Japonský čin: skvělý mazlík do bytu

22. 05. 2017 Bronislav Markovicz Plemena psů 1490x 0
Japonský čin: skvělý mazlík do bytu

Historie Plemene

Japonský čin byl vyšlechtěn již v poměrně dávné době v Japonsku, nicméně předpokládá se, že jeho předci pochází z Číny a Koreje, odkud byli pravděpodobně dovezeni jako dar pro zámožné japonské šlechtice. Tohle plemeno se řadí k nejstarším v Japonsku a nejbližším předkem z říše menších psů byl zřejmě tibetský španěl.

V 17. století se tito psíci dostali rovněž na evropské území, kde si postupně získali velikou oblibu a nejvíce se uchytili v Anglii. Zde byli dále kříženi s trpasličími španěly, což mělo za následek vznik současného King Charles španěla. Fenu a psa tohoto plemene obdržela darem také královna Viktorie.

Stavba těla, popis

Tělo japonského čina je souměrné a kohoutková výška odpovídá délce trupu. Nohy jsou krátké, ale pružné a dobře osvalené, ocas bývá nejčastěji stočený nad zády. Tlapky jsou drobné a podobné zaječím, disponují měkkými polštářky.

Hlava japan china je vzhledem k tělu větší a disponuje širokou mozkovnou i rozložitou čelistí. Oči jsou pěkně zakulacené a směřují přímo vpřed, nejsou situovány po stranách hlavy. Uši mají tvar trojúhelníku a splývají podél lebky. Skus může být jak klešťový, tak také nůžkový a dokonce je povolen lehký předkus.

Srst malých japonských činů je středně dlouhá až dlouhá, při doteku působí velice jemně a příjemně. Netvoří vlny ani kudrlinky, většinou odstává.

  • Kohoutková výška: 20-25 cm
  • Váha dospělých psů: 2-3,5 kg
  • Dožívají se průměrně 13 let

Zbarvení

Tyto sympatické pejsky můžete nejčastěji spatřovat v bílo-černém zbarvení, ovšem mohou se vyskytnout také jedinci, u nichž je kombinována bílá se žlutou až červenou.

Zdroj: Flickr

Charakteristické vlastnosti

Japonský čin je již na první pohled milým psíkem a splňuje to opravdu do puntíku. Rád se tulí s celou rodinou a vždy vás bude bavit svou zábavnou povahou. Nejraději se pohybuje poblíž svého pána a jeho rodiny a na malého psa skvěle poslouchá. Rád si hraje s čímkoliv a s kýmkoliv, jen velmi zřídka se může projevit štěkáním nebo dokonce agresivitou. Obecně můžeme o tomto psovi říct, že je to dokonalý domácí mazlíček.

Japonští činové mají velkou dávku empatie a sdílí nálady svého pána. Skvělé je, že jim vůbec nevadí přítomnost dětí, naopak se rádi připojí k jejich hře a zábavě, nesmí se ale jednat o příliš hrubé zacházení. A výborně se dokážou snést i s dalšími doma chovanými zvířátky či s jinými psy. Vůči cizím návštěvám se budou většinou chovat s odstupem, ale ne dotěrně.

Plemeno japan chin je skvěle pohybově vybaveno a nedělá mu potíže šplhání nebo vysoké skoky. Pro člověka je to vskutku dokonalý psí společník, jemuž nebudou činit potíže ani stísněnější podmínky malého bytu. Přizpůsobí se jak samotné lidské rodině, tak také různým typům bydlení.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Výchova japonských činů pro vás nebude tolik náročná, měla by ale směřovat spíše k porozumění mezi pánem a psem. Násilí by mohlo znamenat to, že pes si k vám vytvoří negativní vztah, který se bude projevovat jeho ignorancí. Srst také nevyžaduje nijak speciální péči, ale neuškodí, když ji alespoň jednou týdně vykartáčujete. Zvláštní pozornost byste pak měli věnovat čištění srsti, zvláště v obličeji, aby se natrvalo neznečistila a neměnila svou přirozenou barvu.

Tito psi nevyžadují až tolik prostoru, ale pohyb mají rádi. Postačí jim i menší pokoj, kde je vhodné umístit různé hračky. Velkou výhodou je pro chovatele jejich schopnost naučit se chodit na psí toaletu.

Využití plemene

Už v minulosti byl japan chin často darován zámožným lidem, kteří si ho hýčkali jako domácího mazlíčka a společenské plemeno. A tak to zůstalo až dodnes, hovoříme o kamarádském rodinném společníkovi, díky němuž nepoznáte nudu.

Zajímavost

  • Japonský čin se dosti liší od jiných malých plemen, která jsou často hyperaktivní a agresivní. Pro něj to neplatí, štěká jen výjimečně a kousne jen tehdy, když se cítí ve skutečném ohrožení. 
        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz