Estrelský pastevecký pes: silák, který se nebojí výšek

24. 03. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 2186x 2
Estrelský pastevecký pes: silák, který se nebojí výšek

Historie Plemene

Estrelský pastevecký pes pochází pravděpodobně z Portugalska, není to ale tak úplně jisté. Nicméně historikové vychází z toho, že byl od nepaměti chován v oblasti Serra de Estrela, nacházející se v severní části této země. Tomuto plemeni se říkalo také Estrela Mountain Dog, tedy horský estrelský pes.

Hovoříme o jednom z nejstarších plemen pocházejícím z dnešního Iberského poloostrova. Původní využití psů bylo k hlídání stád především před divou zvěří, ale také před lidskými nenechavci. Jejich schopnosti při této práci se ukázaly jako skvělé, estrelští pastevečtí psi mohli dokonce operovat i ve výškách nad dva tisíce metrů. Do dneška se prosazují jako výteční hlídači majetku. Pokud bychom hledali chovné stanice v České republice, mnoho jich nenajdeme, v naší zemi je plemeno chováno jen velmi zřídkavě.

Stavba těla, popis

Nejprve nebude od věci říct, že estrelský pastevecký pes existuje ve dvou základních variantách dle délky srsti, jedná se o dlouhosrsté a krátkosrsté psy. Celkovou stavbou těla je podobný mastifovi, je tedy mohutný a velmi dobře osvalený, ovšem ve většině případů s delší srstí. Jednotlivé tělesné partie jsou dobře vyvážené až harmonické, hřbet je rovný, hrudník pak dosti rozložitý. Přední končetiny jsou přímé, zadní dobře zaúhlené a se silnějším svalstvem.

Hlava estrelských pasteveckých psů je spíše protáhlá, s rozložitou mozkovnou, je usazena na vypracovaném krku. Oči mají střední velikost a kruhovitý tvar, zbarvení je hnědé, v různých světlejších i tmavších odstínech.  Na krku se nachází výraznější osrstění. Ocas těchto psů bývá nasazený výše, při tom je ale nejčastěji svěšený.

Uši jsou poměrně velké, většinou sklopené směrem dolů. Srst je velmi hustá a huňatá, při doteku působí příjemně a hřejivě. Díky jejímu uspořádání nedělají těmto psům potíže ani teploty sahající výrazně pod nulovou čáru. Hlavní krycí srst se vyznačuje tím, že je tmavší než podsada.

  • Kohoutková výška: od 60 do 72 cm
  • Váha dospělých psů: 30-50 kg

Zbarvení

Povolenými barvami jsou: šedá vlčí barva, odstíny plavé a žluté, unikolorní, unikolorní s bíle zbarvenými znaky.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Na první pohled mohutní estrelští pastevečtí psi se dokážou velmi čile pohybovat a disponují nečekaným temperamentem. Jinak jsou ale klidní a sebevědomí, poslouchají na slovo svého pána a vůči cizím lidem si udržují dávku odstupu. Ale také k dalším členům lidské rodiny se chovají příkladně, snáší se uspokojivě i s dětmi, a pokud je znají od malička, budou je mít moc rádi.

Psi tohoto plemene jsou rovněž inteligentní a chápou rychle nové pokyny, ale majitel by měl být dostatečně důrazný a nepovolit dominanci. Podobně jako třeba retrívři, milují vodu a plavání.

Toto pastevecké plemeno snese výborně i jiná zvířata, dokonce příslušníky dalších psích plemen. Trochu méně tolerantní je ale při hlídání majetku, tehdy dokáže nejen zastrašit svým mohutným štěkotem. Dalo by se říct, že svou lidskou rodinu brání skutečně nesmlouvavě. Na jednu stranu je to milující rodinný společník, na druhou stranu se tu a tam promění v opravdu hrozivého psa.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Estrelský pastevecký pes se hodí spíše na venkov a do rodinného domu, nejen, že potřebuje dostatek pohybu, ale také kontakt s přírodou. Zvláště varianta s delší srstí požaduje svědomitou péči, česání a očista by měla být pravidelnou činností alespoň jednou za dva dny.

Výchova a výcvik musí být realizovány velmi svědomitě a s pevnou rukou, nicméně měli byste respektovat přirozenou sílu i velikost tohoto psa. Plemeno není vhodné pro nezkušené chovatele, ideální je výcvik cílený a důsledný, ale ne násilný.

Využití plemene

Je historicky doloženo, že již v dávných dobách byli estrelští pastevečtí psi využíváni ke hlídání stád dobytka, jejich využití ale sahá i dále. Skvěle ochrání dům a často spolupracují také s různými záchranářskými či zásahovými jednotkami. Dodnes se používají k lovu vysoké, ale také černé zvěře. Obstojí i jako společníci a právoplatní členové vaší rodiny.

Zajímavost

  • Díky své síle, vytrvalosti a odolnosti vůči chladu se plemeno estrelský pastevecký pes používá i dnes k tažení psího spřežení. 

Počet komentářů: 2

1 patiala legitimate 25. 7. 2021 - 23:10
DO YOU NEED A LOAN? patialalegitimate515@gmail.com We give out loans with an affordable interest rate of 2% Captain One provide Excellent and Professional Financial Services and we are known and genuine money lenders across the globe no matter your location no collateral for more information on how to get started: (Whats App) number: +919394133968 patialalegitimate515@gmail.com Mr Jeffery
2 phi 8. 6. 2022 - 16:29
Buy 5cl adba ,6cl adba Online WhatsApp: +16785726256 Buy online 5cl adba, buy 6cl adba Online , buy 7add cannabinoid online buy online 5f adb, buy online 4f adb, buy online adbb, buy online stg-78, buy online 5f-Md’s-19 Fun-amb WhatsApp: +16785726256 Email: ordermcatonline@gmail.com Wickr……besttherapy Buy 5cladba Online Buy high quality Cannabinoid 5cladba online is one of the most potent and strongest in the market.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz