Frízský ohař- Stabyhound: neúnavný a stále vstřícný

25. 04. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1040x 0
Frízský ohař- Stabyhound: neúnavný a stále vstřícný

Historie Plemene

Stabyhound, u nás frízský ohař, pochází z Holandska, za jeho příbuzná plemena jsou pak považováni drentové, nicméně předchůdcem byl zřejmě zástupce španělů, kteří byli dovezeni do Nizozemska při napadení Španělskými vojsky. Původně byl chován jako víceúčelový a lovecký pes, to se ale postupně měnilo s dalšími přicházejícími pracovními plemeny, zejména setry a pointery.

První zmínky o těchto psech se objevily v 16. století v Nizozemí, do současné podoby se ale dostali až na konci 18. století. Stabyhound byl využíván jako výborný lovec, což ale dnes platí jen částečně, hovoříme o psech spíše vzácných, chovaných jen zřídkavě dokonce i v zemi svého původu.

Stavba těla, popis

Frízský ohař má vyvážené tělesné znaky, disponuje širokým hrudníkem a lehce vtaženým břichem. Zadní končetiny jsou mohutnější a svalnatější než přední, při čemž celkově hovoříme o poměrně krátkých nohou vzhledem k velikosti těla.

Hlava těchto psů je zaoblená a přiměřeně velká k celému tělu, mozkovna je podobně dlouhá jako čenichová partie. Celkově je lebka široká. Čenich je velmi zřetelný a velký, jeho linie jsou rovné, nemělo by se zde vyskytovat žádné klenutí, ani prohlubně. Oči jsou tmavě hnědé barvy, dobře uložené, nevystupují ani nejsou příliš zapadlé, u méně tmavých plemen mohou být světlejší. Uši jsou posazené poměrně vysoko a visí kolem hlavy, postupně se ztenčují směrem ke špici a jsou porostlé srstí, kratší na špičce.

Ocas stabyhounda je porostlý výraznou srstí a dosahuje značné délky. Nejčastěji je nesený ve svěšené pozici, s mírně nadzvednutým koncem. Srst má střední délku a je měkká, nejdelší je pak na hřbetě, bývá lehce zvlněná, což je povolené. Kudrnatost je ale nepřípustná. Nejkratší srst pak nalezneme na hlavě.

  • Kohoutková výška psa: cca 53 cm
  • Kohoutková výška feny: cca 50 cm
  • Váha dospělých psů: 15-20 kg

Zbarvení

Srst frízských ohařů může být zbarvena do hněda, černě, nebo oranžově se světlými znaky. Rovněž jsou přípustné směsi těchto barev, nejčastěji se vyskytují černo-bíle strakatí jedinci.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Stabyhound patří k těm nejlepším psím společníkům, miluje svého pána a nejraději by trávil veškerý svůj čas s lidskou rodinou. Má skvělé vztahy s dětmi, i zde by ale měly být ratolesti nejprve poučeny o správném přístupu k tomuto domácímu miláčkovi. S dobrou poslušností a velkou dávkou inteligence frízského ohaře velmi úzce souvisí výtečná ovladatelnost při výcviku.

Tito psi se už nepoužívají k lovu, i tak se u nich zachovaly některé lovecké pudy, takže pozor při procházkách do přírody. Velmi dobře a rychle se učí nové věci, při tom se neustále projevují velkou dávkou elánu. Zajímají se pozorně o své okolí, jinak řečeno, sledují, co se kde děje a nic jim neunikne. Frízští ohaři jsou výbornými hlídači, co štěkají pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné.

S ostatními psy vychází stabyhound uspokojivě a skvěle se dokáže sžít s dalšími domácími zvířaty, a to i s kočkami. A nepřátelský není ani k cizím lidským návštěvám, to ale neznamená, že by je snad hned nadšeně a kamarádsky vítal. Při práci se tito psi vyznačují značnou výdrží a silou.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik a výchova vám nebudou dělat až takové starosti, frízský ohař je tvárný, chápavý a pracovitý. Poněkud složitější je to se srstí, kterou je nutno pravidelně pročesávat a kartáčovat. Rozhodně by neměl chybět dostatek a klidně i nadbytek pohybu, vytrvalost tohoto plemene to dovoluje.

Využití plemene

Z původního loveckého psa se s postupujícím časem stal domácí společník pro člověka, který si některé lovecké schopnosti stále uchovává. Stabyhound je výborný při hlídání, ale také třeba při aportování a některých dalších psích sportech.

Zajímavost

  • Frízští ohaři se pyšní výbornou odolností vůči nepřízni počasí a jsou skoro neúnavní. Voda jim nevadí, ba naopak, plavou s nadšením. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (370)
  4% (31)

Hlasovalo 703 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz