Ibizský podengo: lovec divokých králíků a společník

31. 08. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1744x 0
Ibizský podengo: lovec divokých králíků a společník

Historie Plemene

Ibizský podengo má svou domovinu nejen na ostrově Ibiza, ale také na dalších Baleárských ostrovech, jako je Mallorca, Menorca a samozřejmě také Formentera, kde je ale známý spíše jako Ca Eivissenc. V určitých obměnách svého zevnějšku se ale vyskytuje i ve velké oblasti na pomezí Španělska a Francie, hlavně pak v Katalánii, Valencii, Roussillonu a v Provence. V těchto geografických oblastech má pojmenování také baleárský pes či baleárský honič.

Pravlastí ibizského podenga je ovšem severní Afrika a oblast navazující na Orient. Můžeme tedy hovořit o úzkém propojení a příbuzenském vztahu s maltskými neboli faraonskými chrty. Jedná se vlastně o přechodnou formu mezi pravými chrty a vysokonohými honiči, což naznačuje také to, že při lovu divokých králíků i jiné zvěře, využívají tito psi nejen kvalitní zrak, ale také výtečný čich. Kromě původních oblastí rozšíření se dnes již jedná především o společenské plemeno.

Stavba těla, popis

Tělo ibizských podengů je charakteristické především vtaženým hrudníkem, kdy je výrazně posunuta prsní kost směrem kupředu. Záda jsou rovná. Končetiny lze považovat za dlouhé, rovné a silné.

Hlava je protáhlá, úzká a kónická, se slabě naznačeným stopem a úzkým čelem. Oči jsou šikmé, menší velikosti, barvy jantaru až karamelu. Mají velice inteligentní výraz. Uši jsou vztyčené dopředu, do stran, nebo bývají natočené dozadu. Zuby pak mají výrazně bílé zbarvení a jsou pravidelně postavené proti sobě.

Krk těchto psů je suchý a dosti dlouhý, při tom ale svalnatý. Tlapy jsou protáhlé, uzavřené, silně osrstěné mezi prsty, se silnými drápy. Ocas dosahuje také značné délky, je ale tenký. V klidu visí volně dolů, v pohybu pak bývá zakřivený nebo rovný, nikdy ale ne zcela zkroucený.

Srst ibizských podengů je krátká, hrubá a dlouhá, nejkratší je na hlavě a na uších, delší pak na zadních partiích stehen a zespodu ocasu.

 • Kohoutková velikost psa: 60-66 cm
 • Kohoutková velikost feny: 57-63

Zdroj: Flickr

Zbarvení

 • Bílé a červenohnědé
 • Bílé a žluté
 • Jednotné bílé
 • Červenohnědé
 • Žluté- lví

Upřednostňováno je červenohnědé zbarvení, kromě výše jmenovaných barev jsou všechny ostatní odstíny nežádoucí.

Charakteristické vlastnosti

Ibizský podengo je psem, který se plně oddává svému pánovi a je to výtečný společník. Kromě toho se vyznačuje značnou inteligencí, rychlostí a vytrvalostí. Při nalezení kořisti se projevuje nejen výrazným štěkotem, ale také vrtěním ocasem. Zajímavé je, že při samotném honu se spíše využívají feny, o nichž je známo, že jsou mnohem lépe ovladatelné, než psi tohoto plemene.

V rodinách se ibizští podengové velice osvědčili, mají rádi děti a nevadí jim ani přítomnost jiných domácích zvířat, jen pozor na volně pobíhající králíky, ti jsou přece jen oblíbenou kořistí těchto psů.

Ibizští podengové jsou výbornými hlídači a lovci, kteří ale po určité době a po určitém penzu ulovené zvěře potřebují oddech, jinak ztratí motivaci.

Březost

 • Délka březosti: cca 65 dní
 • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

O srst ibizského podenga není nutné starat se zvláště horlivě, postačí jen občasné vyčištění a kartáčování. Mnohem větší důležitost se přikládá dostatku pohybových aktivit, tedy především delším procházkám a poměrně velké fyzické zátěži.

Využití plemene

Tito podengové loví ve smečkách a nejlépe se osvědčili při nahánění králíků, zajíců, ale také vysoké zvěře. Řadí se svou specializací mezi přinašeče. Ve většině světa se dnes ale využívají hlavně ke společenským účelům, případně k hlídání majetku a domácností.

Zajímavost

 • Ibizský podengo se vyskytuje ve dvou variantách, tedy hrubosrsté a hladkosrsté, ale vzhledem ke společnému standardu je možné křížení obou variet.
 • Ibizský podengo dokáže neuvěřitelně daleko doskočit z místa

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz