šlechtěním již v 16. století. Hlavními předky byli velmi pravděpodobně španělští ptačí psi, na vývoji se pak podíleli také münsterlanští ohaři nebo dlouhosrstí ohaři z Francie. Plemeno bylo uznáno za samostatné v roce 1943 a o pět let později již vznikl oficiální klub chovatelů.

Své pojmenování získali drentští koroptváři nejen podle skvělých loveckých schopností při honu na koroptve a další pernatou zvěř, ale samozřejmě také podle drentského kraje, kde byli nejvíce chováni. Je velmi důležité uvědomit si, že tito ohaři se za minulá 4 století v podstatě vůbec nezměnili, pokud hovoříme o tělesné stavbě. Mimo Nizozemsko je drenstký ohař spíše vzácným psem.

Stavba těla, popis

Drentský koroptvář je vybavený velmi silným hřbetem, který se lehce svažuje. Přední i zadní končetiny jsou dobře obalené svalstvem, nicméně zadní disponují výraznějšími svaly. V obou případech platí, že jsou stavěné velmi zpříma. Tlapy jsou zakulacené s kvalitně utvářenými prsty. Ocas je níže nasazený, dlouhý a sahající někdy až k zemi, špička bývá velmi často zakroucená směrem nahoru.

Hlava je široká, s lehkým klenutím a s výrazně klínovitou tlamou. Uši jsou vysoko položené a volně visí podél lící. Oči těchto psů se vyznačují inteligentním a pokorným výrazem. Skus je uspořádán nůžkovitě. Srst drentských koroptvářů je hustá, středně dlouhá a neměla by být zkadeřená, ani zvlněná. Poněkud hustější osrstění můžeme pozorovat v oblasti krku, zadních nohou, ocasu a uší.

  • Kohoutková výška: 55-65 cm
  • Váha dospělých psů: cca 20 kg
  • Dožívají se 12-14 let

Zbarvení

Barva srsti může být hnědá s oranžovými, grošovanými či tříslovými znaky, případně zcela bez znaků.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Inteligence je drentským koroptvářům vlastní, k tomu jsou velmi klidní a ochotní plnit i náročné úkoly. Mohou se ale chovat také ostražitě a napjatě, platí to zejména pro přístup k cizím lidem. Skvěle se ale snáší se všemi členy své lidské rodiny, vyjdou i s dalšími psy a vůbec jim nevadí jiné zvířecí druhy v domácnosti, pakliže jsou na ně zvyklí již od věku štěněte.

I malé děti si v takových případech mohou s jedinci tohoto plemene hrát, aniž by se obávaly pokousání či agresivního podrápání. Hovoříme o výborných hlídacích psech, kteří se při náznaku nebezpečí projevují poměrně hlasitým štěkotem. K těm, které znají, se ale chovají vstřícně a rádi se s nimi mazlí.

Drentský koroptvář se dokonale hodí pro společenský a rodinný chov, za svou lidskou rodinu bude vždy bojovat a velice dobře ochrání její majetky. Dodnes se však využívá také pro lovecké účely, zejména pro lov pernaté zvěře.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik tohoto plemene není zvláště náročný tehdy, když ho chováte jako společníka rodiny. Pokud ale bude pracovat jako lovec, je již nutné zvýšit nároky, i tak byste ale k těmto psům měli přistupovat s určitou jemností, kombinovanou s hlasovým důrazem. Srst si nevyžaduje nijak zvláštní péči, snad pouze v partii uší, tu a tam zkontrolujte, jestli se tam nenachází nečistoty či odumřelé chlupy.

Tito psi doslova milují pohyb a také ho vyžadují, bez něj by se mohli stát nepředvídatelnými a bohužel i obézními. Dlouhé procházky by měly být samozřejmě, stejně jako psí obydlí, které umožní volnost.

Využití plemene

Využití drentských koroptvářů jsme již naznačili, převážně je to pro lovecké a společenské účely, to ale neznamená, že by nebyli dobří ve psích sportech. Vynikají v soutěžích poslušnosti a obratnosti, a také výtečně aportují.

Zajímavost

  • U většiny drenstkých koroptvářů je dobře rozvinutý vztah k vodě a vodním radovánkám. Ideální je pak spojit plavání s aportováním, další to oblíbenou kratochvílí těchto psů.
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz