Hannoverský barvář: vytrvalý a nesmlouvavý stopař

14. 03. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1133x 0
Hannoverský barvář: vytrvalý a nesmlouvavý stopař

Historie Plemene

Už podle názvu lze vydedukovat, že hannoverský barvář pochází z německého města Hannover. Chov zde byl započat v roce 1820 a cílem tehdejších chovatelů bylo vytvořit psa vhodného pro lov v náročném terénu. Postupně se vyvinul ve vynikajícího barváře, tedy psa, který sleduje krvavou stopu raněné zvěře. Předky tohoto plemene byli zřejmě keltští barváři, kteří se křížili s dalšími barvářskými plemeny větší velikosti.

Plemeno hannoverský barvář využívají i současní lovci a myslivci k dohánění zvěře. Nejedná se o jedince, kteří by byli považováni za ideální společenské psy. Hannoverští barváři pronikli také do Česka, můžeme zde najít poměrně velké počty chovných stanic, především samozřejmě pro účely lovecké.

Stavba těla, popis

Hannoverští barváři zaujmou svým vypracovaným hrudníkem, disponujícím značnou šířkou. Záď psů je velmi silná, zároveň ale pružná. Břicho je lehce vtažené. Hrudní končetiny jsou vybaveny velmi dobře pohyblivými lokty, pánevní jsou pak nápadně osvalené, tvoří širokou pánev. Zadní i přední nohy mají jedno společné, a to výrazné osvalení.

Hlava hannoverského barváře je mohutná, s plochou lebkou, ve přední části je zúžená. Oči by měly být zbarvené do hněda, jiná barva se zde netoleruje. Uši mají střední délku, jsou nasazené těsně k hlavě, jejich vzpřímená poloha by měla být samozřejmostí. Čenich má tmavě hnědou až černou barvu a výrazně otevřená nozdra. Skus by měl být nůžkový nebo klešťový.

Krk těchto psů je výrazně dlouhý, ale také dostatečně silný, u plecí je širší než v horní části. U některých jedinců se může v této partii objevit lalok. Ocas má poměrně vysoké nasazení a disponuje zahnutím nad hřbet. Podobně jako u většiny dalších psů se postupně zužuje směrem ke špici.

Srst je drsná a krátká, v zadní části nohou a ze spodu ocasu je o něco delší.

  • Kohoutková velikost: 50-60 cm
  • Váha dospělých psů: 38-45 kg

Zbarvení

Zbarvení srsti hannoverských barvářů představuje rozličné odstíny rezavé a červenavé barvy, s charakteristickou černou maskou na čenichu a konečky chlupů, které jsou na výrazně tmavší.  

Charakteristické vlastnosti

Hannoverští barváři jsou obecně považováni za skvělé lovecké plemeno, které se při lovu vyznačuje neuvěřitelnou houževnatostí a nesmlouvavostí. Při tom ale dokážou být kamarádští ke svému pánovi a jeho rodině, klid a rozvaha jim nechybí. Dostatek volného pohybu je nutností, tito psi by mohli strádat, kdyby se jim ho nedostalo, v extrémních případech se mohou proměnit v agresivní stvoření.

S dalšími chovanými zvířaty vychází hannoverský barvář velmi špatně, platí to zejména pro kočky a drobnější zvířenu. Co se týká ostatních psích plemen, tam je to již trochu lepší, tento barvář se s nimi snáší dobře. Řadí se ale k psům se sklony k dominanci a také jistému samotářství. Jinak řečeno, všechno nejraději řeší sám.

Na svého pána si mohou barváři z Hannoveru až nezdravě navyknout a v jeho nepřítomnosti se pak cítí opuštění. Vůči dětem se chovají příkladně a bezmezně je milují. Patří rovněž k výborným hlídačům, kteří se dokážou projevit řádnou hlasitostí štěkotu. A co cizí lidské návštěvy? Od nich si hannoverský barvář udržuje zpočátku odstup, pokud se ale seznámí, bude je příště s radostí vítat.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-7

Výcvik, péče

Srst hannoverského barváře si nevyžaduje nijak zvláštní péči, stačí, když ji alespoň jednou za týden pročešete klasickým chovatelským kartáčem. O něco více pozornosti vyžadují chlupy v uších a mezi prsty tlapek, ty je nutné vystříhávat, a podobné je to s drápy, vyžadujícími zkracování.

Využití plemene

Plemeno hannoverský barvář je ryzím lovcem, který se neúnavně žene za svou kořistí a nakonec ukončí její trápení zardoušením. Je to ale také výborný rodinný kamarád, přes to, že někteří chovatelé jeho společenské využití nedoporučují. Vyžaduje dostatek pohybu a práce, aby se unavil, pokud se mu této výsady nedostane, může se postupně vyvinout v nevrlého nebo agresivního psa. Hannoverští barváři rovněž pomáhají záchranářům.

Zajímavost

  • Za téměř dvojníka těchto psů z Hannoveru, ale s určitými nuancemi, můžeme označit bavorské barváře
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz