Italský corso pes- cane corso: gladiátor i rodinný přítel

20. 12. 2016 Bronislav Markowicz Plemena psů 1707x 0
Italský corso pes- cane corso: gladiátor i rodinný přítel

Historie Plemene

Zpočátku byl cane corso neboli italský corso pes využíván jako pes válečný a gladiátorský, ale po zničení Říma se z něj stával stále více lovec. O něco později už sloužil také k hlídání. Postupně se plemeno dokázalo prosadit po celém Apeninském poloostrově, stalo se zde velice oblíbeným.

S přicházející industrializací a používáním nových zemědělských metod již neměl chov plemene cane corso takový význam a to téměř vyhynulo. Naštěstí bylo zachráněno Francesco Ballotou a Antoniem Morsianim, kteří obnovili chovný program, konkrétně to bylo roku 1978. Z počátečních 19 psů, které nalezly, se postupně rozšířilo znovu v Itálii a následně také do jiných koutů Evropy.

Ke standardizaci plemene došlo poprvé v roce 1987 a v roce 2007 bylo uznáno mezinárodní chovatelskou organizací FCI. Také v Česku vznikl klub chovatelů, roku 1996.

Stavba těla, popis

Cane corso má silný trup a svalnatý hřbet, který vytváří velice rovnou linii. Hluboký hrudník se přibližuje až k loktům. Přední i zadní končetiny se vyznačují kvalitním svalstvem, kdy přední jsou o něco menší a mají tlapky jako u kočky, zatímco zadní jsou celkově kompaktnější.

Hlava je široká, s typickými znaky molossů, s tlamou hranatých proporcí. Čelisti jsou u tohoto plemene velmi dobře vyvinuté. Horní pysk kryje dolní. Čenich je výrazně tmavý a vyznačuje se charakteristicky otevřenými nozdry. Oči italského corsa mají tvar oválu, jejich barva je vždy určována barvou srsti, nicméně očekává se co nejtmavší. Uši disponují tvarem trojúhelníku a jsou svěšené po stranách hlavy. Krk je silný a kvalitně osvalený, dá se považovat za proporční prodloužení trupu, který je kompletně dobře stavěný.

Srst cane corso je krátká a hustá, při dobrém světle se pěkně leskne. Tito psi se dožívají většinou kolem 10 let, ale může to být klidně i 12 a více.

  • Kohoutková velikost psa: 61-68 cm
  • Kohoutková velikost feny: 58-63 cm
  • Hmotnost psů se pohybuje v rozmezí 35 až 50 kilogramů.

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Zbarvení srsti italského corsa může být šedé, černé, břidlicové, plavé, jelení, světle šedé, červené, žíhané nebo žluté. U plemen se žlutým, s červeným a žíhaným zbarvením pak je charakteristikou tmavá maska na tlamě.

Charakteristické vlastnosti

Cane corso ohlídá váš dům a ubrání vás v každé situaci, hovoříme o celé lidské rodině, ve které žije. Není to však agresivní a útočný pes. Celkově o tomto plemeni můžeme říct, že je nebojácné, sebevědomé a také dosti inteligentní. K dětem má vstřícní vztah, ale musí na ně být navyknuté.

Italský corso miluje kontakt s člověkem, jinak řečeno, vždy se rád přitulí ke svému páníčkovi nebo jinému členu rodiny. S dalšími zvířaty v domě dokáže velmi dobře vycházet, ale i zde je třeba kontakt už od věku štěněte. Cane corso je vysoce ostražitý při hlídání, nicméně jakmile si na novou návštěvu zvykne, chová se k ní kamarádsky.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výchova italského corsa musí být důsledná, nikoliv ale přehnané tvrdá, pak vás bude pes pěkně poslouchat. Hlavně v nejmladším věku je důležité, aby se psi stýkali s dalšími doma chovanými zvířaty a se všemi dětmi v lidské domácnosti. Přirozeně se dokážou podřídit hlavě rodiny.

Cane corso má krátkou srst, které se nemusíte až tolik věnovat, spíše je důležité pravidelně prohlížet povislé uši, náchylné na záněty. Dostatek pohybu musí být, a nejlepší formou jsou bezesporu přírodní procházky. Na rodinu svého pána si tito psi často zvyknou natolik, že jim činí potíže být o samotě, stejně tak jim nesvědčí pobyt venku v chladném období roku.

Využití plemene

Plemeno cane corso, italský corso, je nejvíce využíváno jako pes společenský, ale také služební, zejména pak u policie nebo horské služby. Rovněž se počítá k velice dobrým psům loveckým, jeho stopařské schopnosti jsou značně vyvinuté. A nemůžeme opomenout ani velký přínos při hlídání majetku. Naopak, pro psí soutěže se tito psi příliš nehodí.

Zajímavost

O plemeni italský corso pes se ví, že bojovalo v arénách gladiátorů, a to i se šelmami jako jsou medvědi, ale jinak se o historii vlastně neví skoro nic. Tedy alespoň o samotném původu psa a jeho příchodu na Apeninský poloostrov. 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz