Italský volpino: neohrožený malý nezbeda

10. 03. 2017 Bronislav Markowicz Plemena psů 1158x 0
Italský volpino: neohrožený malý nezbeda

Historie Plemene

Italský volpino je pes s velmi dlouhou historií, která sahá dokonce až do doby bronzové. Našly se kosti tehdejších psů, kteří žili společně s člověkem a již byli velmi podobní dnešním špicům, zejména těm evropského typu. Podle nálezů je zřejmé, že tohle plemeno patřící mezi špice je staré více než 6 tisíc let.

Plemeno je příbuzné rovněž s německými špici, kdy má stejné předky. Některé zkazky z minulosti prokazují, že italský volpino našel velikou oblibu na královském dvoře a mezi tehdejšími italskými šlechtici. Ale také obyčejní lidé využívali volpina poměrně hojně, zejména k hlídání.

Vrcholnou érou těchto psů byla zřejmě první polovina devatenáctého století, kdy byli nejvíce chováni v italském Římě nebo ve Florencii. Bohužel i tohle plemeno bylo fatálně stiženo probíhající druhou světovou válkou a téměř zcela vymizelo. Jedinci, kteří přežili, pak byli vyhledáni roku 1984 a posloužili jako základ nového chovu. I tak se ale jedná o velmi vzácné plemeno, například u nás v ČR nejsou v současné době evidováni žádni tito psi.

Stavba těla, popis

Již na první pohled poznáte, že italský volpino patří do skupiny špiců. Je menšího vzrůstu, s delším krkem a rovnou hřbetní linií. Hrudník sahá až k loktům a disponuje velmi dobře utvářenými žebry. Břicho je lehce zatažené. Přední končetiny jsou poněkud méně silné než zadní, i tak ale disponují kvalitním osvalením.

Hlava má tvar ostrého trojúhelníku a je opatřena typicky vlhkou nosní houbou. Nos je černý s velkými nozdry, tlama pak působí velmi ostře, je úzká. Pysk italského volpina má na okrajích tmavší zbarvení, zuby uvnitř tlamy jsou pak jasně bílé barvy, spíše tenké a s nůžkovým i klešťovým uspořádáním skusu. Oči volpina jsou pěkně zakulacené, s duhovkou barvy okru. Uši jsou spíše kratší, tvaru trojúhelníku, vzdálené od sebe jen velmi málo.

Ocas těchto psů bývá nejčastěji zatočený nad hřbet, je vybavený hustou srstí, konec konců podobně, jako většina dalších pinčů. Srst na celém těle je pak dlouhá a hustá, na některých místech je jí méně.

  • Kohoutková výška: 27 až 30 cm, feny jsou o něco menší
  • Váha dospělých psů: cca 5 kg
  • Tito psi se dožívají až 16 let

Zdroj: Flickr

Zbarvení

Zabarvení srsti italských volpinů nemusí být pouze bílé, přes to, že ho spatříte zřejmě nejčastěji. Rovněž se můžete setkat s červenou nebo šampaňskou barvou.

Charakteristické vlastnosti

Italský volpino se vyznačuje velkou dávkou temperamentu, ale také tolerance vůči lidem. Je to malý nezbeda, který miluje přítomnost člověka a neustále udivuje svou inteligencí a bystrostí. Řadí se k malým plemenům, která můžete bez výraznějších překážek chovat i v menším bytě.

Svému pánovi, ale také celé zbývající lidské rodině, jsou italští volpinové nesmírně věrní, a to až natolik, že při odchodu majitelů se budou cítit velice opuštění a smutní. Tohle plemeno pinče se chová velmi sebevědomě a odvážně, často si troufá i na větší psy, spíše ale na úrovni škádlení. Jinak se s dalšími psy snese velmi dobře, což ovšem neplatí pro cizí lidi, a zvláště pak pro jiná zvířata. K nim se bude volpino pravděpodobně chovat skoro až agresivně, k čemuž patří především ostrý štěkot.

Italští volpinové jsou výborní při hlídání a svým ostrým hlasem upozorní na jakoukoliv hrozbu. Vztah k menším dětem je velmi dobrý, dokonce si nechají dosti líbit, což není u pinčů zdaleka pravidlem.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Velkou výhodou při chovu plemene italský volpino je absence jakýchkoliv genetických poruch a chorob. Poměrně pečlivou péči byste ovšem měli věnovat srsti, která se musí v pravidelných intervalech pročesávat s pomocí speciálního kartáče. Časté koupání se nedoporučuje, vzhledem k tomu, že by mohlo dojít k výrazné ztrátě chlupů. Naštěstí postačí umytí jednou za čas, tito psi se pyšní schopností srsti odolávat nečistotám.

Využití plemene

Již od počátku byli italští volpinové využíváni k hlídání, rovněž byli chováni jako domácí mazlíčci šlechty. A mezi oblíbené psí mazlíky se řadí dodnes, můžeme je tedy považovat i za plemeno společenské.

Zajímavost

  • Na celém světě se dnes nachází pouhých cca 2 tisíce příslušníků plemene italský volpino.
  • Mezi majitele tohoto kdysi nesmírně oblíbeného psa se řadil také slavný umělec Michelangelo
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz