Field španěl: rolník, lovec, nebo společník?

31. 03. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1486x 2
Field španěl: rolník, lovec, nebo společník?

Historie Plemene

Field španěl pochází z britských chovů a pravděpodobně byl ustálen v druhé polovině 19. století. Nejprve bylo toto plemeno považováno za varietu kokršpaněla, v roce 1892 ovšem došlo k schválení plemene za samostatné. Původní využití těchto psů bylo k práci na poli, ale s tím, jak docházelo k přešlechťováni, postupně tento význam upadal, až se z nich stali spíše společenští psi.

Field španělé byli výrazně ohroženi po druhé světové válce, kdy se zachránilo vskutku jen pár jedinců, naštěstí i u tohoto plemeno došlo k obnově chovu, a to v 60. letech minulého století. Velmi dobře si zachovali svou aportovací schopnost, nicméně k těmto účelům se již využívají také jen pro zábavu a trénink. Jedná se o plemeno vzácné, a to dokonce i ve své domovině Anglii.

Stavba těla, popis

Field španěl patří do skupiny psů, kteří se vyznačují velmi dobře vyvinutým svalstvem, viditelným zejména v oblasti hřbetu a beder. Rovněž krk je silný, k tomu disponuje nepoměrnou délkou vzhledem ke zbytku těla. Ocas těchto psů bývá nesený pod linií zad a jeho nasazení je rovněž pod hřbetem. Přední i zadní končetiny se pyšní kvalitním osrstěním, celkově jsou svou stavbou podobné.

Hlava field španěla by měla být hrdá, na lebce si můžete povšimnout výrazného týlního hrbolu a rovněž silně klenutého obočí. Tito psi disponují nůžkovým skusem. Uši jsou střední délky, velmi dobře přiléhají k lebce a jsou poměrně nízkou nasazené. Oči jsou zbarvené do oříškově hnědé.

Srst je přiléhavá a při doteku hladká, dosahuje značné délky a vlní se. Nemělo by se ale jednat o výraznou kadeřavost.

  • Kohoutková výška: kolem 45 centimetrů
  • Váha dospělých psů: 18-25 kilogramů
  • Tito psi se dožívají průměrného věku cca 13 let

Zbarvení

Zbarvení srsti field španělů může být buďto černé, žlutohnědé, játrové, mahagonově červené nebo šedočervené, neboli roan.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Plemeno field španěl se dokonale hodí ke společensky zaměřenému chovu, je vysoce inteligentní a tolerantní. Při tom si tito psi velmi rádi hrají a disponují nemalým temperamentem, stejně jako stále živými loveckými schopnostmi. Kontakt s lidmi je pro tyto psy nesmírně důležité, někdy se dokonce citově vážou na jediného člena rodiny a následně nesnesou jeho nepřítomnost.

Rovněž se pyšní skvěle vyvinutým čichem. Jako hlídače ale field španěla moc nevyužijete, hlavně proto, že má rád všechny lidi. Nehodí se chovat tyto psy v těsných boudách a kotcích, mohli by tam strádat fyzicky i psychicky. K dětem se chovají příkladně a dokonce je vyhledávají pro společné hrátky. Ty by se ale přesto neměly přehánět, mělo by se jednat spíše o poklidnější aktivity bez agresivních rysů.

Field španěl se snese dobře i s kočkami a dalšími zvířaty pohybujícími se ve vaší domácnosti, ale musí být seznámeni již v raném věku. Stejné je to také s ostatními příslušníky psích plemen. Budete-li chovat právě tohle plemeno, měli byste již dopředu zajistit kvalitně oplocený venkovní výběh.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Výcvik není v případě field španělů příliš náročný, což je dáno dobrou schopností učit se nové věci. Doporučuje se využívat především hlasové povely, nikoliv násilí, připravte se ale i na to, že by mohl být daný jedinec poněkud paličatý. Četný pohyb je u tohoto plemeno nutností.

Srst by měl správný chovatel trimovat, a to alespoň čtyřikrát za rok, aby bylo dosaženo efektivních výsledků a srst nebyla zbytečně narušována a znečišťována. Dále byste měli kontrolovat čistotu uší.

Využití plemene

 V minulosti byl field španěl loveckým psem a je pravda, že mnoho ze svého loveckého umu si zachoval, a stále je, i když velmi sporadicky, využíván k honu. Při takové práci se projevuje výtečným čichem, stejně jako houževnatostí a láskou k aportování čehokoliv.

Zajímavost

V České republice se v současné době vyskytuje pouhých asi 10-20 jedinců tohoto plemene. 

Počet komentářů: 2

1 bienczyk daniel 9. 4. 2022 - 14:56
Dobrý den, zorganizujeme pro vás spotřební podporu ve výši 5 000 Kč až 100 000 000 Kč. Prozkoumáním vaší žádosti v následujících hodinách okamžitě zaplatíte svůj účet. možnost platby předem. Splatnost 6 - 360 měsíců. Pro zaměstnance, důchodce, podnikatele, klienty po insolvenci. Pomoc od nás může získat kdokoli bienczykdaniel1@gmail.com WhatsApp: +49 17683983796
2 phi 8. 6. 2022 - 16:27
Buy 5cl adba ,6cl adba Online WhatsApp: +16785726256 Buy online 5cl adba, buy 6cl adba Online , buy 7add cannabinoid online buy online 5f adb, buy online 4f adb, buy online adbb, buy online stg-78, buy online 5f-Md’s-19 Fun-amb WhatsApp: +16785726256 Email: ordermcatonline@gmail.com Wickr……besttherapy Buy 5cladba Online Buy high quality Cannabinoid 5cladba online is one of the most potent and strongest in the market.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  8% (67)
  23% (193)
  4% (35)
  4% (35)
  2% (18)
  51% (422)
  6% (52)

Hlasovalo 822 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz