Field španěl: rolník, lovec, nebo společník?

31. 03. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1767x 3
Field španěl: rolník, lovec, nebo společník?

Historie Plemene

Field španěl pochází z britských chovů a pravděpodobně byl ustálen v druhé polovině 19. století. Nejprve bylo toto plemeno považováno za varietu kokršpaněla, v roce 1892 ovšem došlo k schválení plemene za samostatné. Původní využití těchto psů bylo k práci na poli, ale s tím, jak docházelo k přešlechťováni, postupně tento význam upadal, až se z nich stali spíše společenští psi.

Field španělé byli výrazně ohroženi po druhé světové válce, kdy se zachránilo vskutku jen pár jedinců, naštěstí i u tohoto plemeno došlo k obnově chovu, a to v 60. letech minulého století. Velmi dobře si zachovali svou aportovací schopnost, nicméně k těmto účelům se již využívají také jen pro zábavu a trénink. Jedná se o plemeno vzácné, a to dokonce i ve své domovině Anglii.

Stavba těla, popis

Field španěl patří do skupiny psů, kteří se vyznačují velmi dobře vyvinutým svalstvem, viditelným zejména v oblasti hřbetu a beder. Rovněž krk je silný, k tomu disponuje nepoměrnou délkou vzhledem ke zbytku těla. Ocas těchto psů bývá nesený pod linií zad a jeho nasazení je rovněž pod hřbetem. Přední i zadní končetiny se pyšní kvalitním osrstěním, celkově jsou svou stavbou podobné.

Hlava field španěla by měla být hrdá, na lebce si můžete povšimnout výrazného týlního hrbolu a rovněž silně klenutého obočí. Tito psi disponují nůžkovým skusem. Uši jsou střední délky, velmi dobře přiléhají k lebce a jsou poměrně nízkou nasazené. Oči jsou zbarvené do oříškově hnědé.

Srst je přiléhavá a při doteku hladká, dosahuje značné délky a vlní se. Nemělo by se ale jednat o výraznou kadeřavost.

  • Kohoutková výška: kolem 45 centimetrů
  • Váha dospělých psů: 18-25 kilogramů
  • Tito psi se dožívají průměrného věku cca 13 let

Zbarvení

Zbarvení srsti field španělů může být buďto černé, žlutohnědé, játrové, mahagonově červené nebo šedočervené, neboli roan.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Plemeno field španěl se dokonale hodí ke společensky zaměřenému chovu, je vysoce inteligentní a tolerantní. Při tom si tito psi velmi rádi hrají a disponují nemalým temperamentem, stejně jako stále živými loveckými schopnostmi. Kontakt s lidmi je pro tyto psy nesmírně důležité, někdy se dokonce citově vážou na jediného člena rodiny a následně nesnesou jeho nepřítomnost.

Rovněž se pyšní skvěle vyvinutým čichem. Jako hlídače ale field španěla moc nevyužijete, hlavně proto, že má rád všechny lidi. Nehodí se chovat tyto psy v těsných boudách a kotcích, mohli by tam strádat fyzicky i psychicky. K dětem se chovají příkladně a dokonce je vyhledávají pro společné hrátky. Ty by se ale přesto neměly přehánět, mělo by se jednat spíše o poklidnější aktivity bez agresivních rysů.

Field španěl se snese dobře i s kočkami a dalšími zvířaty pohybujícími se ve vaší domácnosti, ale musí být seznámeni již v raném věku. Stejné je to také s ostatními příslušníky psích plemen. Budete-li chovat právě tohle plemeno, měli byste již dopředu zajistit kvalitně oplocený venkovní výběh.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Výcvik není v případě field španělů příliš náročný, což je dáno dobrou schopností učit se nové věci. Doporučuje se využívat především hlasové povely, nikoliv násilí, připravte se ale i na to, že by mohl být daný jedinec poněkud paličatý. Četný pohyb je u tohoto plemeno nutností.

Srst by měl správný chovatel trimovat, a to alespoň čtyřikrát za rok, aby bylo dosaženo efektivních výsledků a srst nebyla zbytečně narušována a znečišťována. Dále byste měli kontrolovat čistotu uší.

Využití plemene

 V minulosti byl field španěl loveckým psem a je pravda, že mnoho ze svého loveckého umu si zachoval, a stále je, i když velmi sporadicky, využíván k honu. Při takové práci se projevuje výtečným čichem, stejně jako houževnatostí a láskou k aportování čehokoliv.

Zajímavost

V České republice se v současné době vyskytuje pouhých asi 10-20 jedinců tohoto plemene. 

Počet komentářů: 3

1 bienczyk daniel 9. 4. 2022 - 14:56
Dobrý den, zorganizujeme pro vás spotřební podporu ve výši 5 000 Kč až 100 000 000 Kč. Prozkoumáním vaší žádosti v následujících hodinách okamžitě zaplatíte svůj účet. možnost platby předem. Splatnost 6 - 360 měsíců. Pro zaměstnance, důchodce, podnikatele, klienty po insolvenci. Pomoc od nás může získat kdokoli bienczykdaniel1@gmail.com WhatsApp: +49 17683983796
2 phi 8. 6. 2022 - 16:27
Buy 5cl adba ,6cl adba Online WhatsApp: +16785726256 Buy online 5cl adba, buy 6cl adba Online , buy 7add cannabinoid online buy online 5f adb, buy online 4f adb, buy online adbb, buy online stg-78, buy online 5f-Md’s-19 Fun-amb WhatsApp: +16785726256 Email: ordermcatonline@gmail.com Wickr……besttherapy Buy 5cladba Online Buy high quality Cannabinoid 5cladba online is one of the most potent and strongest in the market.
3 Mark Thomas 15. 9. 2022 - 11:26
Do you need a loan to start up a business or clear your bills? Do you want to solve your financial problems? We offer loan with a small interest rate Apply now for a loan today....contact us back via email: ronnieinfo247@gmail.com Whats-App on +91 93118-56893 Dr. Mark Thomas

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz