Grónský pes: silný a ušlechtilý

07. 06. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 1416x 0
Grónský pes: silný a ušlechtilý

Historie Plemene

Grónští psi nepochází přímo z Grónska, jak by nám mohl naznačovat název, ale z oblasti Sibiře. Odtud byli dovezeni v sedmnáctém století právě do Grónska a zpočátku je využívali zejména Inuité, konkrétně k nejrůznějším metodám lovu a samozřejmě také k tažení spřežení saní. Druhou možnou variantou je to, že se na ostrov dostali již před několika tisíci lety, společně s Eskymáky migrujícími z Asie.

Grónský pes se již od počátku vyznačoval velkou silou, mohutností podobnou malamutovi, ale také nezdolnou vytrvalostí, která se v severských podmínkách cení. Hovoříme o jednom z vůbec nejstarších severských plemen.

Stavba těla, popis

Tělesná stavba grónských psů svědčí o jejich síle, jsou mohutní, se širokým hrudníkem a mírně zataženým břichem. Tělo by mělo mít o něco větší délku než výšku v kohoutku.  Zadní končetiny jsou výrazně zaúhlené, přední se pak vyznačují přímostí, ale také podobně vyvinutým svalstvem. Tlapky jsou velké a výrazně okrouhlé, s pevnými drápky i polštářky.

Hlava grónského psa je dosti široká, vyznačuje se velmi dobře viditelným stopem a také tmavým čenichem velkých rozměrů. Ten se může v chladnější části roku zbarvit až do růžova. Oči tohoto psa mají tmavou barvu, v některých případech v souladu se srstí, ale není to pravidlem. Uši jsou trojúhelníkové, s tupými konečky, podmínkou je, aby byly stále v pozoru.

Ocas by měl být dostatečně vyvinutý, to znamená silný a dlouhý s výrazně huňatým porostem srsti. Nejčastěji se stáčí lehce nad hřbet. Srst je rovná a velmi hustá, při doteku působí hrubě, vlnitost není tolerována, kratší bývá na nohou a na hlavě. Naopak největší délky dosahuje srst na spodní části ocasu.

  • Kohoutková výška psa: cca 60 cm
  • Kohoutková výška feny: cca 55 cm
  • Váha dospělých psů: 15-30 kg

Zbarvení

V současnosti jsou u grónských psů povoleny všechny barevné varianty a variace, s výjimkou čisté bílé.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Plemeno grónský pes je náročné na pohyb a vyžaduje každodenní práci a dostatek aktivity, jinak by mohlo utíkat. Svou energii, která je téměř nevyčerpatelná, musí pes jednoduše odčerpat, pokud není využíván ke každodennímu tahu. Je to zvíře vysoce inteligentní, s jistou dávkou hrdosti, nechybí mu ani vyrovnanost a klid, nicméně někdy se u něj může objevit paličatost. Poměrně dost jedinců tohoto plemene má sklony být dominantní vůči jiným psům.

Grónští psi jsou velmi neradi o samotě a bez svého pána, ten by se jim měl věnovat opravdu svědomitě. Na druhou stranu nejsou vyloženě společenským plemenem a do větší rodiny se až tolik nehodí. Hrátky s dětmi mu nemusí nutně vadit, ale musí s nimi být opravdu sžitý od malička.

Výcvik a výchova tohoto psa je vskutku náročná a pevná ruka je nutností. Na hlídání se příliš nehodí, nesnáší se s kočkami, ale také dalšími zvířaty, ale se psy se snese poměrně dobře. Je to zimní plemeno, které se bude nejlépe cítit právě v chladnějším období, při teplotách přes 15 stupňů by se měla snížit jeho aktivita, aby se nepřehříval.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Grónští psi nemůžou příliš zahálet a potřebují pohyb a pracovní zatížení. Co se týká srsti, není příliš náročná na péči, spíše hlídejte délku drápků a kontrolujte, zda nejsou po tažení vozu či saní poškozené polštářky tlapek.

Využití plemene

Využití plemene grónský pes je nasnadě, je to především výtečný tahoun, kterému můžete i pořádně naložit, utáhne velkou váhu. Nejlepší bude na tažení saní v zimě, jako rodinný společník pak nezklame, ale rozhodně to není domácí mazlíček na pohovku, stejně jako nepatří k nejlepším hlídačům. Samozřejmě se může stát ozdobou výstav, je to pes s nádhernou srstí a ušlechtilých tvarů.

Zajímavost

  • Tohle plemeno není vhodné chovat v malých nebo uzavřených prostorách, mohly by se dostavit pocity podobné klaustrofobii. 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (66)
  23% (180)
  4% (33)
  4% (30)
  2% (17)
  51% (396)
  6% (49)

Hlasovalo 771 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz